מטרופוליס
ארץ וטבע - המגזין הגיאוגרפי הישראלי
שירות לקוחות מדריכים וספרים ERETZ Magazine מנוי ארץ וטבע גיליון דוגמה דף הבית
מטרופוליס

 

סוגיית הקשר בין התנ"ך להיסטוריה חוזרת ועולה פעם אחר פעם, וביתר שאת בשנים האחרונות. בנוגע לבריאת העולם, אברהם, סדום ועמורה ויציאת מצרים כבר הוחלט מזמן שאין הם מתארים אירועים ממשיים, אלא אולי רק רמזים לאירועים ששרדו במשך מאות ולאפי שנים בתודעת העם וזכו לתוספות מאגיות, מסטיות ופלאיות. הוויכוח כיום ניטש על התגבשות עם ישראל בממלכת דוד ושלמה. במונחים ארכיאולוגיים מתמקדת השאלה סביב המאות ה-12 עד ה-10 לפנה"ס. מה בדיוק אירע בשנים הללו ועד כמה התיאור המקראי חופף לאירועים היסטוריים אמיתיים.
המתקפה הראשונה נגד המצדדים בטקסט המקראי כעדות לתיאורים היסטוריים התחוללה בשנות ה-80 וה-90. חקר המקרא יחד עם תוצאות החפירות הארכיאולוגיות מוטטו את המוסכמות של שנות המחקר הקודמות. בשנים האחרונות החלה מתקפת הנגד.
כיום הכל פתוח, נתון לפרשנות, מחכה לגילוי הבא. ההיסטוריה של ארץ ישראל משתנה תמיד, מתחדשת ומשאירה אותנו במתח עד לפרק הבא.

 


גיליון 120

להזמנת מנוי

מדורים  

בעקבות אוצר הזהב של מכרות המלך שלמה
האם נמצא ארמון המלכות של דוד ושלמה בירושלים, ובכך הוכח שמלכות הזוהר הירושלמית לא הייתה רק פרי דמיונם של מחברים מאוחרים. החפירות המתמשכות בעיר דוד מעלות תגליות חדשות ופרשנויות חדשות.
המבנה המדורג המפורסם, מצודת המעיין, פיר וורן, נקבת השילוח - הכל עוד פתוח והתגליות החדשות מפרות לחלוטין את מה שחשבנו עד היום.

שש שכונות בירושלים
ממכמני העיר ממש לאורך רחוב יפו, שנשכחו מהלב ונעלמו מהעין. מתוך עשרות השכנות שנבנו בירושלים בבום הבנייה הגדול בתחילת המאה העשרים, בחרנו שש שכמעט ואינן מוכרות, מסתתרות מעבר לרחובות הראשיים ושמורות על אווירת אותם ימים ראשונים. חלקן במצב מתפורר אבל יש כמה מהן במצב השתמרות מפתיעה.

ישו ההסיטורי
האפיפיור היה ועזב. הוא אפילו לא ביקר באתרים החשובים לנצרות מסביב לכנרת - מסיבות פנים-פוליטיות כנסייתיות. אולם ההתעניינות הגדולה של העולם הנוצרי בישראל הוא סיפור בפני עצמו הקשור לניסיון להתחקות אחר דמותו ההיסטוריות של ישו. כיום כבר העניין הוא בישו היהודי החי בתוך עמו בגליל. סיפור החיפוש אחר ישו ההיסטורי הוא סאגה עם שלושה שלבים מרתקים. כאן הבנו את קיצור תולדות החיפוש אחר ישו ההיסטורי.

התנ"ך שובר קופות
התנ"ך היה מאז ומתמיד מקור השראה לסרטים הוליוודיים רבי משתתפים. מעשרת הדברות ועד לבן חור - כולם נכנסו לנישה הזאת של סרטים תנ"כיים - גם אם לא היו ממש מבוססים על המקור התנ"כי בעצמו. כיום שקט בחזית סרטי התנ"ך. אולם הכרזות הישנות הפכו למבוקשות בפני עצמן וזכו לאחרונה למעמד של יצירות אמנות.

