ימי מגדלא החדשים

0

העיר העתיקה של מגדל נוניא, מגדל הדגים, שחרבה בידי הרומאים לאחר המרד הגדול – מלאת פעילות כעת. מתנדבים נוצרים מרחבי העולם חופרים את שרידי העיר, מקום הולדתה של מרים המגדלית, ומקימים במקום מרכז לצליינים נוצרים מרחבי העולם

כתבה וצילמה: היידי גלייט

המרכז לצליין הנוצרי לחוף מגדל עדיין לא נפתח לקהל, אך הוא בהחלט שוקק חיים. מתנדבים מיוון, מארגנטינה, מצ'ילה, מארצות הברית וממקומות נוספים – עוזרים לארכיאולוגים ממקסיקו ומישראל לחשוף את שרידי מגדל – עיר הדייגים על החוף הצפון מערבי של הכנרת, אותו מקום שהיה העיר המרכזית של אזור ההתיישבות היהודית מסביב לכנרת במאה הראשונה לספירה.
כמה מאות מטרים משטח החפירה נראים פועלים העסוקים בבניית כנסייה ומלון בן 300 חדרים, שישמש כאכסניית צליינים לעולי רגל נוצרים מרחבי העולם. הממצא הארכיאולוגי כבר מושך אליו את המבקרים – מבנה שהיה ככל הנראה בית כנסת בזמן שבית המקדש השני עוד עמד על תילו. ביום שביקרנו שם, קבוצת כמרים מעשרות מדינות הצטופפה בתוך אתר החפירות, לצד קבוצת ישראלים דתיים שבאו אף הם לחזות בממצאים. העתק של הממצא המרתק ביותר מוצג כרגע בביתן ארעי שהוקם ליד שטח החפירות. מדובר באבן גדולה המעוטרת בסמלים הקשורים לבית המקדש.
"אנו מעוניינים להקים בגליל דבר הדומה ל'אכסניית נוטרדאם' בירושלים: מקום ייחודי הפתוח לכול", מסביר האב איאמון קלי.
"כאשר חיפשנו מקום להקים בו מרכז שכזה בגליל עמדו בפנינו אפשרויות רבות. האב ג'ואן מריה סולנה, נשיא ומנהל נוטרדם, התייעץ עם מסדרים אחרים ועם אנשי מקצוע. תוך כדי חיפוש התברר לנו שחוף הוואי בכנרת הוצע למכירה", ממשיך קלי. "התפללנו, ונסים אכן התרחשו, כאשר גילינו את שרידי מגדל הישנה על האתר שנקנה על ידי ה'לגיונרים של ישו' – שמו של הארגון הנוצרי שרכש את המקום. מציאה שכזו – בית כנסת ששייך למגדל העתיקה – אי אפשר היה לקנות בעד כל הון שבעולם".
האפיפיור בנדיקטוס ה–16 בירך על היוזמה של הקמת המרכז במגדל. הכנסייה החדשה באתר אמורה להיפתח בנובמבר השנה, מרכז המבקרים מעל לבית הכנסת העתיק ייפתח בעוד שנה, והמלון יפתח את שעריו בעוד שנתיים. כמו המלון בנוטרדם בירושלים, כך גם המלון במרכז במגדל יהיה למעשה מלון לכול, פתוח לכל העמים ולכל הדתות. האווירה תתאים בעיקר לצליינים נוצרים המחפשים מקום ללימוד ולהתבוננות פנימית. בהמשך, בתכניות הפיתוח, תיבנה קפלה אקומנית לחופי הכנרת. עד אז, הצליינים יכולים להתפלל ולהשתתף במיסות במזבח ארעי העומד לחופי האגם, המעוצב בצורה של סירה עתיקה כסירותיהם של הדייגים היהודים בכנרת במאה הראשונה לספירה, אלה שעל פי המסורת הנוצרית היו שליחיו וחסידיו של ישו.
"למרכז יש גם חשיבות כלכלית", אומר קלי. "הוא יספק עבודה למאות אנשים מהסביבה". ארגון הלגיונרים, קהילה דתית של כמרים קתולים, מחויבת להשקיע באתר ולפתח את התיירות באזור הזה של הכנרת. במקביל, משרד התיירות מתקדם בתכניותיו לטפל בחופי הכנרת של בקעת גינוסר, כך שהם יהיו כולם פתוחים לקהל במסגרת חוק שביל סובב כנרת, לצד פיתוח תיירותי בחופי בקעת גינוסר הנאה. תכנית הפיתוח התיירותית, שהוכנה עוד בשנת אלפיים, כוללת את בנייתם של 20 בתי מלון לחוף הכנרת באזור הזה, שיכללו 4,500 חדרי מלון. הפיתוח הסביבתי יכלול חניה למכוניות, חניונים, מסלולי אופניים ומסלולי הליכה. התכניות של מסדר הלגיונרים עבור המרכז שהם מקימים כוללים גם הקמת פארק ארכיאולוגי באתר.
