מטרופוליס

       

אזור המזחים

מרכז אירופה אינו מושג מתחום הגיאוגרפיה הפיזית. הוא שייך לגיאוגרפיה הקוגניטיבית, לתפיסת הסובב שכל אחד מאיתנו מעצב בעיניי רוחו. מרכז אירופה היה האזור שבו התקיימה המורשת התרבותית של בית הבסבורג: רב-לאומיות, פלורזלים דתי ושפה בינלאומית אחת, גרמנית. זהו האזור שאותו זעזעה הרפורמציה הדתית של לותר, המלחמות של נפוליון, מאבקי השחרור הלאומיים, ופרץ היצרתיות של משוררים, מלחינים, סופרים וממציאים. זהו האזור שבמשך מאה השנים שבין קונגרס וינה למלחמת העולם הראשונה היה לב ליבה של האימפריה האוסטרו-הונגרית, שאת המנונה שרו ב-11 שפות ושב-68 השנים האחרונות של התקופה הזו שלט בו איש אחד, קיסר אחד, סמל מושלם ליציבות שלטונית, הקיסר האוסטרי פרנץ יוזף. את המרחב הגדול הזה של מרכז אירופה חוצה הדנובה. נהר שזורם ממערב למזרח, מהיער השחור לים השחור. על גדותיו נוצרו מדינות, תרבויות, ישויות פוליטיות. הוא גבול ונתיב. מפריד ומאחד. מתיישבים ירדו לאורכו, צבאות עלו בו ומצביאים קבעו בו גבולות ברי הגנה. עשר מדינות וארבע בירות שוכנות כיום לאורך הדנובה. 80 מיליון איש חיים על גדותיו. הכבישים המהירים של האיחוד האירופי מתפשטים לאורך יובליו והעמים שבדרך מצפים ליתרונות הכלכליים של שוק משותף וחוששים לאבד את זהותם.


דנובה
להזמנת הגיליון
 

גיליונות  

אוסטריה
נופי הדנובה באוסטריה הם היפים ביותר בכל מהלך הנהר. הנהר זורם בין מדרונות מיוערים וכרי דשא שבהן הירוק העז מעורר קנאה והדנובה אכן כחולה. עיירות מימי הביניים מתחרות בציוריותן בכפרים קטנים, במנזרים שמגדליהם מציצים מתוך המדרון המיוער ובמבצרים אדומי גגות ומרובי צריחים, חומר לאין ספור אגדות, שירה וספרות. מנזר סנט פלוריאן הוא אולי המייצג הקלאסי של נופי הדנובה באוסטריה. הקדוש עצמו היה המושל הרומי של אחד ממחוזות פאנוניה. כאשר התנצר בשנת 304 הוא עונה וגופתו נזרקה לנהר האין. חסידיו הוציאו את הגופה וקברו אותה במקום מסתור בהר. במאה ה-11 בנו נזירי המסדר האוגוסטיני מנזר וכנסייה באתר הקבורה. במאה ה-18 שניים מחשובי אדריכלי הבארוק, קרלו קרלונה וג'קוב פרנדטואר, בנו את המנזר כפי שהוא נראה כיום, מכלול מרשים של מגורי נזירים, סלוני אירוח, כנסייה וקפלה יפה הצמודה אליה.

גרמניה
המאבק בין הדנובה לריין הוא מאבק עתיק יומין מזה עידנים שהריין מתחתר לאחור ושובה את היובלים העליונים של הדנובה. בעיני אגדות היסוד הגרמניות הריין הוא הנהר הגרמני הטהור, בעוד שהדנובה היא הנהר המביא עימו את הפולשים ממרכז אירופה. אולם גם ההיפך נכון. לאורך הדנובה ירדו המתיישבים הגרמנים שהתפשטו באוסטריה, הונגריה ועד לרומניה. נתיב תרבותי דו-כיווני. ערים גרמניות גדולות, בירות של ממלכות, לא הוקמו לאורך הדנובה בגרמניה. אפשר למצוא לאורך הדנובה עיירות שצמחו מקווי ההגנה של האימפריה הרומית, עיירות שהיו מרכזי מסחר- אבל מרכזי התרבות הגדולים, בירות הממלכותהתרחקו מהדנובה, אולי בגלל אותה מסורת קמאית של אנטי-גרמניותו של נהר הדנובה.

הונגריה
הונגריה נולדה על הדנובה, באסטרגום, בואכה לברך הגדולה של הנהר. כאן בבזיליקה הגדולה הוכתרו מלכי בית ארפד הנוצרים וכאן הוחזקו סמלי המלכות של הונגריה הנוצרית. עם הצמיחה וההתפתחות עברה הבירה לבודה ופשט, גם הן על הדנובה. בקרב מוהאץ', על הדנובה, נפלה הונגריה לידי התורכים. הסולטן סולימאן המפואר לא האמין שבזה חיסל את ההתנגדות האירופית עד לשערי וינה. ההונגרים, לא שכחו את הקרב עד ימינו והרגשת הבדידות של עמידה לבד מול התורכים מהדהדת בהם עד עצם היום הזה. בכל שנה חוגגים ההונגרים את היום שבו יצא המלך סטפן, הוא אישטוון לקרב נגד אחיו. אירועים ותהלוכות מתקיימים ביום חגו של סטפן לאורך הדנובה בבודפשט, שנגמרים במופע אש וזיקוקין מסורתי מעל הנהר.

