מוזיאונים קטנים שלא כדאי לפספס

0

בישראל למעלה מ־300 מוזיאונים בגדלים שונים ומסוגים שונים – מצריף הראשונים של היישוב ועד למוזיאון מפואר עם אוסף מרשים. ריכזנו כאן כמה שאהבנו במיוחד – כאלה שראוי בהחלט ונחמד מאוד להגיע אליהם. במוזיאונים האלה אין תורים ארוכים, וצוות אוהב ומתלהב ידריך אתכם בין הממצאים

צוות ארץ וטבע

 

 

מוזיאון אגם (עידן גרוס)

מוזיאון אגם
שני, שלישי וחמישי: 19:00-10:00
רביעי: 16:00-10:00
שישי ושבת: 14:00-10:00
בחגים ובמועדים – שעות הפתיחה משתנות.
רחוב מיש"ר 1, קריית הלאום, ראשון לציון.
03-5555900
מוזיאון אגם לאמנות, המוקדש כולו ליצירתו של יעקב אגם, נפתח לאחרונה בראשון לציון. המוזיאון, יוזמה משותפת של עיריית ראשון לציון ושל האמן המוכר בעולם כאבי התנועה הקינטית, מציג יצירות פורצות דרך משישה עשורים, אשר הוצגו בעבר במוזיאונים נחשבים ובאוספים חשובים מסביב לעולם. המוזיאון עוצב על ידי האדריכל דוד נופר, ומשתרע על פני כ־3,200 מ"ר, המוקדשים לתערוכות ומציעים גם ארכיטקטורה מורכבת, ומרחב מדיטטיבי ומעורר השראה. מאז שנות ה־50 יצירותיו של אגם נמצאות באוספים חשובים, הוצגו בתערוכות ובמוזיאונים החשובים בעולם, ביניהן המוזיאון לאמנות מודרנית MoMA וכן הגוגנהיים בניו יורק, ומרכז פומפידו בפריז – שם סלון אגם מופיע ברשימת יצירות המופת של האוסף.

כותרת עמוד בחצר מוזיאון עתיקות הגולן (Staselnik)

מוזיאון עתיקות הגולן
שעות פתיחה: בתיאום מראש
פארק קצרין העתיקה
04-6961350
מוזיאון עתיקות הגולן נמנה עם המוזיאונים הקטנים יותר והמוכרים פחות, אך צופן בתוכו ממצאים ארכיאולוגיים מרשימים מאוסף רשות העתיקות ומחפירות שנעשו באזור. שיטוט בין מוצגי המוזיאון יחשוף בפני המתבונן את עברו הקדום ביותר של המקום: מבעלי החיים שחיו בו, אורחות חייהם של המתיישבים לאורך מאות השנים, התהפוכות השלטוניות שידע האזור ועוד. ניתן לראות גולגולת של פיל שנמצאה על גדות הירדן וכלים ששימשו כנראה לציד פילים מלפני כ־780 אלף שנים, כלי צור שנתגלו באזור ברכת רם ובהם דמות אישה המגולפת באבן – ככל הידוע הצלמית העתיקה ביותר בעולם. חדר אחר מוקדש לתרבות היהודית ומוצגים בו ממצאים החל מתקופת בית שני, ועד שרידים מכפרים יהודיים מימי המשנה והתלמוד. זה המקום להבין שהשפה והכתב העיבריים היו בשימוש ושאורח החיים היהודי התנהל כסדרו לפני אלף וחמש מאות־אלפיים שנים. שימו לב למטבע לגאולת ירושלים שהתגלה בגמלא ונטבע ככל הנראה בשנת 66 לספירה, בעיצומו של המרד הגדול ברומאים.

