מטרופוליס

       

 

אנדלוסיה, חבל הארץ שבדרומה של ספרד, נחשבת לאם הפולקלור הספרדי. היא מורכבת משמונה נפות הקרויות על שם בירתן, וסביליה היא עיר בירתה הרשמית. העושר התרבותי האדיר שמתפרץ מכל אחת משמונה הנפות הוא תוצר של היסטוריה ארוכה רבת תהפוכות ומלאת כובשים. נוסף על אוצרות הטבע, החופים הזהובים ומזג האוויר הנהדר שלה, העובדה כי באנדלוסיה נמצאת נקודת החיבור של אירופה עם אפריקה הביאה אליה עמים רבים. הפיניקים הגיעו אל חופי אנדלוסיה כבר באלף הראשון לפנה"ס, ובעקבותיהם התדפקו על שעריה גם אנשי קרתגו. אלה הובסו על ידי האימפריה הרומית, שלקחה אליה את אנדלוסיה כשלל מנצחים רב ערך. שבטים ונדלים וויזיגותים שהתיישבו בדרום ספרד הוחלפו ב-1500 שנה של שלטון מורי, שבמהלכו הפכה "אל׀אנדלוס" למרכז של תרבות והשכלה, וקורדובה הייתה לעיר הגדולה והעשירה במערב אירופה. מוסלמים, נוצרים ויהודים - כולם הטביעו באנדלוסיה את חותמם והורישו לה אוצרות אמיתיים של התרבות האנושית, אוצרות הממשיכים לצבוע אותה בשלל צבעי הקשת. התרבות הספרדית הלוהטת של הפלמנקו ומלחמות השוורים חיה ובועטת גם היום, במקביל לתרבות פנאי ענפה ולאמנות מודרנית שהתפתחה באזור בשנים האחרונות. אז, היום וכנראה לנצח - אנדלוסיה מלאה בתאווה לחיים.


              להזמנת גיליון ומדריך            להזמנת מדריך בלבד

 


אנדלוסיה
 

גיליונות  

 

אנדרלמוסיה של תרבויות
הפלישה המוסלמית לספרד הנוצרית היתה אירוע מכונן בתולדות חצי האי האיברי, שלא ניתן להקל ראש בהשפעתו העמוקה על התרבות והזהות של המדינה הים תיכונית הזו. הכיבוש מחדש, שימשך במשך מאות שנים, יעצב את אופיו של חצי האי האיברי כמקום של מפגש בין תרבויות רבות. עברה הסוער של אנדלוסיה ניכר באדריכלות, במסורות התרבותיות ובפניהם של התושבים.

 

חצר הקליף פורחת
אל אנדלוס, כך קראו המוסלמים לארץ החדשה שהגיעו אליה בתחילת המאה השמינית. שלטונם של המוסלמים בדרום ספרד נמשך כמעט 800 שנה, והביא לשגשוג ולפריחה של ידע, אמנות ותרבות, ששינו את פני אירופה. אומנם ימיה של אל אנדלוס חלפו, אך את מורשתה האדירה לא ניתן יהיה לשכוח.

מחול היצרים
פלמנקו הוא אמנות מפתה, מלאת תשוקה, מסתורית ולא מובנת, שמציתה לבבות באנדלוסיה זה 500 שנה. הפלמנקו הוא שילוב של מוסיקה ערבית, צוענית ויהודית, שאליהן הצטרפו הריקוד, הלבוש והמסורת הייחודית. לאחר שעבר אינספור גלגולים ושינויים, הפלמנקו של המאה ה-21 צבעוני ומגוון מתמיד.

"לא נשמעה כזאת בישראל"
כך הגיב הרב סעדיה גאון כשקרא את פסוקי השירה החילונית הראשונים שנכתבו בתקופתו. השירה העברית של ימי הביניים היתה חלק מגל אדיר של יצירה, ששטף את יהודי ספרד, ואנדלוסיה בפרט. היו אלה השירה, התרבות וההשכלה, שהובילו את היהודים אל חצרות המלכות.

אמנות הכיבוש
ההיסטוריה האדריכלית של אנדלוסיה היא העשירה בספרד, אם לא בכל אירופה. השלטון המוסלמי שהחל במאה השמינית הביא איתו אמנות וסגנון שעוד לא נראו ביבשת. מוטיבים מוסלמיים וקליגרפיה ערבית נפגשים עם הסגנון הגותי, הבארוק והרנסאנס, ויוצרים תערובת תרבותית עשירה ומבנים ייחודיים ומעוררי התפעלות.

היהודים החדשים
עם סיום כיבושה של דרום ספרד, פורסם צו גירוש לכל היהודים, והוא הותיר להם שתי ברירות: לעזוב את ספרד או להתנצר. מנקודה זו החלו תולדות היהודים להתפצל ולהתפזר ברחבי העולם. קהילות גלויות ונסתרות של נוצרים חדשים התגלגלו בין מדינות, והביאו לעולם סוג חדש של יהודים.

