הספינקס מחצור

0

גילוי שבר של פסל ספינקס בחצור מעורר עניין רב בעולם הארכיאולוגי. זהו שבר של ספינקס מצרי שהיה שייך במקור למלך מקרינוס, הנושא בין רגליו כתובת בכתב מצרי קדום. שבר הפסל נחצב באבן גרניט והוא שוקל כ–40 קילוגרמים. על פי ההערכה, הפסל המקורי היה גדול מאוד ומשקלו הגיע לחצי טון.
הפסל מתוארך לאלף השלישי לפנה"ס, ומוקדש למקרינוס, ממלכי השושלת הרביעית, שבנה את הפירמידה הקטנה בגיזה שבמצרים. שתי רגליו הקדמיות של הפסל פוסלו כידיים אנושיות, וביניהן נחרטה כתובת המזכירה את המלך וכמה תארים ששויכו לו: "אוהב ההתגלמויות האלוהיות (…) שנתנו לו חיי נצח". על פי הכתובת, מיקומו המקורי של הפסל היה ככל הנראה בעיר הליופוליס אשר מצפון לקהיר.
לדברי פרופ' אמנון בן תור, העומד בראש משלחת החפירות בחצור, החלק מן הפסל נמצא זרוק בתוך בור. "להערכתי", מוסיף בן תור, "הפסל נותץ בזמן כיבוש העיר". האגיפטולוגית דפנה בן תור, אוצרת תרבות מצרים במוזאון ישראל, מוסיפה כי "מעולם לא נמצא בלבנט פסל מצרי מלכותי מונומנטלי בסדר גודל שכזה. נוסף על כך, מדובר בספינקס היחיד של המלך מקרינוס ששרד. גם במצרים לא נמצאו ספינקס השייכים לו".
בימיה של השושלת הרביעית הגיעה מצרים לשיא תפארתה, כפי שבא לידי ביטוי בפירמידות הגדולות שנבנו בגיזה. ואולם, בימיו של מקרינוס כבר החלה תקופה של דעיכה. מקרינוס (השם שבו נודע בעולם היווני. במקור שמו מנכאורע – Menkaure), היה אחד המלכים האחרונים של השושלת הרביעית. שני קודמיו, המפורסמים יותר, חופו וחפרן, הם הפרעונים שבנו את הפירמידות הגדולות בגיזה. הפירמידה של מקרינוס קטנה יותר – אולי סימן לירידת קרנו של המלך בתקופה קדומה זו (2503-2532 לפנה"ס). הפירמידה שלו, השלישית בגיזה, גובהה רק כמחצית מגובהן של שתי הפירמידות שבנו קודמיו. גם מקדש הקבורה שלו, למרגלות הפירמידה, נבנה מלבנים מיובשות בשמש ולא מגרניט, ועם מותו המקדש לא הושלם.
השאלה שמעסיקה כעת את החוקרים היא כיצד הגיע הפסל העצום הזה לחצור. הסבירות שהפסל הגיע לחצור בימיו של מקרינוס, להערכת חוקרים ומומחים, היא מזערית, שכן לא ידוע על קשרים בין מצרים לבין ארץ ישראל באלף השלישי לפנה"ס.
ייתכן שהפסל הובא לחצור באלף השני לפנה"ס, בתקופת שושלת ההיקסוס, שכבשה את מצרים ומוצאה מארץ כנען. אפשרות אחרת היא שהספינקס הובא ארצה במאות ה–13-15 לפנה"ס, כשארץ כנען הייתה נתונה לשלטון מצרי – אולי כמתנה ממלך מצרים למלך חצור, שהייתה באותם ימים על פי ספר יהושע: "ראש כל הממלכות". ואולם, השאלה מדוע הובא ספינקס עם שם של מלך קדום יותר, שהיה עלום למעשה במאות האלה, נותרת פתוחה.

Share.

About Author