סוף עונת הרחצה

0

בינתיים האוויר עוד חם. רגעים אחרונים לבילוי בבריכות המוקפות סלעי בזלת משושים. טיול מיטיבי לכת לאורך נחל זוויתן עד לבריכת המשושים

כתב וצילם: יעקב שקולניק

דווקא בקיץ לובשת שמורת יער יהודיה יופי מיוחד. מתוך ים של עשבים עולים עצי אלון תבור גדולים וירוקים, ניגוד משווע לרקמה הצהובה שמתוכם הם צומחים. בשעות בין הערביים לא צריך "לטייל" כאן בכלל. פשוט לתפוס מקום שקט ולהתבונן איך הצהוב הופך לזהוב רומנטי.
שמורת יער יהודיה, המשתרעת על יותר מ־60 אלף דונם במרכז הגולן, משתפלת באיטיות שלווה כלפי הכנרת. השלווה הזו, את זה יודעים המטיילים כולם, מטעה. בתוך הרמה חרוצים הקניונים העמוקים והמרגשים ביותר בגולן, הכוללים לא פחות מחמישה נחלים זורמים: משושים, זוויתן, יהודיה, דליות וגמלא.
אפשר לדמות את השמורה לכף יד, שחמשת הנחלים הם האצבעות שלה. הנחלים אוספים בדרכם מים, יוצרים מפלים ובריכות ומסיימים את דרכם בלגונות של בקעת בית ציידה (בטיחה), הנושקות לכנרת. אמנם כמויות ניכרות של מים נאגרות במאגרים שהוקמו בחלקים העיליים של הנחל, אבל בכל זאת נשאר משהו גם לטבע ולבני האדם.
רוב המטיילים מסתפקים, בצדק מסוים, בהגעה לבריכות ובבילוי במים המרעננים. אנחנו, כדרכנו הסגפנית, מציעים לכם למתוח את שרירי הרגליים בין הבריכות בטיול מיטיבי לכת.

הבריכה הנהדרת שבנחל זוויתן עילי. עמודי הבזלת המשושים הנראים כאן הם מהיפים בגולן. מכיוון זה נוח יותר להיכנס לבריכה.

הבריכה הנהדרת שבנחל זוויתן עילי. עמודי הבזלת המשושים הנראים כאן הם מהיפים בגולן. מכיוון זה נוח יותר להיכנס לבריכה.

זוויתן עילי

כשאר הנחלים במרכז הגולן, גם נחל זוויתן מתחיל את דרכו כערוץ רדוד (מסיל), שאוסף בדרכו מים ממקבץ לא קטן של מעיינות. במסלולנו אנחנו פוגשים את המסיל בדיוק במקום שבו הכביש שבין צומת קצרין לקצרין חוצה את הנחל. שביל מסומן באדום יוצא מרחבת חניה בנויה ומשולטת היטב. הכינו את עצמכם לקצת יותר משעה הליכה, שבמהלכה תוכלו להתרגל לנופי הנחל, מבלי שתהיה לכם הזדמנות אמיתית לטבול בהם.
השביל עולה לכתף השמאלית של הנחל. למטה, באפיק, צבע ירוק רענן של ערבה מחודדת והרדוף הנחלים, שפרחיו לוהבים בקיץ בוורוד חזק ולוהט. אבל אנחנו צועדים באזור חשוף יחסית, מנוקד פה ושם בעצי אלון התבור ומעט מאוד לבנה רפואי. הגבעולים הארוכים והדקים של השלמון היפואי, הפורח בקיץ בלבן, עוד מצליחים איכשהו להעניק גוון ירוק בהיר, תוספת מבורכה לצהוב של עשבי שיבולת השועל. זה הנוף.
כשהשביל יורד לנחל הוא חוצה אותו וממשיך בגדה הימנית, תוך כדי ניצול תוואי של אמת מים ישנה. דופן אחת של האמה חצובה בסלע, ואילו השנייה בנויה אבני בזלת. אחר כך, ליד בריכה ארוכה ורדודה, השביל שוב עובר לגדה השמאלית. כאן אנחנו עוקפים קניון רציני, הפרוש כ־03 מטרים מתחתינו. לאחר כמה דקות הליכה השביל מוצא מקום נוח לרדת בו וממשיך צמוד למצוק שמשמאל, בין שיחי הרדוף גבוהים ורזים, המתנשאים לגובה ארבעה מטרים. עוד עקיפה של קניון ועוד ירידה, והנה אנחנו בעיקול גדול של הנחל, שיוצר רחבה גדולה סמוך לאפיק, ניגוד משווע לשאר חלקי הנחל המצוקיים. אם אתם מחפשים הפסקה – זה מקום נוח. ארבעה עצי אקליפטוס גדולים מעניקים כאן צל מחיה נפשות. שרידי משוכות הצבר מעידים שפיסת הקרקע הזו נוצלה בעבר לחקלאות.
מהאקליפטוסים השביל עולה שוב לכתף השמאלית של הנחל. במדרון, בין עצי אלון התבור, נראים עצי שקד קטנים, שריד למטע שקדים, או אולי לעצי פרי אחרים שהשקדים שימשו להם ככנות.
במורד הבא לנחל נחשפת רצועת קרקע, שבה צומחים כמה עצי עוזרר. זוהי קרקע קבורה (פליאוסול בשפת הגיאולוגים). קרקעות כאלה מפרידות בין קילוחי בזלת שהתפרצו בזמנים שונים וכיסו זו את זו. כאשר שכבת בזלת הייתה חשופה זמן רב לאוויר העולם, הקרקע הספיקה להתפתח עליה. מאוחר יותר, בהתפרצות געשית חדשה, כיסה קילוח בזלת חדש את הקרקע והיא נקברה. בערוץ נחל עמוק, כגון נחל זוויתן שלנו, נחשפות בחתך הנחל הקרקעות הקבורות.

