מטרופוליס
ארץ וטבע - המגזין הגיאוגרפי הישראלי
שירות לקוחות מדריכים וספרים ERETZ Magazine מנוי ארץ וטבע גיליון דוגמה דף הבית
מטרופוליס

       

 

ב-1 בספטמבר נכנסה לתוקף באיחוד האירופי תקנה חדשה האוסרת על מכירת נורות להט. בעוד הוויכוח באירופה מתלהט בין אנשי איכות הסביבה לבין אלה האוהבים את הנורות המסורתיות לא נותר לנו אלא להתבונן בבושה מסוימת בהישגים של ישראל בנושא החיסכון באנרגיה.
ישראל יכולה להיות אור לגויים בתחום האנרגיה, יש לנו שמש בשפע ורעיונות לשימוש במשאב הזה כמקור לאנרגיה שנולדו והתפתחו כאן - ומכאן הם עברו לכל העולם - והשאירו אותנו מאחור. אנחנו ממציאים פתרונות סולריים מבריקים ושולחים אותם לקליפורניה, וממשיכים לדבר בארץ על תחנות כוח מונעות בפחם וכורים אטומיים בנגב.
עניין האנרגיה הוא לא עניין של מחסור בדלקים. גם בנושא ההתחממות הגלובלית ייתכן שהרחקנו לכת באשמות שהטלנו בגזי החממה (ועל זה בגיליון הבא). אבל עניין הדלק הפוסילי המגיע כולו ממדינות מסוימות, שרובן לא ידידים גדולים של ישראל  הוא נושא מדאיג. סין והודו,  המעצמות הגדולות הבאות עומדות להיכנס לעידן של שימוש מוגבר בדלק. בהודו כבר מייצרים מכונית זולה לשימוש ההמונים - והם באמת המונים. אפשר לשער מה יקרה בהודו כאשר הם יהיו תלויים בדלקים המגיעים ממדינות ערב. יש כיום מחשבות רבות בתחום דלקים אחרים. דלק ביולוגי, אנרגיה חשמלית ועוד - לישראל צריך להיות עניין להוביל בתחום הזה - עניין שהוא לאו דווקא כלכלי אלא בטחוני.

 


גיליון 122

להזמנת מנוי

מדורים  

חורבת עתרי
בשנת 1999 החלו בעבודות החפירה בחורבת עתרי שבשפלת יהודה. המבנים הבסיסיים ומערך הרחובות לא השתנו הרבה בתקופות המאוחרות, וכך נוצרה הזדמנות להכיר מקרוב כפר יהודי מימי הבית השני ומרד בר כוכבא. שפלת יהודה הוא מעוזם של שודדי העתיקות בישראל, וכך כאשר החלו חפירות ההצלה באתר נחשפו מבנים רבים מהתקופה ההלניסטית של כפר יהודי מימי מרד בר כוכבא יחד עם מערך הדרכים המובילות אליו, דרכי הכפר ומערכת מנהרות המסתור שנבנו מתחתיו. נוצרה כאן הזדמנות נדירה להכיר מקרוב כיצד התארגן היישוב היהודי הצפוף של דרום הארץ למרד הגדול הזה שהידיעות עליו כל כך מועטות.

הפרח היפה של מלך הילדים
יציאתו המחודשת של הספר נרקיס מלך הביצה, של לווין קיפניס, לא רק מחזירה אותנו לילדותנו אלא גם מעוררת את הסקרנות לגלב גלגולה של אגדת הנרקיס ושל האיש אשר אחראי על חינוך דורות שלמים של גננות וילדי הגן. שלושת המהדורות של גן גני כבר הפכו מזמן למוצר אספני מובהק, והשירים והסיפורים הרבים שכתב קיפניס לעיתים בטעות כבר מייחסים אותם לשירה עממית.

אורפיאוס בירושלים
פסיפס אורפיאוס, אחד הפסיפסים היפים ביותר שהתגלו בארץ, נחשף מחוץ לשער שכם בשנת 1900 והועבר לישכון במוזיאון הארכיאולוגי באסטנבול. הדמות המרכזית בפסיפס היא דמותו של אורפיאוס המנגן בכינור, שיש המייחסים אותו לדמות נוצרית ומכאן שהבניין שבו שכן הפסיפס היה בניין בעל שימוש נוצרי. אולם מחשבות חדשות לגבי פסיפסים עם דמותו של אורפיאוס, ובעיקר הפסיפס בבית הכנסת שהתגלה על החוף בעזה, מעלים הרהור שאולי בעצם דמותו של אורפיאוס הייתה למעשה דמותו של דוד המלך המנגן על כינור.