צילה הומא חמיד, כסא נול, 2013, חוטי כותנת שעווה, אבנים וכסא. צילום: אובה וולטר

חוט של מחשבה סיפורים גלובליים בטקסטיל
תערוכה נודדת של המכון לקשרי חוץ ותרבות (IFA) בשטוטגרט, גרמניה
אוצרות: סוזאנה וייס ואינקה גרסל
אוצרת מקומית: ד"ר דליה מנור, מנהלת ואוצרת מוזאון הנגב לאמנות.
התערוכה ביוזמתו ובתמיכתו של מכון גתה בישראל.
נעילת התערוכה: 7 בדצמבר
העצמאות 60, באר שבע
08-699-3535
www.negev-museum.org.il
התערוכה הבינלאומית הנודדת "חוט של מחשבה – סיפורים גלובליים בטקסטיל" מגיעה לישראל וזוהי הזדמנות חד פעמית לצפות בה במוזיאון הנגב לאמנות שבבאר שבע.
התערוכה, אשר הוצגה לראשונה בדרזדן ונדדה בין כווית ואיסטנבול, מגיעה לתחנתה הרביעית שבמוזיאון הנגב לאמנות ותכלול את עבודותיהם של אמנים בינלאומיים רבים, לצד אלו של אמנים בעלי שם ממחוזותינו.
התערוכה חולשת על פני חללי מוזיאון הנגב וגלריית טרומפלדור שבעיר העתיקה ומגוללת את סיפורו המרתק של הטקסטיל החוצה תרבויות, עמים ושפות ומציגה טכניקות מגוונות המפגישות בין מלאכת יד לאמנות.
אתם מוזמנים לחזות בעבודותיהם של אמנים הפועלים במקומות שונים ברחבי העולם, ממזרח ועד מערב, שהושפעו ממסורות עתיקות של ייצור טקסטיל אשר שונו ולעתים שוחזרו באמצעות טכנולוגיות חדשניות.

רמת הנדיב

רמת הנדיב – טבע ויופי בכרמל
www.ramathanadiv.org.il
חנות המידע 04-6298-111 שלוחה 4
הכניסה למקום והפעילות
ללא תשלום
כמעט באמצע הדרך בין חיפה לתל אביב, בנסיעה קצרה, אפשר לנחות נחיתה רכה ליום ביקור ב"חו"ל". ברוכים הבאים לרמת הנדיב – גנים ופארק טבע שבמרכזם קבורים הברון רוטשילד ורעייתו. כבר כשיוצאים מהרכב, שומעים את השקט, נושמים אויר צח ונהנים מאסתטיקה ברמה אחרת.
במקום – גני זיכרון המשתרעים על שטח של 70 דונם ובהם גנים שונים: גן הריחות, גן הוורדים, גן המפלים ועוד. שבילי הגנים המפותלים עוברים בין דשאים מוריקים, עצים עבותים ומיוחדים, פרחים בשלל צבעים ומזרקות מים. בלב הגנים נמצאת רחבת הקבר בו קבורים הברון אדמונד דה רוטשילד -"הנדיב הידוע" – ורעייתו אדלאיד. אל תפספסו כניסה למקום היפה והמרשים (רחבת הקבר סגורה בשבת וחג).
סביב הגן פרוש מרכז המבקרים – מבנה מאורך המוצב בין גני הזיכרון ופארק הטבע. מבנה זה היה הראשון בישראל שזכה בתו תקן לבניה ירוקה.
לאורך השנה מתקיימות פעילויות חוויה לקהל וגם בסוכות, בימים שלישי ורביעי, 15-16.10.19 תתקיים פעילות "העבר מתעורר לחיים", הרפתקאה משפחתית בשביל המעיין. לאורך השביל ייפגשו המטיילים הרכב מוזיקלי, שחקנים, מעגל מתופפים וסדנת יצירה בטבע, פרטים באתר.

