נחל זוהר ונחל בוקק

0

נחל זוהר הוא אחד הנחלים הנוחים ביותר לטיול מבין נחלי מדבר יהודה. הטיול כולל תצפית על ים המלח, מצודה עתיקה, הליכה בערוץ מדברי, וירידה בעזרת יתדות ומפלים קטנים בין המצוקים.
המסלול מתחיל מהתצפית על מצד זוהר בכביש ערד-סדום (כביש 31). שביל מסומן בירוק יורד מכאן אל תוך ערוץ נחל חלמיש וגולש למצד זוהר. המצד בנוי על גבי גבעה בולטת במרכז הנחל ושמר על הדרך שעלתה מים המלח דרך מעלה זרון לרמת המדבר. המצד מתוארך למאות ה–5-6 לספירה, אם כי המצד הנוכחי נבנה על גבי מצד רומי. ניתן לראות את חומות המצד, שער הכניסה, ומאחורי המצד סכר לאגירת מי שיטפונות ובור מים מצופה בטיח מקורי. ליד המצד מספר עצי שיטה גדולים שיוצרים צל מזמין. גבעת המצד היא משארית (הר מישאר) של חוואר הלשון. ניתן להגיע בקלות גם עם רכב פרטי מכיוון ים המלח לפי השילוט לאורך דרך העפר עם סימון שבילים כחול.
המסלול ממשיך באפיק נחל זוהר מגיע למעוק קטן, יורד בו דרך מפלים וגבים, עובר מתחת לגשר על כביש 90 ומסתיים בנווה זוהר (המסלול אינו מעגלי).
מסלול נחל בוקק
מסלול נחל בוקק הוא קצר יותר ממסלול נחל זוהר. שביל מסומן בשחור יוצא מכביש מספר 90 מעל מלונות עין בוקק. השביל עולה בערוץ הנחל, שזורמים בו מעט מים אל כמה ברכות רדודות ומפל קטן. בהמשך הערוץ שרידים של מטוס פנטום. השביל מגיע לעין בוקק ובריכה קטנה. ממשיכים עם השביל המסומן בשחור עד לשביל האדום העולה במעלה בוקק. יורדים בשביל האדום עד למצד בוקק. על פי המטבעות הקדומים ביותר שהתגלו במצד הוא נבנה לראשונה בתקופה החשמונאית. אין שרידים המעידים על בנייה או התיישבות קדומה יותר. גודלה של המצודה החשמונאית ריבוע של 19 על 19 מטרים עם מגדל פינה. המצודה שמרה על הדרך שהובילה ממצד זוהר ורמת המדבר אל ים המלח. אמת מים הובילה לכאן את מי עין בוקק ועין נאוית והמים שימשו להשקיית הטרסות במקום שבהם גידלו, על פי שרידי המתקנים שנמצאו במקום, כנראה אפרסמון. ייתכן שגידלו כאן גם תמרים. באזור המלונות, מתחת למצודה, נחשף בית חווה שנחרב בזמן המרד הגדול.

מפה:
מפת סימון שבילים דרום מדבר יהודה וים המלח. מספר 11.
Share.

Comments are closed.