הרדוף הנחלים צובע את נחלי הגולן הזורמים בוורוד עז.

הרדוף הנחלים צובע את נחלי הגולן הזורמים בוורוד עז.

אל הבריכות והמפל

לאחר שהשביל חצה את הנחל פעם נוספת, אנו ­פוגשים בשביל המסומן בצבע שחור (בערך שעה הליכה מהכביש). שמאלה – השביל מוליך לחניון שמורת יער יהודיה; ימינה – לעיר קצרין. אנחנו שומרים אמונים לשביל "האדום" ותוך כמה דקות נבוא על שכרנו, כשנגיע לבריכה טבעית נהדרת, שעצי ערבה ושיחי הרדוף גודרים את גדתה. פלג מים מחליק לבריכה בין עמודוני בזלת מרהיבים. הכניסה לבריכה מכיוון זה נוחה יחסית. אפשר גם לחלוף על פני הבריכה ולהגיע לקצה השני שלה. מכאן אמנם פחות נוח להיכנס למים, אבל אפשר לשבת בצל עצי ערבה קטנים וגם לגלוש לבריכה הבאה, שנמצאת כמה מטרים הלאה מכאן. אנחנו לא מכירים הרבה אנשים שמצליחים להישאר כאן פחות משעה.
השביל ממשיך ועובר לגדה השמאלית של הנחל, כששוב הוא מנצל אמת מים ישנה. עד מהרה נראה את מרפסת התצפית, המשקיפה ממרומי כתף הנחל על מפל זוויתן. מי המפל נופלים מגובה כ־25 מטרים אל בריכה ענקית ויפה. אם זמננו בידינו, נמשיך עוד כמאה מטרים ונרד בשביל "כחול" אל הבריכה, עוד אתר שחייה נפלא, עניין של 15 דקות בערך. בדרך יש גם סולם ברזל באורך ארבעה מטרים בערך.
לאחר טבילה בבריכה נחזור על עקבותינו בשביל "הכחול". הליכה בהמשך הערוץ, הידוע בשמו "הנקיק השחור" מחייבת גלישה בחבלים (סנפלינג), עם מדריך גלישה מוסמך וציוד מתאים. קטע זה הוא טיול ממושך בפני עצמו ולכן אנו מדלגים עליו ועולים חזרה אל השביל "האדום", וממשיכים לצעוד על הכתף העליונה של הנחל, העוקפת את הנקיק השחור. כך נצעד כקילומטר וחצי, בין עצי אלון תבור מזה וערוץ הנחל העמוק מזה, עד שנגלה מדרגות שיורדות בתלילות (סימון שחור) אל קטע הנחל הידוע בשם זוויתן תיכון.
הזוויתן התיכון הוא יופי של מקום. מיד לאחר שנוחתים בערוץ הנחל, מגיעים לבריכה יפה. השביל עוקף אותה כשהוא צמוד למצוק הימני של הנחל, בעזרת יתדות הקבועים בסלע. אחר כך צועדים בצל עצי ערבה גדולים, שהצמיחו גזעים עבים, נדירים מאוד בגודלם. באמצע הדרך מטפטף מהמצוק הימני של הנחל מסך מים. זהו עין נטף. אם רק תעמדו ליד הקיר, יעניק לכם המעיין מקלחת צוננין.
עתה לא נותר לנו אלא להמשיך בתוך הערוץ, עד למקום שבו פוגשים שביל "אדום", המטפס בתלילות צפונה (ימינה).

