קופים במקומות מוזרים

0

עמותת מקלט הקופים פועלת כבר כמעט 20 שנה למען קופים ניצולי סחר, ניסויים והתעללות. עכשיו מתכוננים בעמותה לאתגר הגדול בתולדותיה

חווה נולדה כנראה בג'ונגלים של אסיה, שם חיה בלהקה, קפצה מעץ לעץ ותפסה סרטנים בנהרות. קופי מקוק חיים בקבוצות המורכבות מנקבות בנות אותה המשפחה, ומבלים את זמנם בטיפוח הדדי ובמשחק. את האידיליה קטע צייד שנכנס ליער בחיפוש אחר קופים צעירים, אותם יוכל למכור בשוק השחור. הלהקה נורתה למוות וחווה ובן דודה הצעיר נלכדו ונמכרו למחרת לסוחר חיות בר. הם הוברחו לישראל, אולם בן דודה של חווה לא שרד את הנסיעה. היא נמכרה למשפחה שרצתה קוף כחיית מחמד. חווה היתה חיית מחמד איומה — היא טיפסה על כל דבר, הפכה את הבית ונשכה כשניסו ללטף אותה, אז היא הושמה בכלוב קטן עד שנמכרה שוב, לפנימיה. ילדי הפנימיה זרקו עליה דברים והפחידו אותה, אז היא החלה לנשוך את עצמה כדי לשחרר קצת לחץ. שומרוני טוב שראה אותה צלצל לחברה להגנת הטבע שפשטו על הפנימיה, החרימו את הקופה והביאו אותה למקלט הקופים, שם היא קיבלה טיפול רפואי והשתקמות פסיכולוגית. במקלט היא פגשה את יודה, זכר מקוק שהוצא לגמלאות ממעבדות רפואיות, איתו הקימה להקה. היום, למרות שהנשיכות לא פסקו לחלוטין, היא נקבת האלפא בלהקה בת 12 קופות.
חווה היא רק אחת מכ–300 הקופים ששוקמו במקלט הקופים. הם הגיעו למקלט מפינות חי מוזנחות, מעבדות ניסויים, גני חיות ובתים פרטיים. חלקם, כמו שני הלוריסים האיטיים שנמצאו במזוודתו של דייל, הובאו למקלט ישירות משדה התעופה ולא הספיקו לעבור התעללות או בידוד. אחרים נושאים על גופם את אותות הטיפול הלא ראוי והמצוקה הפסיכולוגית.
"עמותת קרן מקלט הקופים פועלת כבר קרוב ל–20 שנה," אומרת ד"ר תמר פרדמן, מייסדת העמותה. "עיקר השיקום מתבטא בלימוד קופים שחיו עד עכשיו בבידוד לחיות שוב בחברת קופים. לכן אנחנו מפגישים בין קופים בתהליכי שיקום ויוצרים קבוצות. אחרי התהליך אנחנו שולחים אותם לעבור שיקום מתקדם יותר באפריקה, או שהם נשארים כאן, בשטחים הפתוחים של המקלט". אותו שטח פתוח עליו מדברת פרדמן הוא למעשה פארק הקופים ביער בן שמן, אטרקציה תיירותית ותיקה ומצליחה.
העמותה קמה כשפרדמן הבינה שיש בארץ כמות גדולה של קופים שגדלים בתנאים לא ראויים. הצעד הראשון היה לנסות ולאמוד את כמות הקופים במצוקה בארץ, או כמו שפרדמן ניסחה את זה, "קופים במקומות מוזרים". היא הקימה מאגר מידע שאסף ומיפה את הקופים בארץ, אולם זה לא הספיק. "הבנו שצריך מקום מקצועי ומסודר לשקם אותם כדי למנוע מהם להתגלגל שוב למקומות לא ראויים", היא אומרת. במקביל להקמת המקלט פעלה פרדמן גם להגבלת הילודה בפינות החי. מסתבר שבדומה לחתולים וכלבים, גם אוכלוסיית הקופים מתרבה ללא אבחנה באופן שיוצר משבר למגדלים. פינות החי הן ככלל תופעה בעייתית. "בעבר פינות חי נקראו גם משק ילדים", היא מספרת, "היו שם סוסים, חמורים, ארנבים וכו'. בשנים האחרונות החלו פינות החי לאסוף חיות בר מעודפים של גני חיות שרצו לפזר אותם. זה יצא מכלל שליטה".
הפרוייקט הסתיים בהצלחה, והביא לשליטה טובה יותר ולתנאים הגיוניים יותר לקופים בפינות חי רבות, אולם אלו מלכתחילה לא הולמות את צרכי הקופים. מקומות לא ראויים, לדברי פרדמן, הם מקומות שמחזיקים קופים בשטח קטן מדי, עם מעט מדי גירויים ליצור אינטיליגנטי, ללא חברה מתאימה או מזון מתאים וללא טיפול רפואי הולם. בשטח הפתוח של המקלט חיים כיום 170 קופים בתהליכי שיקום שונים.
בימים אלו מתכוננים במקלט לאתגר גדול וחדש — קליטת הקופים מחוות מזור. מזה 20 שנה מרבים, מגדלים ומוכרים בחוות מזור קופים לניסויים קוסמטיים ורפואיים במעבדות. "לפני כשנה הוציא המשרד לאיכות הסביבה תקנות חדשות שאומרות שבסופו של דבר החווה אמורה להסגר בינואר 2015", אומרת פרדמן. המשרד לאיכות הסביבה נענה לפניית המקלט ומינה אותם לקליטת מאות קופי המקוק. אנשי החווה ימשיכו למכור את הקופים עד הרגע האחרון, אולם פרדמן נערכת לקליטת מאות קופים שינצלו ממכירה לניסויים ולשחרורם בחזרה אל הטבע במקומות אחרים.
שיקום ואחזקת מאות קופים איננה עניין זול גם בימים כתיקונם, וקליטת מאות קופים נוספים מחוות מזור מפעילה לחץ כלכלי רציני על העמותה. למעוניינים בכך, יש כמה דרכים פשוטות ומהנות לעזור לפרדמן להמשיך במפעל ההצלה. "חשוב להבין שכל כניסה של מבקר לפארק זה כסף שבא לעזור לנו לשקם קופים – שליחתם, הטיפול בהם, אחזקתם – אלו דברים שעולים כסף וכל עזרה תתקבל בברכה".
פרט לטיפול רפואי וחברת בני מינם, הקופים במקלט זקוקים לעזרים מפתיעים — צעצועי ילדים. "אנחנו נעזרים בצעצועים בשלב הראשון של השיקום", אומרת פרדמן, ומוסיפה כי היא תשמח לקלוט ולעשות שימוש בצעצועי ילדים ותינוקות ישנים. "דברים בסגנון פישר פרייס זה מושלם, אבל צעצוע יכול להיות גם קופסא שאפשר לפתוח ולסגור, מברשת, כל דבר שניתן לעשות איתו משהו", היא מסבירה.

לפרטים נוספים ותרומות ניתן לבקר באתר האינטרנט של פארק הקופים:
park.monkeypark.co.il

Share.

Comments are closed.