בחזרה לשרונה – גלריית תמונות

0

בימים אלו מתבצע מקצה שיפורים אחרון בפרוייקט התחדשות מתחם שרונה. השכונה, שהוקמה על ידי טמפלרים גרמניים ב–1871, עברה מתיחת פנים והפכה למתחם קניות, תרבות ופנאי בלב תל אביב. רגע לפני השלמת הפרוייקט חוזרת היידי גלייט אל ראשית תולדות המושבה

היידי גלייט

ב–1871 רכשו חברי "ארגון המקדש", תנועה דתית פרוטסטנטית מוורטמברג שבגרמניה, חלקת אדמה גדולה הצופה אל גדות נחל איילון, שם הקימו את המושבה השלישית שלהם בארץ ישראל. שנה מאוחר יותר עברו שתי המשפחות הראשונות לביתם החדש במושבה המודרנית והמתוכננת הראשונה בארץ ישראל, שרונה, שנקראה על שם מיקומה, בשרון התנ"כית. עד 1875 נבנו בשרונה 41 בתים שאיכלסו כ–269 תושבים.
הטמפלרים, שהאמינו כי יישוב הארץ הקדושה יזרז את פעמי המשיח, היו חלוצים בעלי תושיה ויכולת יוצאת דופן. הם יישמו בארץ שיטות חקלאות, בניה, השקיה ותחבורה חדשניות, אותן אימצו החלוצים הציונים כמה עשורים מאוחר יותר.
למרבה הצער, כל היוזמה והתושיה לא עמדו לצד הטמפלרים עם פרוץ מלחמת העולם השניה. רשויות המנדט הבריטי ראו בטמפלרים גרמנים לכל דבר, והכריזו עליהם כאזרחי מדינת אויב. הם גורשו ורכושם הוחרם, בכלל זה מושבותיהם בארץ. הצבא הבריטי הפך את שרונה למחנה צבאי. מאוחר יותר הפך המחנה הבריטי למטה הכללי של כוחות ההגנה והממשל הישראלי. השטח מאז השתנה ללא היכר — שכנתה המערבית של מושבת שרונה, תל אביב, צמחה והתפרשה בדרמטיות צפונה, דרומה ומזרחה, בכך בולעת את המושבה.
היום שרונה ממוקמת בלב תל אביב, לצד הקריה. כמעט חצי ק"מ רבוע של נדל"ן יקר ערך. בשנים האחרונות פיקחה עיריית תל אביב על שיפוץ מקיף במושבה לשעבר, במטרה להופכה למרכז בידור, תרבות וחינוך חדש. בשולי המתחם נוספו לבתים ההיסטוריים מגדלי מגורים ומשרדים. 33 מהבתים המקוריים שנבנו על ידי הטמפלרים עברו פעולת שימור יפיפיה. הבתים מוקפים בגנים נאים המהווים מחווה ליוהן למל, אדריכל הנוף הטמפלרי, שעיצב את הגנים המקוריים של המושבה והביא לפלשתינה מגוון צמחים חדשים, ביניהם עץ האקליפטוס המפורסם.
שלושה בתים טמפלרים משכנים עתה את השלוחה התל אביבית של הטכניון. האחרים חולקו כדי לשכן תערובת של כמעט 80 חנויות אופנה יוקרתיות, גלריות אמנות, מסעדות גורמה ופאבים מעודכנים.
חלק מהעסקים המודרנים, שיפתחו לציבור בהדרגתיות בחודשים הקרובים, הולמים את הפונקציה המקורית של החללים המשכנים אותם. כך לדוגמא, מסבאת בירות בוטיק המגישה 50 סוגי בירה ממוקמת במבשלת בירה ישנה, וחנות לממכר שמן זית ויין, המציעה גם סדנאות קולינריות וטעימות, שוכנת בבית בד ישן שכליו שומרו. מכונת הכתיתה, שהיתה למכשיר הראשון בארץ שהונע בדיזל, עדיין עובדת ופתוחה לציבור. בית אחר הפך למרכז מבקרים בו ניתן לקבל מידע על ההיסטוריה של המושבה וההיצע המודרני שלה.

Share.

Comments are closed.