המלון הגדול של המופתי
בימים אלה עובר מלון פאלאס הירושלמי הריסה, חורבן והתחדשות. החזית נשמרה וכל תוכו של המלון נחצבה על מנת לפנות מקום למלון חדש תחת הדגל של רשת וולדורף אסטוריה.  העבודות במלון הם הזדמנות טובה לחזור קצת על תולדות המבנה הזה, שנבנה על ידי חברת בנייה יהודית-נוצרית עבור המופתי של ירושלים - חאג' אמין אל חוסייני והיה עם לזמן קצר המלון המפואר ביותר במזרח התיכון עד שהוחלף על ידי הגרנד הוטל של מלון המלך דוד.

רמת רחל במערכה
כבר מימיו הראשונים סבל קיבוץ רמת רחל מבידוד שנכפה עליו עקב מיקומו, במבואותיה הדרומיים של ירושלים. בפרוץ מלחמת העצמאות היה זה יישוב מבודד ורב חשיבות. כיום ידוע שהקרב על רמת רחל הוא מהקרבות שהכריעו את גורלה של ירושלים.

גאולת הקרקע של תל אביב
ערב הפיכת גני שרונה למרכז התרבות, הקניות, הבילויים והסיורים של תל אביב, יש להזכיר את המאבק הגדול שניהלה עיריית תל אביב לצרף אליה את אדמות המושבה הטמפלרית שרונה.

עיר אקולוגית
יבעיצמו של המשבר והטרנד האקולוגי העולמי נראה שכל שינוי קטן יכול להביא לתרומה גדולה. מי לשא מסתפק במחזור בקבוקי פלסטיק, יכול לסגל כמה דרכים פשוטות לחיים ידידותיים לסביבה ואפילו ללמוד איך לחסוך במים בלי לקצר את זמן המקלחת - וכל זה ברחוב ביאליק בתל אביב שם הקימו דירת דגם אקולוגית המהוה את מרכז הפעילות של מיזם "עץבעיר".

בין המצה לטורטייה
בלב אחת הערים הגדולות והצפופות ביותר בעולם נמצא מקום מפלט ממאות שנים של רדיפה ואפליה, בו הבית מוגן, הילדים מחייכים והבטן מלאה - מבט לתוך הקהילה היהודית במקסיקו סיטי  שתולדותיה מאז כיבוש האימפריה האצטקית בידי הרנן קורטס הספרדי. יחד עם הכובשים הספרדים הגיעו לאזור מקסיקו של ימינו יהודים מומרים, אנוסים, שהחליטו למצוא חיים חדשים ביבשת שזה עתה התגלתה. 

ועוד בגיליון בגיליון הבא קצרים קישוט לסוף קיץ

בתים פתוחים עמק חפר

על פסטיבל בריזה

סתיו במוזיאון חצר היישוב הישן

תערוכות חדשות במוזיאון ישראל בירושלים

 

מסביב לנחל פארן
טיול נודד במקום שעוד אפשר להסתובב כמה ימים מבלי לפגוש איש, עם תרמיל ומקל, אוהל ושקט של מדבר. לא הכול בשביל המסומן אבל הכול בהחלט באווירה הראשונית של הנגב הרחוק.
 

סיפורם של יהודי פינלנד
תערוכה מיוחדת בבית התפוצות השיתוף עם הארכיון הלאומי בהלסינקי המציגה מסמכים, תמונות וחפצים המספרים ארבעה סיפורים על יהדות פינלנד.

 


 

אנשי ירושלים
צילומי ההתבוננות של סלבה פקרסקי, שעלה מאוקריאנה בשנת 1990 באנשי ירושלים. איש ההיי טק עם מצלמה ביד.
 

ארץ וטבע - המגאזין הגיאוגרפי הישראלי, מעבר יבוק 5, 67440 תל אביב, טל. 03-6912211  פקס. 03-6091890
כל הזכויות שמורות למגאזין ארץ הצבי בע"מ 2012