נהלל

0

ראשוני נהלל עלו על הקרקע ב–11 בספטמבר 1921, קבוצת אנשים שרצתה לבצע ניסוי התיישבותי מקורי — מושב עובדים שיתופי. עבור אנשי נהלל החיבור אל האדמה ואל העמק לא היה רק שיבה מוחשית לאדמת המולדת, אלא גם מאמץ ליצירת תרבות חדשה שבמרכזה השפה העברית יחד עם שינוי בדמוי הגופני והנפשי של היהודי הגלותי. נהלל נתנה גם ביטוי לשינוי נוסף בתחום הכלכלי: הפיכת היהודי שעסק בעיקר במסחר ובכספים לעובד אדמה המסוגל גם להיות לוחם.
נהלל היא סוג של מיתוס ישראלי, ומתוכה יצאו מספר גדול של אישים בתחומי העשייה והיצירה. רשימה חלקית כוללת את הסופר מאיר שלו, אשר הווי המושב שזור בכמה מיצירותיו, שמואל דיין שהיה חבר כנסת ורעייתו דבורה שהייתה מראשי העלייה השנייה, בנם משה דיין, ילדיו אסי דיין ויעל דיין, שר החקלאות אריה נחמקין וחבר הכנסת עמוס הדר. ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון חי אף הוא בנהלל, בימים בהם כיהן כקצין בכיר בפיקוד צפון, כמו גם איש סיירת מטכ"ל המיתולוגי מוקי בצר   שני חברי המושב זאבל'ה עמית ויוסל'ה רגב שהיו ההשראה לשירה של נעמי שמר "אנחנו שנינו מאותו הכפר", האלוף מוסה פלד מפקד גייסות השריון, רועי כפרי יוצר סרטי האנימציה ועוד.
הסקרנות שעורר היישוב החדש משכה אליו מבקרים רבים ממנהיגי הציונית ומעצביה. אהרון דוד גורדון, יוסף שפרינצק, חיים נחמן ביאליק, הרב קוק, ואפילו אלברט איינשטיין שהגיע במונית ואמר: "שהוא רוצה לראות איך תלמידי ישיבה הפכו לחקלאים יהודים בפלשתינה, ארץ ישראל החדשה".
נהלל תוכננה על ידי האדריכל ריכארד קאופמן ברוח רעיון השוויון והשיתוף, במעגל, כמו שולחן עגול שכל היושבים סביבו שווים. בהיקפו החיצוני של המעגל הוקמו משקי החקלאים, במרכזו מבני הציבור. לפי התכנון, המרחק של כל משק מלב המושב היה שווה, וכך גם גודל נחלותיהן של 75 המשפחות במקום.   במבני הציבור שבמרכז המושב התגוררו אנשי ההוראה והשירותים, שקבלו כל אחד חמישה דונם למשק עזר. היום למרבה האירוניה שווה הקרקע הזו יותר ממשקי החקלאים.
בשלושת העשורים האחרונים מתרחש בנהלל אותו תהליך שעובר על רבים מהמושבים בארץ — ריכוז הפעילות החקלאית בידי מספר מצומצם של חקלאים.  רפת של עשר פרות כבר אינה יכולה להתקיים בתנאי חקלאות מודרנית. בעלי רפתות נאלצו לגדול או לחדול, וכך גם בירקות ובענפים האחרים.
אולם נהלל איננה עומדת חסרת אונים למול שינויים. רוח המייסדים שורה בישוב, צאצאיהם של אותם נאחזים בקרקע מגלים יצירתיות לא פחותה משל אבותיהם ומיזמים חדשים צומחים בנחלות המושב.  הילה זייד, נכדתו של אלכסנדר זייד — מייסד ארגון השומר — הקימה גלריה לריהוט עתיק, מרב כרמי הקימה שוק אכרים של סחר חליפין וחנות בגדים במרכז המושב. מסעדת הבשרים אוקטגון מושכת קהל, ומפעל לבידו מיצר סבונים וקרמים הממותגים — כיאה למושב העובדים השיתופי הראשון —  כמגיעים היישר מן הטבע. עפר אבינדב מנהל את אתר הסליק ששימש את ארגון ההגנה לפני קום המדינה ואת הצריף שבהם מספרים סיפורי נהלל, ובבית הספר החקלאי של נהלל מתנהלת יוזמה של מכללת הגליל, בה לומדים סטודנטים מאפריקה על פיתוח חקלאי.
בני נהלל יצאו ממנה לבנות יישובים חדשים. קודם בעמק — כפר יהושע ובית לחם הגלילית — ואחר כך לכפר ויתקין בשרון, ניר בנים בשפלה הדרומית, לגמלא ורמות ברמת הגולן, ולמושב פארן בערבה. רוח הארץ פיזרה את זרעיה של נהלל לאורכה ורוחבה של הארץ, והם שומרים ומפרים את ערכי המורשת של העמק הגדול.

Share.

Comments are closed.