שירות אח"מים לכול

0

רשת מלונות הבוטיק "אטלס" נמצאת בצמיחה מואצת. ממש לאחרונה פתחה הרשת מלון חדש בנמל תל אביב, "מלון ים", ומלונות נוספים בתל אביב ובירושלים נמצאים בתכנון.
"את ההצלחה אני מייחס לעלייתו של האינטרנט. אני לא חושב שהיינו יכולים להגיע לאן שהגענו בלעדיו", אמור מנהל השיווק והמכירות של רשת אטלס, אורי קרונקופ.
"בעבר להחדיר מלון חדש לשוק היה לוקח כשנתיים, עד שסוכנים ולקוחות הכירו אותו וההזמנות החלו לזרום. כיום ברגע שאתה פותח מלון חדש, הוא כבר מקבל הזמנות ומתמלא כיוון שהקהל אוהב להיות במלונות חדשים. פעם לאנשים היו חששות ממלונות חדשים, אבל כיום אפשר לראות את הכול באתר המלון, בהמלצות של טריפ אדוויזר, במפות גוגל וכן הלאה".
אטלס מפעיל שמונה מלונות בוטיק בתל אביב, עוד כמה בירושלים, חיפה, אילת וליד נתב"ג. מספר החדרים משתנה ממלון למלון, אולם הרשת אימצה גישה של מלון בוטיק. "הגישה הזו היא תולדה של גודל המלונות יחד עם החזון של בעלי הרשת, שיום אחד החליטו שזה מה שהם רוצים לעשות ואוהבים לעשות", אומר קרונקופ.

מלון סינמה

מלון סינמה

מלון הקונספט הראשון של הרשת היה מלון סינמה, שנפתח ביולי 2000 בבניין הנאה של קולנוע אסתר בכיכר דיזנגוף. עד מהרה פרצה האינתיפאדה השניה והתיירות לישראל צנחה בחדות, אך המלון היה הצלחה מסחררת.
"גילינו שיש צמא אצל התיירים המגיעים ארצה, אירופאיים ואמריקאים, למלונות עם מסר אחר, רעיון שונה שמארח את אורחיו בצורה שונה מאשר מלונות אחרים ברחבי העולם", אומר קרונקופ. "כאשר פתחנו את מלון סינמה הבנו פחות ביחסי ציבור מאשר היום, ובכל זאת עיתונאים מכל העיתונים ומגאזיני התיירות המובילים בעולם הגיעו למלון וכתבו על הגישה החדשה והמבנה הייחודי. חדר המדרגות הגדול והעגול במרכז הבניין הלהיב את האורחים והמבקרים — והביא אותנו להחליט שזה הכיוון שבו אנו רוצים ללכת.
המלון הבא היה מלון סנטר שיק, שבו הקונצפט המרכזי היה 'אוהבים לחיות בתל אביב'. כיום תל אביב התוססת כקונצפט שיווקי ברור לכולם, אבל כאשר נפתח המלון היתה תל אביב התיירותית עדיין בחיתוליה, והרעיון עורר באז תקשורתי ענק. "הצלחנו להשיג תפוסות מלאות עוד בימי האינתיפאדה, וכאשר זו הגיע לידי סיום המלונות פשוט היו מלאים".
"בשנת 2006 סיימנו להוסיף שלוש קומות למלון מלודי. החלטנו שהנושא המרכזי של המלון הזה יהיה 'לעבוד ולשחק בתל אביב' והוא יכוון עצמו לעבר התיירות העסקית המגיעה לעיר. במקום לתת רק לקומת העסקים גישה לשירותי העסקים והאח"מים של המלון, אנחנו מציעים גישה לשירותי העסקים — פקס, אינטרנט, מחשב, מדפסת ועוד — לכל האורחים במלון".