סתיו במוזיאון חצר הישוב הישן
הפעילויות כלולות במחיר הכניסה למוזיאון.
(כרטיס משפחתי 40 ₪ בלבד)
לפרטים והרשמה: 02-6276319, 052-4002478, www.oyc.co.il
בפייסבוק www.facebook.com/oyc.museum
תערוכה מתחלפת "ממשבר לתקומה" – סיפורם של מפוני העיר העתיקה (1948-1958).
תערוכה חדשה: "שיוויתי" – לוחות שיוויתי מאוסף המוזיאון
פתיחה: ספטמבר 2019)
מפגש משוררים: 22.9.19 בשעה 16:00 "שיוויתי"
מפגש משוררים במוזיאון חצר הישוב הישן בהנחיית המשוררים הרצל ובלפור חקק. מחווה לתערוכה החדשה "שיוויתי" במוזיאון. הכניסה חופשית!
פעילות לכל המשפחה:
סוכות במוזיאון חצר הישוב הישן, 15-17.10.19 ט"ז-י"ח תשרי תש"פ
11:00, 14:00 סיורים מודרכים בתערוכות.
12:00 – תמונות ירושלמיות.
דמויות ירושלמיות ידועות יותר וידועות פחות נפגשות במוזיאון חצר הישוב הישן. מי גנב את העוד של אשריקו מזרחי נגן? איזה עגלון ירושלמי זכה לחסות ראש השודדים של הכפר אבו שושה? ואם יהיה לכם מזל תקבלו טיפול אישי מפלומבה מגרשת שדים ומחזירה אהבות ישנות…

מוזיאון בית גורדון (Fighter21)

מוזיאון בית גורדון
המוזיאון פתוח רק לקבוצות בתאום מראש.
בית גורדון, דגניה א‘, ד.נ. עמק הירדן 15120
הכניסה לבית גורדון דרך קיבוץ דגניה א'. עליכם להגיע אל קיבוץ דגניה א‘, לחניה ליד חדר האוכל של הקיבוץ ומשם ללכת אל בית גורדון. כדי לקבל את מסלול ההליכה המדוייק רשמו בגוגל מפות: דגניה א בכתובת היציאה ותקבלו מפת הגעה מהחניה של דגניה א‘ לבית גורדון.
04-6750040
בית גורדון הוא מוזיאון לטבע ולידע בקעת כנרות לזכרו ולהנצחת ערכיו של אהרון דוד גורדון, איש העבודה והטבע, מהחשובים והמיוחדים מבין אנשי העלייה השנייה.
בית גורדון נמצא בקבוצת דגניה א‘ – "אם הקבוצות והקיבוצים" – והוא ראשון המוזיאונים שהוקם בהתיישבות העובדת המתחדשת בשנת 1935 והוכר כאתר מורשת לאומית על ידי ממשלת ישראל בשנת 2010.
במוזיאון שלושה אגפים:
א. אגף הטבע – בו נמצאת פינה לזכרו של א. ד. גורדון, הוגה תורת־העבודה ושומר הטבע הציוני הראשון. בתצוגה חפצים אישיים וכתבים מקוריים. בהמשך נמצא אולם הטבע ובו תצוגה גדולה של טבע הארץ הכוללת מוצגים רבים מן החי, הצומח והדומם תוך דגש על טבע האזור.
ב. אולם כנרות – תצוגה ארכיאולוגית המקיפה את תולדות ההתיישבות באזור מהתקופה הפרהיסטורית ועד ימינו. בחצר הסמוכה תצוגת כלי חקלאות מתקופות קדומות ובצידם כלים שהיו בשימוש עד לאחרונה.
ג. אולם בעקבות ראשונים – אולם תצוגה לתערוכות מתחלפות העוסקות בנושאי המוזיאון.

מוזיאון כנסיית הבשורה בנצרת
שני-שבת 17:00-08:00
הכניסה חופשית
רחוב אל בישארה 12, נצרת
04-6560001
המסורת הנוצרית־קתולית מייחסת את מיקום הכנסייה לביתה של מרים אם ישו, שם קיבלה את הבשורה על הולדתו. במקום נבנו ונהרסו כנסיות רבות במשך השנים, החל מהתקופה הביזנטית. בניית הכנסייה הקיימת כיום הושלמה בשנות השישים.
כנסיית הבשורה היא מהקדושות והמפורסמות בעולם הנוצרי ומהמפוארות במזרח התיכון. מרכז הכנסייה היא המערה העתיקה בה ניתנה הבשורה. במקום נמצאו שרידים ארכיאולוגיים המעידים שהמקום שימש לפולחן עוד לפני תקופתו של ישו. בצמוד שוכנת כנסיית יוסף הקדוש, במקום בו פעלה הנגרייה של יוסף – בעלה של מרים.
המוזיאון כולל את שרידי הכפר העתיק נצרת, שנחשף בשנות הששים כאשר נבנתה כנסיית הבשורה הנוכחית. ממצא מרתק במיוחד הם חמישה עמודי כותרת צלבניים שהתגלו בחפירות. הכותרות מעולם לא היו בשימוש והן השתמרו בצורה מופלאה.
בחנות המזכרות שמשמאל לכניסה הראשית של כנסיית הבשורה אפשר להזמין את ההדרכה (אין כניסה ללא מדריך מלווה) ולשלם עבור הביקור.