פיראטים יהודים בקריביים
גירוש ספרד הביא לעולם את הפיראט היהודי. בספינות עם מטבח כשר הפילו שודדי הים היהודים את חיתתם על אוניות הזהב הספרדיות בקריביים ובים התיכון. בג'יימקה וברסיפה אשר בקריביים הוקמו מושבות של שודדי ים יהודיים ששלטו היטב באורחות הסחר הספרדיות. במלחמת העצמאות של ארצות הברית נלחמו הפיראטים היהודים לצד האמריקנים כאשר אוניותיהם שודדות את אוניות הצי הבריטי מול חופי ארצות הברית. "הפנינה השחורה" לא הייתה בין רשימת ספינות הפיראטים היהודיים אבל "אסתר המלכה" אכן כן.

משמרים את אבני הכותל
מעל אלפיים שנה הן שרדו את שיני הזמן אולם עכשיו הגיע הזמן לטפל באבנים הגדולות שהציב הורדוס ושמצבן הולך ומידרדר. פעולת שימור לאבנים ענקיות בני אלפי שנים.

הפסיפס שבין מעון לנירים
יהוא התגלה בשנות החמישים כאשר פרצו את כביש הרעב בנגב ובמשך שנים ניצב מתחת לסככה פתוחה. לאחר שהתבלה והחל להתפורר הועבר אחד הפסיפסים היפים ביותר בארץ לירושלים - לשמירה במרתפי רשות העתיקות. כעת לאחר שימור ושיחזור ובניית בית מתאים יותר הפסיפס הנהדר חזר למקומו. הכניסה חינם, האתר מרהיב. סיפורו של בית כנסת של קהילה יהודית מהנגב.

ראשונים תמיד אנחנו
מהיום שבו הקימו את האנדרטה למייסדי תל אביב בקצה שדרות רוטשילד סערו הרוחות על רשימת המייסדים המוזכרת בו. להלן תולדות הסכסוך, רשימת השמות, וניסיון לעשות סדר בוויכוח בן מאה השנים. גם סוסו של דיזנגוף שעומד להיות מוצף ליד האנדרטה זוכה לסקירה. 

השפעת שעות העבודה על איכות הסביבה
ולמרות שנראה שאין קשר - יש. במקומות שבהן עובדים יותר שעות עבודה איכות הסביבה נפגעת יותר. שינוי אורח החיים יחייב אותנו לעבוד פחות ויחד עם זאת לצרוך פחות. כמה נתונים מעניינים וגם מה מקומה של ישראל בטבלת שעות העבודה הממוצעת.

חודש שימור אתרים
וחדשות מעולם שימור האתרים: תל אביב, צפת, דרכו של הרצל ומקדש הבהאים. ציונים לרגל 25 שנה לייסוד המועצה לשימור אתרים.

ועוד בגיליון בגיליון הבא קצרים מהאוויר

לטייל בטבריה

חצר תל חי המתחדשת

חשיפות

חדשות ארכיאולוגיות מרחבי העולם.

סקירת מוזיאונים

 

עצי הזית העתיקים ביותר בארץ
בישראל, בניגוד למקומות אחרים מסביב לים התיכון שרדו עצי זית עתיקים ביותר. הסיבות, המאבקים לשימורם וכמובן הצעות לביקור.
 

ראש הנקרה
פרטים על מקום שכולם מכירים מהטיול השנתי ההוא. מי בנה את הרכבת, לאן בדיוק היא הובילה, מה אורכן של הנקרות וכיצד הן בכלל נוצרו.


 

כנפיים של ציפור
צילומי אוויר מרתקים ממקומות שאפשר להבין אותם רק מלמעלה. מבאר אורה ועד לרוג'ום הירי שבגולן.

ארץ וטבע - המגאזין הגיאוגרפי הישראלי, מעבר יבוק 5, 67440 תל אביב, טל. 03-6912211  פקס. 03-6091890
כל הזכויות שמורות למגאזין ארץ הצבי בע"מ 2012