אנרגיה קטנה

0

7 מיליארד טלפונים סלולריים יש בעולם, ולכל אחד מהם סוללת ליתיום קטנה, שאחד ממרכיביה החשובים הוא המינרל המתכתי קובלט. הביקוש לטלפונים סלולריים הקפיץ את הביקוש לקובלט, והעלה שאלה מוסרית ואתית, כיצד בדיוק כורים את הקובלט הזה?

טלפונים סלולריים, כמו גם מכוניות חשמליות, מוצרים לניהול הבית, מטוסים – כל אלה הם רק חלק מהמוצרים שבתוכם מותקנות סוללות, אותן יחידות מתכת קטנות שאנחנו לא נוהגים לתת דעתנו עליהן, מלבד כשהן מתרוקנות והמכשיר שובק חיים. שוק הסוללות העולמי בצמיחה מואצת. מעריכים שעד שנת 2025 ערכו יהיה 100 מיליארד דולר. 77 מיליארד מתוך זה יהיו סוללות נטענות.

הצמיחה הגדולה בדרישה לסוללות הביא לקפיצה מטאורית בביקוש לקובלט, אחד המרכיבים המרכזיים בסוללה הנטענת. כמות הקובלט הנדרשת תעמוד השנה על 100,000 טון, ובעתיד הקרוב כבר צופים מחסור במינרל הזה.

רוב הקובלט בעולם מגיע מהרפובליקה הדמוקרטית של קונגו – מקום שבו זכויות אדם, פיקוח על כריית משאבי טבע, ושימור הסביבה אינם נשמרים, אם לומר זאת בעדינות. אחת הדאגות העולות מגופי מחקר בעולם העוסקים בדרכו של הקובלט מהמכרה אל הטלפון הנייד, הוא שיטת הכרייה של הקובלט, ותנאי חייהם של הכורים.

חלק גדול מכריית הקובלט נעשית במכרות פרטיים וקטני ממדים. בדו"ח של אמנסטי מינואר 2016, דווח שכ=110,000 עד 150,000 כורים במכרות הקטנים האלה מספקים כחמישית מסך ייצור הקולבט העולמי. העובדים האלה, מציין הדו"ח, כורים את המינרל ביד, תוך כדי שימוש בכלים בסיסיים ביותר, במנהרות עמוקות מתחת לפני הקרקע. הכורים האלה כוללים ילדים בני שבע המלקטים סלעים בסביבת המכרות המסודרים, רוחצים את הסלעים ומוציאים ממנו את הקובלט לפני שהמינרל נמכר.

תנאי העבודה האלה הובילו להקמת הגלובל בטרי אליאנס, ארגון גג של יצרנים, אנשי טכנולוגיה, כורים, וחברות אנרגיה, על מנת לשפר את רמת התנאים לאורך שרשרת אספקת הקובלט.

איש אינו יכול להגיד לך אם הטלפון הסלולרי בכיסך מופעל על ידי סוללה שמרכיביה נכרו על ידי ניצול ילדים בני שבע, ואם לאו. האיגוד החדש מנסה להעצים את המאמצים להביא לכרייה הומאנית יותר של הקובלט – אפילו הוקמה לצורך זה קרן מיוחדת שתממן פקחים בשטח, שימנעו את הכרייה הנצלנית. אמנם זה יגרום לאבדן פרנסה של 150,000 איש,  אבל מה לא עושים כדאי לנקות את המצפון.

Share.

Comments are closed.