מוזיאון וילפריד (ד"ר אבישי טייכר)

מוזיאון וילפריד
שני-שישי (מלבד שלישי)
14:00-09:00
שלישי 17:00-12:00
שבתות וחגים 14:00-10:00
ראשון לביקור קבוצות בתיאום מראש
כניסה בתשלום
קיבוץ הזורע, 3658100
04-9899566
מוזאון וילפריד ישראל לאמנות ולידיעת המזרח, השוכן בקבוץ הזורע, נוסד ב־1951, והינו אחד המוזיאונים הוותיקים בארץ. המוזיאון התבסס תחילה על אוספיו של וילפריד ישראל, בנו של סוחר יהודי אמיד ממוצא גרמני ונינו של מי שהיה הרב הראשי באנגליה. בתקופה הסוערת של עליית הנאציזם, קשר וילפריד קשרים חזקים עם חברי תנועת ה"ורקלוייטה" ("אנשי המעשה"), אשר ייסדו בהמשך את קיבוץ הזורע. וילפריד התגייס בתקופת המלחמה למען הוצאת יהודים מאירופה והציל עשרו אלפי יהודים.
המוזאון שנבנה לקלוט את האוספים, תוכנן באמצע שנות הארבעים ע"י האדריכלים מוניו גיתאי וינרוב ואל מנספלד, שהיו למעשה אחראים לתכנון כל הגרעין המרכזי של הקיבוץ, יחד עם פיתוח הנוף והסביבה. עבודתם המשותפת בכל אזור הצפון ובעיקר בקיבוצים, שילבה חשיבה אידיאולוגית חברתית עם הצורך לתת פתרונות פונקציונליים באמצעים מינימליסטיים.
במקביל לתצוגות מתקיימת פעילות חינוכית רחבה לילדים ולמבוגרים, הכוללת הדרכה בתערוכות הקבועות והמתחלפות, שיח גלריה עם אמנים מציגים, חוגים והפעלות בסדנת היצירה שבמוזיאון.

מוזיאון לארכיאולוגיה אזורית וים תיכונית גן השלושה – הסחנה
ראשון-חמישי 14:00-10:00.
לקבוצות, בתיאום מראש, המוזיאון ייפתח גם מחוץ למועדים אילו.
למבקרי גן השלושה – הכניסה למוזיאון כלולה במחיר הכניסה. הדרכה לקבוצות בתשלום.
גן השלושה (הסחנה), עמק המעיינות. המוזיאון ממוקם בתוך גן השלושה (הסחנה), בחלק הדרום מזרחי של הגן.
04-6586352
במוזיאון תמצאו פריטים שמקורם בעמק בית שאן ובאגן הים התיכון, ותזכו להתרשם גם ממוצגים שמקורם בישוב המקראי ששכן בגן השלושה עצמו, באזור התל בו ניצב כיום המוזיאון. המוזיאון זכה לחשיפה בינלאומית בשל אוספיו הנדירים.
במוזיאון שלושה אולמות של תצוגה קבועה ואולם לתערוכות מתחלפות. ניתן לראות ממצאים מחפירות עמק בית שאן ואוסף נדיר של קרמיקה יוונית ופרסית מצוירת. באולם התערוכות המתחלפות תוצג במשך השנה הקרובה תערוכה העוסקת במחצבות עתיקות, יבוא אבן שיש לבניה קדומה, דגמים של מבנים מפוארים שניצבו בעולם הקלאסי הקדום ומינרלים מבטן האדמה. במוזיאון מתקיימת פעילות לילדים ונוער, העוסקת בשחזור טכנולוגיות קדומות ואורח החיים בימי קדם. במוזיאון מוצגת תערוכת קבע ייחודית וחדשנית של אוסף כלים ותכשיטים אטרוסקיים נדירים מאוספי המוזיאון, סביבה ממצאים נדירים מתרבויות הים התיכון והאגאי.

