הים הגואה

0

עליית מפלס הים כבר מסכנת כמה וכמה איים באוקיינוס השקט. כעת מגיע מידע על איים לא מיושבים שכבר נעלמו לחלוטין מתחת לגלים

הסיפורים שסיפרו תושבים ותיקים וותיקי מיקרונזיה, מדינת האיים באוקיינוס השקט, על איים שנעלמו עוד בחייהם, נחשבו בתחילה כעוד סיפורים של הפולקלור המקומי. אולם, פטריק נון, קלימטולוגיסט מאוניברסיטת קווינסלנד באוסטרליה, לקח את הסיפורים הללו ברצינות. כאשר החל לבדוק את אגדת האיים הנעלמים, באמצעות סיורים אוויריים, גילה שמאז 2007 שישה איים לא מיושבים נעלמו מתחת לגלים.
הממצאים הללו הם חלק ממגמה מדאיגה העולה ממדינות האיים של האוקיינוס השקט. צילומי לווין משנה שעברה חשפו שחמישה מאיי האלמוגים של איי שלמה, נעלמו מאז אמצע המאה שעברה. האיים שנעלמו לא היו מיושבים, אבל בשישה איים אחרים, מיושבים, חלקים גדולים מהיבשה נעלמה מתחת לגלים, מה שחייב להעתיק את מקומם של שני כפרים.
"11 איים בארכיפלג של איי שלמה הצפוניים נעלמו לחלוטין בעשורים האחרונים", אומר סימון אלברט, חוקר בכיר באוניברסיטת קווינסלנד.
הסקרים האוויריים והמיפוי הלווייני של איי מיקרונזיה ואיי שלמה חושפים את מה שעומד להתרחש ברחבי האוקיינוס השקט, שבו מפלס הים עולה ב=12 מילימטרים בשנה, הרבה מעבר לממוצע העולמי של 3 מילימטרים בשנה.
"איבוד היבשה באיים אינו רק תוצאה של שינויי האקלים", אומר אלברט, "בתהליך הזה לוקחים חלק גם אנרגיית הגלים ומחזורים אקלימיים". רוחות הסחר הנושבות בים השקט מתחזקות מאוד בעקבות שינויי אקלים מחזוריים הנקראים "התנודה הדקטאלית" (Decadal Oscillation), תהליך מחזורי הדומה לתופעת האל ניניו באוקיינוס האטלנטי. התהליך הזה מעלה את אנרגיית הגלים ומעלה את גובה פני הים. שתי התופעות האלה מכות ומכרסמות בחופי האיים. אנחנו עדיין לא יודעים כיצד בדיוק מתרחשת תופעת היעלמות האיים, אומר נון, ומוסיף שזה לא רק תופעה הקשורה בעליית מפלס הים. "גם ליערות המנגרובים לאורך החוף, דינמיקת ההרבדה של חומר שנסחף מהיבשת, כמו גם השפעת אנרגיית הגלים – לכל אלה יש תפקיד בקיומו או היעלמותו של אי באוקיינוס השקט". הנסיון להבין את התופעה הוא רק בתחילתו. נקווה שהאיים יוכלו לחכות.

Share.

Comments are closed.