מטרופוליס

       

 

כבר קרוב לאלף שנה מוסקבה מוכיחה את מקומה על מפת הערים הגדולות של העולם, בצורה רועמת או שקטה, בהפגנת כוח מופרז או בקיום אירועים גדולים ומפוארים המשאירים את העולם פעור פה. הקיצוניות היא סימן ההיכר. העושר הצורם והעוני המביך, אוצרות אמנות במרתפים לחים ופסבדו-אמנים בארמונות נוצצים, כנסיות מוזהבות וחדישות בכל פינה ובנייה מופרזת של גורדי שחקים מזכוכית ומפלדה בין הפנינים הארכיטקטונים של מוסקבה ה"ישנה".
מיליוני אנשים חולפים ברחובות מוסקבה מיד יום, ממהרים להספיק, לגעת, לעשות, להצליח. רובם הגיעו מרחוק, הם מרגישים שמשהו מתרחש כאן, עכשיו, הם רוצים להיות חלק מזה, הם רוצים להיקרא "מוסקבאים".
התחושה הזאת מדבקת, גם אם אתם רק מבקרים כאן. העיר לא דומה לאף עיר אחרת בעולם. אי אפשר להגדיר אותה במילה אחת. יש בה שילוב מרתק של אירופה ואסיה, של סלאבים וטטארים, של השפעות זרות חדשניות ושל חזרה למקורות הרוסיים. יש כאן הכול מהכול, לכול כיס ובכול רגע.


              להזמנת הגיליון           להזמנת מדריך בלבד

 


מוסקבה
 

גיליונות  

הכיכר האדומה
אין בעולם כיכר בעלת כך כך הרבה הקשרים סמליים כמו הכיכר גדולת הממדים שלמרגלות חומת הקרמלין. כאן נערכו מאז ומתמיד, המצעדים הגדולים ברוסיה האירועים הדרמטיים המרכזיים. בתקופה הקומוניסטית שימשה למצעדים צבאיים, כמוקד המדינה - לנין קבור בצד אחד של הכיכר, למרגלות הקרמלין, כאשר מסביבו גיבורי המהפכה ומנהיגיה - קבורים למרגלות חומת הקרמלין וגם בתוכה.
בצידה המזרחי קתדרלת וסילי הקדוש, בניין כיפות הבצל המפורסם ביותר בעולם. ממולו המוזיאון לתולדות רוסיה. בתווך, בין זה לזה, בית הכלבו הגדול גום.

תולדותיה של מוסקבה
כמעט 900 שנה מלאו למוסקבה. היא נוסדה על ידי כובשים ויקינגים ושושלת אחר שושלת שלטו בה עד שנהפכה לבירת כל הארץ. במשך כמעט 300 שנה ניטל ממנה כתר הבירה כאשר פטר הגדול העביר את הבירה לסנט פטרבורג - אולם מאז שחזרה בירה למוסקבה עוצמתה גדלה יותר מאי פעם.

בראי הקולמוס הספרותי
אלכסנדר פושקין, ניקולאי גוגול, לב טולסטוי, אלכסנר אוסטרובסקי, סרגי יסנין, אלכסיי טולסטוי, מיכאיל בולגקוב, בולאט אוקודז'אווה, ולדימיר ויסוצקי... 

תיאטרון הבולשוי
233 שנים קיים תיאטרון האופרה והבלט הרוסי המפורסם. הכרטיסים להופעות אוזלים חצי שנה מראש, וכל הפקה מתקבלת בתשואות רמות ברחבי העולם...

מהפכת האבן והפלדה של סטלין
סטלין רצה להפוך, ובמהירות, את המדינה האגררית שקיבל לידיו לאימפריה תעשייתי, ואת בירתה לחלון הראווה של המהפכה. לצורך כל גייס, באכזריות ובכוח, משאבים אדירים, חיבר את נהר מוסקבה לוולגה, והקים מבנים מונומנטליים בעיר ובסביבתה. עוצמת ניצחון הפרולטריון הובאה לידי ביטוי בארכיטקטורה.

