המכתש היפה בעולם

0

מצפה רמון-חניון בארות

אורך הקטע: 38 ק"מ
נקודת התחלה: גן הפסלים, מצפה רמון
נקודת סיום: חניון בארות, מכתש רמון
שירותים ומים בדרך: אין
זמן רכיבה ממוצע: 6 שעות
כמות מים מומלצת לאדם: 5 ליטר
רמת קושי המקטע: בינוני

יום הרכיבה הזה מוקדש לאחת התופעות הגיאולוגיות הייחודיות לנגב ולסיני — המכתש. תנאי הבסיס להיווצרות מכתש הם רכסים מקומטים שהשכבות העליונות שבהם קשות והשכבות התחתונות רכות יותר, למשל גיר קשה ואבן חול רכה. כאשר האקלים הוא לח וגשום יותר, כוחות האירוזיה של המים מתחילים לכרסם בסדקים שבראש הרכס, לחדור דרך הסדק אל השכבות הרכות ולסחוף אותן החוצה. אט אט נוצר מכתש אובלי, שלו פתח יחיד שדרכו מתנקז הנחל שנמתח לאורך המכתש. בתוך המכתש, לאחר שהשכבות העליונות נסחפו, מתגלות כמובן שכבות גיאולוגיות עתיקות וקדומות יותר.
מכתש רמון אינו מכתש צעיר, כמו אחיו האחרים בנגב שמצוקיהם עדיין שלמים סביב סביב. אבל הוא המכתש הגדול בעולם, היפה והמרשים ביותר. יום הרכיבה הראשון, מגן הפסלים אל חאן בארות, מאפשר להכיר מקרוב את התופעה הגיאולוגית הנהדרת הזו.

סיפור הדרך
תחילת השביל בגן הפסלים שעל שפת המכתש במצפה רמון. השביל מתפתל בין פסלי האבן הגדולים, ולאחר 3 קילומטרים מתרחק משפת המצוק וממשיך ויורד אל ערוצו הנוח של נחל חווה. לאחר 9 קילומטרים עוזב השביל את נחל חווה ועולה שוב לשפת המכתש, לנקודת תצפית אל עבר גבעת געש. משם הוא ממשיך מזרחה לאורך דרך הרכב לראש מעלה נוח, שבו יש לרדת בזהירות עד לקרקעית המכתש. משם כולל השביל סינגל שעוקף את חולות בקעת מחמל ומגיע לחאן בארות. על קטע הדרך הזה ועל הקטעים המדבריים בהר הנגב ממונה תומר נחמני, איש רשות הטבע והגנים בדרום ואחד הדוחפים העיקריים להקמתו של השביל.

מעלה נוח — המעלה נמצא בפינה הצפון–מזרחית של המכתש ומראשו תצפית נאה אל בקעת מחמל ואל הקיר הדרומי של המכתש. בדרגש סלע, מעט מתחת למעלה, נמצא ריכוז של מאובני צדפות. מומלץ לרדת את המעלה בזהירות, בהליכה.

דורון הורוביץ

בקעת מחמל — בקעה חולית בקצה המזרחי של מכתש רמון. לאורך הבקעה עוברת דרך הבשמים ולאורכה הוצבו בתקופה הרומית אבני מיל שאפשר היה לראות אותן במכתש עד לפני שנים ספורות. שביל ישראל לאופניים עוקף את הבקעה בגדה המערבית של נחל מוחילה, המנקז את הבקעה.

ציר הנפט — קו צינור הנפט בין אילת לבאר שבע הונח לראשונה בשנת 1957. בשנת 1968, בעקבות חסימת תעלת סואץ לאחר מלחמת ששת הימים, נחתמה עסקה בין חברת צינור הנפט הישראלית (קצא"א) לבין חברת הנפט הלאומית האיראנית להובלת נפט מאיראן לאילת ומשם בקו הנפט לאשקלון שלחוף הים התיכון. לאחר המהפכה באיראן נותקו יחסיה עם ישראל, אך הקו המשיך להעביר נפט משדות הנפט באבו–רודס עד להחזרת סיני. בשנת 1985 הגישה חברת הנפט האיראנית תביעה נגד ישראל לתשלום פיצויים על חלקה של איראן בקו. התהליך נמצא עדיין בבירורים משפטיים בינלאומיים.

חאן בארות — נקרא על שם קבוצת בארות רדודות שנחפרו באפיק נחל רמון. מעל החניון שרידי מצד עתיק — מצד משחור. בחניון שירותי לינה, מקלחות ושירותים.

