אפיקים בנגב

0

החורף, סוף, סוף, התמלאו מקווי המים במדבר. חלק גדול מהם ייתייבשו עד הקיץ, חלק, בעיקר בקניונים העמוקים בערבה, יישארו לתקופה ארוכה יותר, אולי לכמה שנים עד לחורף הגשום הבא. להלן המלצה לכמה מקווי מים שכאלה, שלא כתבנו עליהם בגיליון הקודם.

צוות ארץ וטבע

עין חווה וגב חווה: אוהבי ומטיבי לכת
הגב מלא והמעיין הקטן, עין חווה, מטפטף גם הוא בעוז. זה הזמן לצאת לטיול הזה על המסלול של שביל ישראל. טיול מתאגר משהו אבל אחד היפים בנגב. להגיע לתחילת המסלול נוסעים עם רכב שטח ממצפה רמון בדרך העוברת על המצוק הצפוני של מכתש רמון לכיוון מעלה מחמל. שם ממשיכים צפונה על דרך הנפט עד לדרך עפר ישנה היוצאת צפונה ומזרחה מציר הנפט (נצ 191500/514000). מקצה הדרך מטפסים באוכף לאורך שביל מבריחים עתיק שבהמשך מסומן בגלי אבנים. מעבר לאוכף השביל מגיע לשביל ישראל. כאן נפנה צפונה ונתקדם על שביל ישראל העובר כאן על שביל מסומן בירוק. לאחר טיפוס קטן נגיע אל שלוחה שבצדה הצפוני שורה של סדקים עמוקים ומרשימים במצוק המכונים סדקי חווה. השביל יורד מכאן אל תוך אחת הסדקים האלה, במעבר צר ומרשים שמוריד אותנו אל נחל חווה.

במקום שבו השביל מתחבר לנחל חווה יש גב קטן ויפהפה, עין כחולה בתוך המצוקים הלבנים מסביב. השביל העובר בנחל חווה מסומן בכחול. לפני שנעלה בנחל אפשר לרדת לאורך שביל כ=800 מטרים עד לעין חווה, מעיין מטפטף נפלא במפגש של רמת עבדת עם רכס מחמל. המעיין נובע משכבת סלע גיר טורוני מחבורת יהודה, ויורד כטיפות לבריכה אגירה מרובעת. המים שם כל כך מתוקים ונקיים שזה חלום שהתגשם בלב המדבר.
מהגב נחזור על עקבנו במעלה הנחל אל הגב. השביל אל הגב מסומן בשחור וממשיך לתוך נקיק ארוך שסדרה של בריכות נמצאות לאורכה. כאשר עובר שטפון בנחל חווה הבריכות מתמלאות ויוצרות בריכה גדולה וארוכה. אולם, גם בשנים שאין שיטפון בנחל הבריכה נשארת מלאה בקצה הקניון מתחת למפל בגובה של 25 מטרים. המים תמיד קפואים.

לאחר ביקור בגב נחזור בחזרה אל השביל הכחול המטפס על מדרון תלות בגדה הדרומית של הנחל בעלייה מאתגרת. מראש העלייה השביל נמשך לאורך שכבת סלע אופקית, כאילו הוא נמתח לאורך קו גובה דמיוני. יש קטעים מאוד צרים של השביל שבהם הותקנו בסלע ידיות אחיזה (יש לקחת את זה בחשבון בטיול עם ילדים). השביל מגיע חזרה לציר הנפט שם ממתין לנו הרכב.

אפשר לרדת אל הגב ולעלות חזרה מהמקום הזה מבלי לעבור בסדקים. ההליכה מהנקודה הזאת עד לתחתית המעלה נמשכת ולגב נמשכת כשעה (ארבעים דקות למטיבי לכת) העליה חזרה נמשכת כשעה ורבע. המסלול מהנקודה שבה עזבנו את הרכב, הירידה בסדק, ההליכה לעין חווה ואחר כך לגבי חווה נמשך כשש שעות (אפשר כמובן לוותר על ההליכה לעין חווה וחזרה).

גב ילק – ליד הכביש

זהו אחד ההפתעות הקרירות והחביבות של הר הנגב, בצחיחות המדברית של כביש מספר 40 לאחר שיצא ממכתש דרום, עבר את נחל נקרות והחל לטפס לעבר רמת חדב. כמה מאות מטרים לאחר הגשר על נחל נקרות נזהה מימין לנו את הר ילק, הר משאר טיפוסי עם פסגה קטומה ושטוחה. נחל ילק נמצא משמאל לנו כאשר הגב נמצא בבמרחק של שלוש דקות הליכה לאורך הנחל (נצ 191382/496559). במקום שבו הכביש חוצה את נחל ילק עוזרים ויורדים עם הנחל עד לגב שנמצא בתחתית מפל קטן. על מנת לרדת יש לעקוף את המפל מימין להמשיך בערוץ ולהגיע לגב. עומק המים בגב כארבעה מטרים.

עוד בורות, בריכות ומקווי מים בגיליון עצמו

Share.

Comments are closed.