רומניה
השליש האחרון של נהר הדנובה עובר ברומניה. הוא משמש כחלק מגבולה של רומניה עם סרביה, בולגריה, מולדובה ואוקראינה. כניסתו של הנהר לרומניה דרמטית- הוא פורץ דרך שערי הברזל, המעבר שבין הרי הקרפטים לבלקנים. סכר ענק ואגם באורך של 270 קילומטרים הם מאפייני שער הברזל כיום, אבל הנוף הדרמטי והפראי נשאר כמות שהיה. אחרי שהוא עובר את הקניונים של שערי הברזל ממשיך הנהר במישור הרחב של ולאכיה ומגיע לגוש הקשה של הרי הדוברוג'ה, שם הוא פונה בפנייה חדה צפונה ועושה דרכו לעבר הגבול עם מולדובה ואוקראינה. סיומו של הנהר בדלתה הגדולה באירופה, שהיא אחת הדלתות הגדולות בעולם- שפך הדנובה לים השחור. חמשת אלפים הקילומטרים המרובעים של הדלתה מהווים היום את השמורה הביוספרית הגדולה בעולם, שמורה מרתקת של נופי ביצה ואגם, בעלי חיים וכפרים יחודיים.

סרביה
בשנת 1346 הקים סטפן דושן את האימפריה הסרבית. ניצחונות בקרבות מול הבולגרים וכיבוש בולגריה, חיסול אביו בחניקה, וכיבוש שטחים בשליטת האימפריה הביזנטית איפשרו את הקמת האימפריה הסרבית, שהייתה הממלכה החשובה ביותר בדרום-מזרח אירופה ואחת הממלכות החשובות בעולם של המאה ה-14 וה-15. מאז קמה ונפלה סרביה פעמים רבות. נכבשה על ידי תורכים, רוסים, בולגרים, הונגרים, התכנסה בתוך עצמה והתרחבה אל מעבר לגבולותיה. הדימוי העצמי של כל העמים בחצי האי הבלקני נוצר בימים שבהם הגיעו לשיא התפשטותם. הסרבים אינם שונים מיתר עמי האזור. חלום סרביה הגדולה שחזר לתחייה עם הקמת יוגוסלביה, נגוז במרחץ דמים עם נפילת הקומוניזם. סרביה נותרה גם היום, כמו בכל תולדותיה, בין המזרח למערב, מתאוששת מהתהפוכות האחרונות ובונה את עצמה שוב כיישות המרכזית בחצי האי הגועש.

סלובקיה
שישים קילומטרים בסך הכל מפרידים בין וינה לברטיסלבה, אחד המרחקים הקצרים ביותר בין שתי בירות נפרדות. החראד, הארמון הגדול של ברטיסלבה, נראה בבירור בפאתי וינה, ניצב על גבעה רמה, קילומטרים ספורים מעבר לגבול. בירתה של סלובקיה נמצאת בצידה המערבי של המדינה, ממש ליד הגבול. כאילו מושכת מערבה אל הדנובה, אל החיבור לווינה ואל החיבור לבודפשט. 106 קילומטרים בלבד מהדנובה זורמים בתוך שטחה של סלובקיה, ורוב המרחק הזה הם מהווים את הגבול בין סלובקיה להונגריה.

ועוד בגיליון תמונת עיר מבט על מדריך דנובה

מגדל המים המחורר
העמידה העיקשת של העיר.

ארמונות של עם אחר
זהות סלובקית.

בת הדנובה
סיפורה של בודפשט, עיר בירה עקשנית המחפשת דרך משלה.

ערש האומה
לאביר על סוס לבן יש משמעות מיוחדת בהונגריה.

העיר בלבן
במשך אלפי שנים עשרות כובשים החליפו ביניהם את בלגרד.

הנופים והאנשים
הדנובה הכחולה נעה לאורך נופים עוצרי נשימה וכפרים ציוריים. הגיוון בין כל המקומות בהם עוברת הדנובה מעניק לה יופי מיוחד.
 

המעיין השבוי
הוויכוח היכן מתחילה הדנובה עתיק יומין הוא. שני המועמדים העיקריים למקור הנהר הם מעיין הדנובה בדונאואשינגן ומעיין הדנובה גם כן, בראשו של נהר הברג.

רוחות הניבלונגים
עמק ואכאו הוא לא רק העמק שבו בלונדל הזמר הנודד גילה את המקום שבו היה שבוי של ריצ'רד לב הארי באמצעות שיר, אלא גם המקום שבו קונרד לורנץ גילה את עקרון ההחתמה וקפקא בילה את שעותיו האחרונות.


 

מדריך דנובה
כל הטיולים, המוזיאונים, האתרים, המסעדות, המלונות והנושאים החמים של האזור.

    ERETZ Magazine 2009