מלון ים

מלון ים

הצלחת השיטה במלון מלודי הביאה את אטלס להחיל אותה על כל מלונות הרשת. "זו הסיבה שאנו מגישים שתייה ותקרובת קלה לכל האורחים בבר לפנות ערב, ומאפשרים מפגשים בין האורחים השונים ובין האורחים לצוות. [אנחנו מספקים] הזדמנות להכיר את המלון, את הסביבה, ואת הצוות המשרת בו. אנשים רוצים את הקשר הזה, הקשר האישי עם הצוות במלון שבו הם מתארחים. זה אחד ממאפייני הבוטיק. מאפיינים אחרים הם חיבור אינטרנט חינם בכל החדרים יחד עם עוד שירותים. אין תוספות מחיר לדברים האלה במלונות בוטיק — זה חלק מהשירות, חלק מהסגנון."
רשת אטלס, כרשת מלונות בוטיק, הלכה מחיל לחיל בתפיסה המלונאית הזה. כיום יש ברשת כשנים עשר מלונות חדשים, כל אחד עם קונצפט ייחודי משלו. התוספת האחרונה, מלון ים, מתמקד בתרבות הים הישראלית והאמריקאית, ותרבות גלישת הגלים. העיצוב, הצבעים, ואפילו הדרך שבה נצבעו חלקי העץ של המלון משקפים את הקונצפט הזה. מכל 43 החדרים של המלון יש נוף לים, כך גם הדבר מהמרפסות הפרטיות הצמודות לחדרים.
כמעט כל האורחים במלונות אטלס הם תיירים עצמאיים (80%). החלק הארי של האורחים מגיע מארצות הברית כאשר לאחריה ארצות מערב אירופה — בעיקר גרמניה, צרפת ואנגליה. את האורחים מישראל אפשר לחלק לאנשי עסקים, המגיעים במשך השבוע, ונופשים המגיעים בדרך כלל בסופי השבוע ובחגים.
"במהלך החופשה של חג המולד רוב התיירים במלון הם ישראלים המתגוררים בחו"ל ומתגעגעים לתל אביב. בין הישראלים יש גם תושבי תל אביב המגיעים למלון מרקט האוס החדש בשוק הפשפשים ביפו על מנת לבלות סופשבוע ביפו. הם רוצים להיות ליד הים, מצד אחד, וגם לקבל משהו נוסף, כמו האווירה הטרנדית החדשה של השוק ביפו", אומר קורנקופ. "לבלות חופשה במלון בוטיק בתל אביב זה רומנטי בדיוק כמו לצאת לצימר בגליל, ודורש הרבה פחות מאמץ".
בשנת 2013 התפוסה במלונות הרשת עמדה על 80% — 90%. המספרים צנחו בשנת 2014 בעקבות מבצע צוק איתן, אבל "התיירות בתל אביב חוזרת לעסקים כרגיל כיוון שאחוז גבוה ממנה היא תיירות של אנשי עסקים". יותר מ–80% מסך כל התיירות לתל אביב היא תיירות עסקית. ירושלים, לעומת זאת היא מוקד המשיכה הגדול של התיירים לישראל. אורך השהות הממוצעת של אורחים במלון בירושלים הוא שלושה לילות בעוד שבתל אביב הוא רק שניים.
כרבע מאורחי אטלס מזמינים את החדרים דרך הרשת, והמספר הזה הולך וגדל כל הזמן. אורחים ישראלים מזמינים פחות דרך הרשת ויותר דרך הטלפון.
התיירות החדשה מאפשרת למלונות קטנים להגיע לתפוסות גבוהות, כאשר הכלי שעליו רוכבות ההזמנות למלונות האלה הוא האינטרנט. "רשת אטלס לא הייתה מגיעה למקום שבו היא נמצאת כיום ללא האינטרנט", אומר קרונקופ.
בנוסף לאתר של הרשת עצמה, שם אפשר לקבל מידע על השירותים הניתנים בכל מלון ומלון ולהזמין חדרים, אטלס משתפת פעולה עם אתרי ההזמנות כמו בוקינג והוטלס ועם מנועי חיפוש כמו טריפ אדוויזר. אטלס גם משקיעה בפרסום בגוגל על מנת להגדיל את ניראותה ברשת.
אולם האינטרנט לא רק מצמיח את מלונות הבוטיק, בארבע השנים האחרונות הוא הצמיח את הפופולאריות של Airbnb המאפשר הזמנת חדרים פרטיים. באתר הזה ובאחרים אפשר להזמין או לשכור חדרים פרטיים או דירות לתקופות קצרות ישירות מבעלי הדירות (או השוכרים). בתל אביב השכרת החדרים פורחת, כאשר אלפי חדרים בתל אביב רשומים באתר Airbnb — חלקם על ידי בעלי בתים שרוצים להרוויח מעט כסף בזמן שהם בחופשה ואחרים על ידי משקיעים הרוכשים מספר דירות על מנת להפעיל מערכת של השכרת חדרים או דירות לתקופה קצרה במשך כל השנה.
השכרת החדרים פוגעת ישירות במלונות, אומר קרונקופ. "הפגיעה אינה בזה שהחדרים לוקחים מאתנו לקוחות, זה בסדר, וחלק מהתחרות הקיימת תמיד. הבעיה היא שעל מנת לפתוח מלון אתה נדרש לעמוד בשורה שלמה של תקנות ובירוקרטיה — כולל ביטוחים, תשתית לכיבוי אש, לטיפול בשפכים ועוד — שורה שלמה של דברים שהשכרת החדרים כיום אינם נדרשים להם. שלא לדבר על מסי ארנונה ואחרים. התחרות הזו היא בלתי הוגנת", הוא אומר, "במקומות רבים בעולם, בניו יורק למשל, החלו לטפל בתופעה הזו — מה שיקרה בסופו של דבר גם בארץ".
בתל אביב יש מגמות נוספות שעוזרות מאוד למלונאות בעיר. תל אביב היא עיר ידידותית ללהט"בים, וככזו היא מושכת את חברי הקהילות האלה מכל העולם. "בסוף השבוע של מצעד הגאווה למשל, הביקוש בתל אביב עולה בהרבה על הביקוש בחופשת הפסח", אומר קרונקופ. 0

מלונות אטלס
www.atlas.co.il
טל'ּ: 03-542-5555
תל אביב, ירושלים, חיפה, נמל תעופה בן גוריון, אילת

Share.

Comments are closed.