זמן קצר לאחר שהלגיונרים רכשו את השטח בן 48 הדונמים לחופי הכנרת, נערך בו סקר ארכיאולוגי. למרות שעדיין מוקדם להסיק מסקנות מהסקר, נראה שהתקיימה באתר הזה עיירה יהודית במאה הראשונה לספירה. הארכיאולוג ערפן נג'ר מרשות העתיקות, מציין שרק חשיפת האבן הגדולה והמרתקת שגילו בבניין שנראה כבית כנסת עתיק, נמשכה כשלושה חודשים. עדיין נותרו לפניהם חודשים ארוכים של חפירות וניתוח הממצאים על מנת להבין מה בדיוק התגלה באתר. הארכיאולוגית מרסלה זאפטה מזה, מאוניברסיטת אהואכ במקסיקו, מנהלת את החפירה יחד עם אטראש ווליד ודינה אבשלום–גרוני מרשות העתיקות.
אין חילוקי דעות בין החופרים או החוקרים, על כך שהאתר הוא למעשה אותה מגדל שיוסף בן מתתיהו מכנה "טריכיאה". מגדל הייתה העיירה היהודית החשובה ביותר באזור הזה במאה הראשונה לספירה, ואוכלוסייתה מנתה כ–15 אלף נפשות. הייתה זו עיירה של דייגים שכלכלתם הייתה על האגם. מגדל גם מוזכרת בברית החדשה כביתה של מרים המגדלית, ומתוארת כמקום שאליו ישו הלך לאחר נס הלחם והדגים בטבחה הסמוכה. "חופי מגדלא" נכתב בבשורה על פי מתי כמקום שלשם עבר ישו בסירה מהמקום שבו ערך את נס הלחם והדגים.
יוסף בן מתתיהו מתאר את הדרמה שהתחוללה כאן במלחמת היהודים נגד הרומאים. הרומאים לא רק הקיפו את מגדל בחומות ובביצורים, אלא גם ערכו כאן מול הספנים היהודים של האגם קרב ימי גדול שנגמר בכך שמימי האגם הפכו לאדומים וצי המלחים היהודים נפל בידי הרומאים. מגדל הוחרבה על ידי הרומאים, ותושביה נמכרו לעבדים. האתר ניטש, טבריה החליפה אותה כבירת היישוב היהודי לחופי האגם, והמקום מעולם לא יושב מחדש.
הלגיונרים הוציאו קול קורא למתנדבים לבוא ולעזור בחשיפת מגדל העתיקה, ונענו בפניות של יותר מ–500 איש מ–20 ארצות שונות. המתנדבים מתגוררים בהוסטל הצליינים בכנסייה היוונית הקתולית בטבריה.
בין המתנדבים נמצא סנטיאגו קנאלס ממקסיקו. הוא שמע שהחפירה תהיה חוויה מרתקת, ולא התאכזב. כמו האחרים, העבודה המשותפת עם נוצרים בכל הגילאים ומרחבי העולם היא הדבר שמשך אותו ביותר.
אליאס מטה בן ה–26 ממקסיקו, מחזק את דברי קנאלס. "אנו מגיעים לכאן עם פתיחות ועם רצון ללמוד ולהכיר אנשים אחרים. אנחנו נמצאים רחוק מהבית והמשפחה אבל כאן נוצרת עבורנו משפחה חדשה, מאוחדת".
ריצ'ארד קרנס בן ה–70, מהנטינגטון ביץ' שבקליפורניה, הוא המתנדב המבוגר ביותר במגדל. הוא נהנה מהמגורים בהוסטל של הצעירים, שהגיעו מרקעים שונים ומכל העולם. "זה להיות חלק ממשהו שמעולם לא עשיתי קודם לכן", הוא אומר. ריצ'ארד הוא קתולי שרק לאחרונה החל למצוא משמעות עמוקה יותר בנצרות. כאשר פגש את קלי, לאחר הרצאה מזדמנת על המרכז במגדל, החליט להתנדב.
"החפירה היא חוויה פנטסטית: עומק הרובד ההיסטורי, גודלו של הפרויקט, גילוי בית הכנסת והשהייה במקום קדוש שבו ישו הלך ולימד. זהו כבוד גדול להיות כאן", הוא מסכם.

Share.

Comments are closed.