תחנת מטרו כגלריות לאמנות
מערכת הרכבת התחתית של מוסקבה נבנתה בעיקרה בשנות השלושים. היא עמוקה - כך שתוכל לשמש, ואף שימשה כמקלט, מהירה - כך שתוכל להסיע 12 מיליון בני אדם בכל יום ויפה. כל אחד מהתחנות נבנה כהיכל אמנותי עם נושא ייחודי, פיסול, עיצוב, עבודות פסיפס וויטראז'ים של המובילים באמני רוסיה.

האמנות הרוסית
ראשיתה של האמנות הרוסית עם הגעת הנצרות מביזנטיון והתפתחות מסורת עממית אורתודוכסית של ציור איקונות. עד מהרה הפך הציור העממי הפולחני לגל אדיר של ציור ופיסול בטכניקות חדשות, ובקנה מידה רחב. מפולחני לריאלי: דתי, פוליטי ופורץ גבולות.

שירת הארבאט
הארבאט הוא המדרחוב של מוסקבה. במקור היה זה אחד הרחובות המרכזיים שהוביליו את לב הבירה. בסוף המאה התשע עשרה ובתחילת המאה העשרים הפך למקום שמסביבו התגוררו, זה ליד זה, עשירי העיר, משורריה הגדולים וסופריה. סופרים כבר לא מתגוררים כאן, גם לא עשירי העיר - אבל האווירה המיוחדת עדיין שורה כאן במדרחוב הגדול ובסמטאות הקטנות היוצאות ממנו.

הקהילה
רק עם ביטול חוקי "תחום המושב", לאחר המהפכה, יכלה הקהילה היהודית במוסקבה להתעצם ולהשתלב בחיי הבירה. עשרות ארגונים הוקמו בה, פעלו במחתרת בזמנים הקשים, וחזרו לפרוח בשנות התשעים.

מסורת ומציאות
מסורת עתיקת יומין מקבלת היום ביטוי מחודש ברחובות מוסקבה. אנשים לבושים בבגדים רוסיים מסורתיים מסתובבים במרכז העיר ובמקומות מתוירים ומפגינים את כישוריהם בשירה, בריקוד ובלהטוטים שונים. רובם לא צעירים, וגם לא נראים נהנים במיוחד ממעשיהם. המסורת כמקור הפרנסה האחרון.

כובע, חולמה ובובת מטריושקה
בובת המטריושקה, שאנו נוהגים לכנות גם בבושקה (סבתא), הוכנה לראשונה על פי דגם יפני בשנת 1870. הבובה הוכנה על ידי סרגי מולטין כאשר שהה בכפר האמנים של בונה הרכבות ופטרון האמנות סאבה איוונוביץ'. סדרת הדמויות המקורית כללה שבע בובות - זכר ונקבה מתחלפות  לסירוגין שהסתיימה בבובת ילד ובתוכה בובת תינוק..

ועוד בגיליון תמונת עיר מבט על מדריך מוסקבה

גלריית טרטיאקוב
האוצר הענק של האמנות הרוסית.

בין חומות הקרמלין
מבצר המגדלים, הכנסיות, הארמונות ומחסני הנשק.

רישומים
תייר מזדמן במוסקבה.

יאן בידרמן
תזמורת המוסיקה האינטואיטיבית.

זאבי הלילה
אלפי החברים של קהילת האופנוענים הרוסית.

בירת האימפריה
לא מזרח ולא מערב. עיר של כיפות בצל מוזהבות וצריחי בטון וברזל. מיליוני אנשים מערב רב של עמים. מוסקבה פועמת בקצב משלה, מרוכזת בעולמה הייחודי והשולט על שטחים חובקים תבל.

כבישי טבעת
המטרופולין המוסקבאי בנוי ממערך דרכי טבעת, מעגלים הולכים וגדלים מסביב לקרמלין. הראשונים הוקמו בתוואי חומות העיר האחרונים הם כבישי-על מודרניים עם שלל מחלפים ומנהרות.

קתדרלת ישו המושיע
למעלה ממאה שנה עמדה הקתדרלה הגדולה שבה הוכרז על חידוש הפטריארכיה הרוסית. סטלין פוצץ אותה. על חורבותיה הוקמה בריכת שחייה. בשנות התשעים היא קמה מחדש - פאר הכנסיות של מוסקבה.


 

מדריך מוסקבה
כל הטיולים, המוזיאונים, האתרים, המסעדות, המלונות והנושאים החמים של העיר. כולל מפת מרכז העיר.

    ERETZ Magazine 2010