חגיגות שבוע הסבל
במרכז החגים וימי הקדושים של הקתולים באנדלוסיה עומד השבוע הקדוש. למשך שבוע אחד מאות אלפים יוצאים לרחובות ומשתתפים בתהלוכות ענק, הנמשכות מצאת החמה וכמעט עד צאת הנשמה.

אופקים חדשים
בתחילת המאה ה-15 החל עידן ששינה את פני העולם, עידן התגליות. יורדי ים נועזים ניצלו חידושים מדעיים פרי מחקר גיאוגרפי אינטנסיבי, שהיה בלא ספק שיאו של רעיון הרנסאנס. מחופי אנדלוסיה יצאו אינספור הפלגות, ששינו את פני ספרד, והביאו לה הצלחה ועושר רב. בין המפליגים היה גם כריסטופר קולומבוס, שמבלי לדעת פתח את הדרך לעולם החדש.

נשמת האדמה
חייו של המשורר פדריקו גרסיה לורקה החלו והסתיימו באנדלוסיה. נפשו ויצירתו סבבו סביבה, שירתו ומחזותיו היו מושרשים באדמת מולדתו. בין אוונגרד למסורת עממית - לורקה חידד את תוויה של אנלוסיה והאיר את אדמתה.

רקוד עם חיית פרא
פגישה עם לוחם שוורים מפורסם בעיר אנדלוסית פשוטה מעלה שאלות לגבי העבר והעתיד של המסורת הספרדית המפורסמת.

בירת הדרום שבה לחיים
 סביליה, בירת אנדלוסיה, המחוז הדרומי של ספרד, היתה ידועה במשך שנים רבות כעיר תוססת, מלאת חיים ועטופת רומנטיקה. שנים של משבר כלכלי, מלחמות ואובדן המושבות באמריקה הותירו אותה מפגרת מאחור. במאה ה-20 היא ניסתה להחזיר לעצמה את המעמד והקסם שבתואר "בירת הדרום" של ספרד. שתי תערוכות בינלאומיות עשו את העבודה: ב-1929 עשתה העיר בעיקר טעויות, וב-1992 השכילה ללמוד מהן

ספגטי ספרדי
אלמריה, הפרובינציה המזרחית של אנדלוסיה, זכתה בכבוד עצום: לא רק שהיא ביתו של המדבר היחיד בכל אירופה, היא גם אירחה את גדולי הבמאים והשחקנים של הוליווד. בשנות ה-60 וה-70 הפך המדבר של אלמריה לאתר הצילומים של מערבוני הספגטי שכבשו את העולם

 

ועוד בגיליון כתבה מצולמת מבט על מדריך אנדלוסיה

אימפריית החמון והשרי
שפע של מנות טאפאס ים תיכוניות מצטרפות אל בסיסי הקיום - שמן זית טרי, חמון מקומי והרבה יין שרי.

כשפיקאסו מצא מולדת אבודה
פבלו פיקאסו העביר את רוב חייו הרחק מארץ מולדתו. וב-2007 חזר פיקאסו למלגה.

ילד הציורים של גרנדה
ציורי גרפיטי ופסוקי שירה ממלאים את רחובות גרנדה, והופכים אותה למוזיאון שכל אחד יכול להיכנס אליו בלי תשלום.

 חוף האחרון
בשמורת טבע יפה ובתולית, שוכנת פיסת האלוהים הקטנה של שמורת קאבו דה גאטה.

 

האמא הגדולה
פרקי ההיסטוריה של אנדלוסיה רבים, אך גם תזזיתיים ומלאי הפתעות. מוסלמים, נוצרים, יהודים וגם צוענים, כולם הטביעו באנדלוסיה את חותמם, והורישו לה מאוצרותיה היקרים של התרבות האנושית
.

גשר היבשות האירופי
גאוגרפיה תרבותית בין אירופה לאפריקה

אנשי הדרום החם
קבלו כמה קווים לדמותם של הספרדים הכי ספרדים שיש

אולה! מהפה לאלוהים
מאות שנים של שלטון מוסלמי באנדלוסיה  עודנו חי בפי התושבים בדמות השפה הספרדית

הסוסים המרקדים
של חרס

הסוס האנדלוסי חוזר בגדול

מחווה לאור
הצבע והאור של נופי אנדלוסיה חוברים יחד תחת יד אמן

מדריך אנדלוסיה
כל הטיולים, המוזיאונים, האתרים, המסעדות, המלונות והנושאים החמים של אנדלוסיה. כולל מפות עיר ומחוזות.

    ERETZ Magazine 2010