משכן לאמנות עין חרוד
ראשון-חמישי 16:30-09:00
שישי וערב חג 13:30-09:00
שבת וחג 16:30-10:00
כניסה בתשלום
עין חרוד איחוד
04-6486038
המוזיאון הוא ביתו של אחד האוספים הגדולים של אמנים יהודיים מסוף המאה ה־19 ותחילת המאה ה־20, לצד אוסף אמנות ישראלית נרחב וחפצי יודאיקה מכל התפוצות. מבנה המוזיאון הינו יצירה ארכיטקטונית מודרניסטית מרהיבה, המבוססת כולה על תאורה טבעית (פרי תכנונו של האדריכל שמואל ביקלס). 14 אולמות תצוגה רחבים וגבוהים, חצרות פנימיות נחבאות וקסומות ואוירה מיוחדת וממגנטת המהווה השראה לאדריכלים בעלי שם עולמי. במוזיאון מתקיימות הדרכות לקהל הרחב.

המרכז ההיסטורי אגד
פתוח לקהל הרחב בימי שישי 12:00-08:00
ראשון-חמישי לקבוצות בלבד ובתאום מראש
הכניסה חופשית
חניון אגד ברחוב דן שומרון בחולון
03-9142361
במרכז הרכב ההיסטורי של אגד מוצגים למעלה משמונים אוטובוסים ורכבי שירות אשר שופצו וחודשו באהבה, עד הפרט הקטן עם הצבעים המקוריים, האבזור האותנטי וחלקם אף נמצאים במצב נסיעה. האוטבוסים משקפים קרוב לשמונים שנות תחבורה ציבורית בארץ ישראל החל מלפני קום המדינה ועד ימינו אנו. לילדים זאת חוויה, למבוגרים זאת נוסטלגיה, ברוב הכלים המשופצים ניתן לשבת ולראות את תיק הנהג ופורט הכסף ומנקב הכרטיסיות עם הצורות האישיות של כל חבר אגד, שהיה בשימוש לפני עידן ה"רב־קו" וכרטיסי הנייר המודפסים.

מוזיאון הרכבת
ראשון-חמישי 15:30-08:00
ערבי חג 13:00-08:00
במהלך ימי חול המועד סוכות ייפתח המוזיאון כרגיל
חיפה בין העיר התחתית לאיזור חוף שמן – גישה מתחבורה ציבורית ברחוב חטיבת גולני 1, גישה לחנייה מפינת הרחובות המלאכה וחירם בחוף שמן.
04-8564293 
מוזיאון הרכבת הוא מוזיאון הרכבות הלאומי של ישראל, והוא מציג את תולדות הרכבת בארץ ישראל מאז ימי התורכים ועד היום באמצעות אוסף עשיר ומגוון של קטרים וקרונות, ציוד טכני והנדסי ומגוון פריטים שונים הקשורים להקמת והפעלת מסילות ברזל.
במוזיאון רכבת מימי התורכים, הבריטים וראשית המדינה, מחירון כרטיסים ועוד שלל ציוד של ראשית ימי הרכבת בארץ ישראל.

ילדים מחופשים לפלשתים במשתה הפלשתי

המוזיאון לתרבות הפלשתים
ראשון, שלשי-חמישי 16:00-9:00
שני 20:00-9:00
שישי-שבת 13:30-10:30
השייטים 16 אשדוד
08-6224799
תערוכת הקבע "עולמם של הפלשתים" שנאצרה ע"י גלית ליטני, מציגה את סיפורם של הפלשתים שבשל גורמי דחיפה נאלצו לנטוש את אדמתם בחיפוש אחר אדמה אחרת, עם כל בני ביתם ומעט מחפציהם האישיים. המחקר מגלה כי הפלשתים התיישבו, חיו והתערו לצד התושבים המקומיים והשפיעו והושפעו זה מזה באורח חייהם. נקודת מבט אנושית זו אודות הפלשתים עומדת בניגוד מוחלט לאופן בו נתפשו הפלשתים עד כה, ככובשים שבאו לבזוז ולכבוש, ומעוררת אמפתיה והזדהות בפני כל עם שעבר הליך הגירה בחייו. בתערוכה כ־140 ממצאים ארכיאולוגיים ודיגיטציה מתקדמת שהופכים את החוויה למרעננת וחדישה. ייחודה של התערוכה היא בהצגת הנרטיב אודות העם הפלשתי באופן מקורי שטרם הוצג בעבר, תוך התייחסות לדימוי השלילי שדבק בפלשתים ועד לדימוי העולה ממצאי המחקר הארכיאולוגי.