פארק צבעי הרמון — פארק חדש שהוקם באתר המחצבות המשוקמות במכתש רמון. הפארק כולל כמה מסלולי סינגל לאופניים שנבנו על ידי רשות הטבע והגנים. ממחנה החציבה הגדול נותר בשטח רק תנור הקלייה הענק, כיום אלמנט פיסולי מעניין. רכיבה בתוך פארק צבעי הרמון היא תוספת חווייתית לקטע הרכיבה הזה.

פארק הפסלים — ראשיתו של הפארק בסימפוזיון בינלאומי לפיסול סביבתי שארגן הפסל עזרא אוריון ב–1962. בסימפוזיון השתתפו 11 פסלים ידועי שם מהארץ ומחו"ל, שכל אחד מהם עיצב פסל ייחודי שהוצב על שפת המכתש. במשך 25 שנה האתר הוזנח עד שב–1986 הוחלט להחיות את הפארק על ידי הצבת עבודות נוספות של פסלים ישראלים לאורך שפת המכתש. קטע השביל שעובר כאן נמתח ממש על שפת המצוק בסינגל שאפילו מעורר קצת פחד גבהים. קיימת גם אפשרות רכיבה של יום בודד במקטע מעגלי דרך פארק הפסלים עד לנחל חווה ולתצפית על גבעת געש וחזרה בדרך הג'יפים לאורך שפת המכתש.

נחל חווה — אחד מיובליו הגדולים של נחל צין. שמו נגזר משמו הערבי של הנחל — ואדי אל–הווא, "נחל הרוחות", בדומה לשמו של המישור הגדול שטוף הרוחות מצפון למכתש. הנחל זורם בחלקו העליון במקביל למצוק הצפוני של מכתש רמון. לאחר שהוא עובר את ציר הנפט יוצר הנחל קניון מרשים שבתחתיתו קבוצה גדולה של גבים. המרשים מביניהם, גב חווה, חבוי בתחתית מפל בגובה של 20 מטרים. עומק הגב כאשר הוא מתמלא כ–6 מטרים ואורכו בחורף גשום יכול להגיע לכמה עשרות מטרים. במורד הקטע הקניוני מצוי מעיין נאה בשם עין חווה. לאורך נחל חווה, ובגבעות שמסביב למעלה נוח (בהמשך הדרך), ישנו ריכוז גבוה במיוחד של מאובנים, כאשר בנחל חווה ריכוז גדול ויפה של אמוניטים, אותם מאובנים דמויי קונכיות שאִכלסו את הימה הקדומה שכיסתה את כדור הארץ בתקופת הטורון.

תצפית גבעת געש — גבעת געש היא גבעת בזלת גבוהה הבולטת מעל קרקעית מכתש רמון, כנראה הר געש קדום, מתקופת הקרטיקון התחתון, שעם 600 מיליון השנים שעברו מאז היווצרותו כוסה במשקעי אבן חול וגיר. כאשר החל מכתש רמון להתחתר נחשף מחדש הר הגעש הקדום הזה. מהתצפית אפשר להבחין יפה בלוע הר הגעש. מסביב לגבעה פזורים גושי בזלת עגולים — תופעה המעידה שהלבה שזרמה מהר הגעש זרמה אל תוך ים קדום, שקירר את הלבה במהירות ויצר את כדוריות הבזלת.

מצד מחמל — 30 מטרים ממזרח למעלה מחמל נמצאים שרידי מצד השמירה שהגן על השיירות שטיפסו במעלה בתקופה הנבטית ובתקופה הרומית. סמוך למצד בריכת אגירה למי הנחל, ששימשה את חיל המצב.

מעלה מחמל — מעלה השיירות העתיק של דרך הבשמים שעלתה מפטרה שבירדן אל עבר עבדת, העיר הנבטית המרכזית בנגב. משם המשיכה הדרך לעזה ולנמלי הים התיכון. מקור שמו העברי של המעלה משמו הערבי: נקב אל–חמלה — "מעלה המטען". תוואי המעלה, שהותאם לשיירות הגמלים שהובילו את תבליני חצי האי ערב אל חופי הים התיכון, מטפס על שלוחת סחף בתחתית מצוק המכתש ומשם דרך מדרגת סלע סדק טבעי המגיע אל שפת המכתש. בקטע המצוקי של המעלה יש ריכוז של חרותות בכתב הת'מודי, כתב של שבטים נודדים שחיו בנגב לפני אלפיים שנה. שימו לב, כדי להגיע למעלה יש לעזוב את שביל האופניים ולעלות כמה עשרות מטרים אל שפת המצוק.

Share.

Comments are closed.