בריכת המשושים.

בריכת המשושים.

אל בריכת המשושים

אלון תבור ענק מקדם את פנינו מיד בראשית הדרך. אדם בעל כושר סביר יתגבר על המעלה התלול בפחות מעשרים דקות. אחר כך נצעד בלב יער יהודיה, בין אלוני התבור. בקיץ מכוסים המרווחים הגדולים שבין העצים בשטיח צהוב של צמחים עשבוניים. השביל חולף על פני ערוץ רדוד ויורד על ערוץ נחל משושים הזורם כאן בעוז בנקיק צר, שאותו חוצים בגשר עץ. מהגשר כבר רואים היטב את בריכת המשושים היפהפייה, מהלך שתי דקות. הבריכה הגדולה מוקפת מצדה האחד בעמודים משושים מושלמים, שגובהם כחמישה מטרים. ליד הבריכה יש כמה עצי מילה נותני צל, מקום שבו אפשר להתאושש מן השמש הקופחת בקיץ.
על תופעת עמודי המשושים, המאפיינת את סלעי הבזלת, נוכל ללמוד במידע המופיע במסגרת ברשימה זו. בינתיים נוכל להתרחץ בבריכה (על אחריותו הבלעדית של המתרחץ) ואחר כך לטפס בשביל העולה לרחבת החניה שבכניסה לנחל, שם כדאי מאוד שיחכה לנו מישהו עם רכב, שייקח אותנו הביתה. אנחנו כבר ממש עייפים.

משושים בבזלת

צורות המשושים מופיעים בסלעי בזלת, שנוצרו מלבה הפורצת ממעמקי כדור הארץ. זרמי הלבה יוצרים עמודים משושים, שקוטרם כחצי מטר. מספר הצלעות איננו קבוע ויש מצולעים גם מצולעים בעלי ארבע, חמש ושבע צלעות, אם כי המשושים הם הנפוצים ביותר.
איך נוצרים המשושים? הדעה המקובלת אומרת שזרם הלבה הצמיג מאבד את חומו תוך כדי זרימה, בעיקר בחלקו העליון והתחתון. עם התקררות הלבה היא מתכווצת. כאשר ההצטמצמות מתגברת על חוזק המתח בלבה, חל סידוק. צורת המשושים נוצרת משום שסידוק כזה דורש מינימום של אנרגיה ליצירתו. מכיוון שמערכת של משושים דורשת שיעור מזערי של סידוק בנפח נתון, הלבה המתמצקת נסדקת בצורה זו לפני שמצטברת אנרגיה מספקת להיווצרות דגמים גיאומטריים אחרים. צורות סידוק אחרות נוצרות בגלל הבדלים בתכונות הפיסיקליות של הלבה, או הבדלים בפני השטח שבהם התקררה הלבה.

מידע שימושי
אופי המסלול: מיטיבי לכת.
משך הטיול: 8 שעות, לא כולל הפסקות לרחצה.
נקודת מוצא: כביש צומת קצרין – קצרין (מס' 9088), בין סימני ק"מ 6-7.
נקודת סיום: חניון משושים.
פתוח: אין להימצא בשמורה לאחר השעה 17:00. אין להיכנס לשמורה לאחר השעה 13:00.
טל' חניון יהודיה: 04-6962817.
מפה: מפת טיולים וסימון שבילים חרמון וגולן (1).
אזהרה: אין לקפוץ בשום פנים ואופן לבריכות. נחלי הגולן גובים מחיר דמים ממטיילים לא זהירים. רוצים להיכנס למים? לאט ובזהירות. השוחה בבריכות הנחל עושה זאת על אחריותו הבלעדית.

Share.

Comments are closed.