מוזיאון אשדוד לאומנות
ראשון-חמישי (מבלבד שלישי)
16:00-09:00
שלישי 20:00-09:00
שישי, שבת 13:30-10:30
בערב חג ובחג, המוזיאון סגור
דרך ארץ 8, אשדוד
08-8545180/2
אוסף מוזיאון אשדוד לאמנות הנמצא בהתהוות, מכיל עבודות מתקופות שונות באמנות המקומית והבינלאומית. גוף העבודות המשמעותי שביסס את הקמתו של אוסף המוזיאון היה תרומת האספן השוודי רלף הרמנס – יותר ממאה עבודות של אמנים, שוודים ברובם. הקרן הציבורית ע"ש אוזיאש הופשטטר תרמה עבודות על נייר, המהוות חתך מייצג של יצירתו. אלמנת הפסל פנחס עשת תרמה למוזיאון את עזבון האמן. כן נרתמו לאוסף עבודות מעזבון הציירת הדי טריאן ועבודות מעזבונותיהם של משה מוקדי ושל שלמה ויתקין. עם השנים התווספו לתרומות אלה עבודות שהמוזיאון רכש או שנתנו במתנה על־ידי אמנים שהציגו במוזיאון. עבודות מן האוסף מוצגות באופן קבוע בגלריית האוסף הנמצאת במבוא למוזיאון.

מוזיאון השומרוני הטוב
ראשון-חמישי, שבת
17:00-08:00
שישי וערבי חג 16:00-08:00
שעון חורף: נסגר שעה מוקדם יותר
כניסה בתשלום
כפר אדומים, מחלף השומרוני הטוב. כתבו בווייז מוזיאון השומרוני הטוב
‎02-6338230
אתר ארכיאולוגי ומוזיאון, פסיפסים, בורות מים וכנסייה ביזנטית.
בשטח הפתוח של אתר השומרוני הטוב מוצגים פריטים מעוררי עניין, בהם פסיפסים מדיר קלעה, מחורבת בריכות, משוהם, מנערן, מבתי כנסת שומרוניים, מכנסיות בשילה ומאתרים נוספים. הפסיפסים הנמצאים באתר נוצרו בתקופה הביזנטית (המאה הרביעית עד השביעית לסה"נ), תקופה שבה מלאכת הפסיפסים שגשגה והייתה נפוצה למדי בארץ־ישראל ובארצות שכנות.
"פסיפס עזה" – רצפת הפסיפס הגדולה בכניסה לאתר – הוא אחד הפסיפסים המרתקים שבו: רצפת הפסיפס התגלתה בשנות השישים של המאה שעברה בבית כנסת יהודי שנחשף בעזה, והובאה לכאן במלאכת מחשבת מורכבת. עיון ממושך בה יגלה מדליונים המורכבים מצמחים שונים ומבעלי חיים בהם נמר, לביאה, ג'ירף, טווס, זברה ועיטורים נוספים.
המוזיאון, שנחנך בשנת 2009 על ידי קמ"ט (קצין מטה) ארכיאולוגיה במינהל האזרחי ליהודה ושומרון ועבר לידי רשות הטבע והגנים ביולי 2010, הוקם במבנה קיים מהתקופה העות'מאנית. המבנה המקורי, שכלל שישה אולמות, שימש תחנת דרכים. אחד האגפים במוזיאון מוקדש לסיפורה של העדה השומרונית, קורותיה ומנהגיה.

Share.

Comments are closed.