נשיקות בצל הטפיל

0

בחג המולד נוהגים באירופה ובארצות הברית לקשט את הבית בענפים של צמח המיסלטו. המסורת גורסת שיש להתנשק מתחת למיסלטו עם תחילת השנה האזרחית. בארצנו משפחת המיסלטו מיוצגת על ידי צמח אחד – הרנוג השיטים – שיצא לו שם הרבה פחות סימפטי, וכנראה שלא בצדק.

הרנוג השטים הוא אחד הטפילים המוכרים בארצנו, בעיקר בנגב, שם הוא נותן עלווה ירוקה ובשרנית על עצי השיטה הפרוסים בערוצי הנחלים. ההרנוג מוזכר בתלמוד הבבלי, אך יש ספקות אם הצמח המוזכר שם הוא הצמח הגדל אצלנו על עצי השיטים במדבר. ההרנוג שייך למשפחה של צמחים טפילים הנקראים מיסלטו. אחד מבני המשפחה הוא הצמח שתולים מעל הדלת בחג המולד באזורים הצפוניים ונהוג להתנשק מתחתיו עם כניסת השנה האזרחית. המסורת הזו עתיקה ביותר ומגיעה מהמיתולוגיה האירופית הצפונית. הצמח נחשב כמעורר של החשק המיני, ומשמש כקישוט עיקרי בטקס קבלת האביב. מדוע זכה הצמח הזה דווקא? לא ברור. פירותיו רעילים אבל בארצות הצפון הוא עומד ירוק ומלא בפרחים ופירות בכל ימות השנה.

משפחת המיסלטו, כמו נציגו היחיד בארץ, היא משפחה של צמחים טפילים, או טפילים למחצה. ציפורים מעבירות את זרעי הצמח מעץ לעץ והוא מתחבר לצינורות ההזנה של העץ ושואב מהם את חיוניותו. הוא טפיל למחצה כיוון שהוא מטמיע בעצמו ויוצר בעצמו את החומרים האורגניים שהוא צריך, אבל את המים והמינרלים הוא שואב מתוך הצמח שעליו התיישב.

את ההרנוג אפשר למצוא על צמחים רבים בנגב ובעמק הירדן – על השיזף המצוי, ואשל הפרקים, על רכפתן המדבר ועוד צמחים רבים. אבל עיקר מקום היאחזותו הם עצי השיטה בנחלי הנגב. הפרי של ההרנוג מהווה את מקור המזון העיקרי של הצופית והיא זו שמרבה את הפצתו. במאה ה=19 הצופית וההרנוגים היו מוכרים בעיקר מאזור יריחו אבל מאז שהודברו גני הנוי בארץ, התרבו גם הצופיות, ואזור תפוצתם הלך והתרחב.

בקרב אנשי ידיעת הארץ, סיירי ומדריכי המדבר, זכה ההרנוג לשם שלילי ביותר. "הוא הורג את עץ השיטה", אמר לי מוסה ממצפה רמון, בסיורנו האחרון בנחל גלד, "ככל שנרד בנחל נראה יותר ויותר עצי שיטה מתים, שההרנוג הרג אותם". האבק שמעלים מטיילים בנגב מחליש את עצי השיטה, וכך ההרנוג מצליח להשתלט עליהם ולהרוג אותם, זוהי מנטרה מקובלת בין אנשי המדבר.

אולם, נראה שברוב עצי השיטה היבשים הללו אין שרידים יבשים של הרנוגים שרצחו אותם. כך לפחות מבדיקה שיטחית בנחל גלד, וכך גם טוען האקולוג ומדריך הטיולים ד"ר אסף רוזנטל במאמר שכתב כבלוג לפני מספר שנים – ומה אם כך הסיבה להתייבשות השיטים בנחלי הנגב? כנראה השינוי במקורות המים. שינויים כאלה נובעים ממספר גורמים. שינוי משטר השטפונות בנחל ישנה את זרימת המים מתחת לפני הקרקע, ויביא להתייבשות של השיטים הנמצאים בערוץ הנטוש. את זה אפשר היה לראות כבר עם סלילת כביש מספר 90 בערבה והטיית הזרימה השטפונית בנחלים. התייבשות השיטים בנחל שיטה היא דוגמה נאה לכך.

סיבה שנייה היא כמובן שאיבת המים בערבה. השאיבה גורמת לירידה במפלס מי התהום, והשיטים כבר אינם יכולים להגיע אל מקורות המים הדרושים להם. כך שאולי הגיע הזמן להפסיק להאשים את ההרנוג הנאה, להחזיר לו את יוקרתו כמקום להתנשק בצילו ולא להאשים אותו ברצח עצי השיטה בערבה.

Share.

Comments are closed.