סינגל עזוז ובור הסבח'ה

0

זהו סינגל רכיבה נהדר ובור מים נאה בדרך. חלק מהרכיבה היא לאורך דרך הפטרולים הישנה, על שם סרן יאיר פלד. בימים אלו חובה לקבל אישור מהגמ"ר החטיבה ליציאה לסינגל הזה, וגם אישור לרדת אל בור הסבחה. זהו אזור מדברי ויש להצטייד במים לכל הדרך (אין לסמוך על המים בבור הסבחה או בורות אחרים בדרך). בסתיו ובחורף יש להיזהר משטפונות בנחלים

ידין רומן

נקודת התחלה וסיום: עזוז
אורך המסלול: 28 ק"מ
זמן: 6 שעות
דרגת קושי: בינוני. המסלול כולל קטעי רכיבה טכניים.
עונה מומלצת: כל השנה למעט הקיץ
מפות: מפת סימון שבילים, חולות ורמת נגב מס' 16.
סינגל עזוז במפת שבילי האופניים של "שביל נט"
תיאום צה"ל: הגמ"ר חטיבה: 08-9115637
(אין לצאת לטיול ללא תיאום עם צה"ל).

תיאור המסלול:

עזוז ממוקמת על גבעה מעל חורשת בארותיים. זהו יישוב קטן המונה 15 משפחות בסך הכול, שהוקם על שרידי היאחזות הנחל הנטושה, שהקומה כאן בש–1956, ערב היציאה למבצע סיני. מתחת לגבעת היישוב נטועה חורשת בארותיים הנאה, שניטעה במלחמת העולם הראשונה, על ידי מורי ותלמידי מקווה ישראל שגוייסו לצבא התורכי וביצועו נטיעות לאורך תוואי הרכבת התורכית מבאר שבע לקצימה. היו אלה הימים של תחילת מלחמת העולם הראשונה והתורכים בסיוע יועצים גרמניים תכננו מתקפה על הבריטים בתעלת סואץ. מסילת ברזל מבאר שבע לבארותיים ומשם לקצימה שבסיני נסללה לצורך המתקפה הזאת (שלמרות שלא הצליחה היכתה את הבריטים בתעלת סואץ בתדהמה עקב היוזמה והתעוזה של הצבא התורכי). שתי הבארות של בארותיים, כיום באר משה ובאר אהרון, שימשו כנקודת מים עבור קטרי הקיטור, ומגדל המים ובנייני התחנה עדיין עומדים מסביב לחורשה. בשנות הששים והשבעים שימשה החורשה כאחד המשמרים שהוקמו בנגב. במקום ישבו חיילי גדוד 300 שרוב חייליו היו דרוזים. במשמר נבנתה בריכת שחייה נאה, על בסיס המים בבארות ששם היו משתכשכים להנאתם לא רק חיילי המשמר אלא גם כל הסיורים הצבאיים בנגב המערבי שאיך שהוא התנקזו דרכיהם לכאן. ברבות הימים נהרסה הבריכה על ידי מתכנני החורשה החדשה.
למרות שבריכת הפלא המדברים כבר אינה קיימת בעזוז יש כמה אתרי תיירות אחרים שאנחנו ממליצים בחום להשתמש בהם בכדי לתרום לכלכלת האזור – שלא לדבר על ההנאה הצרופה של שהייה במקום היפה זה. קפה עזוז, של אייל ופגי טובול–אסרף הוא אחד מהם (054-4226330), הצימרבוס של אייל ואביגיל הירשפלד – שלושה אוטובוסים אשר הפכו לחדרי אירוח (052-5292715) הוא אחר, ספא צימר עזוז, שלא אפי ואיתי רם, הניצב במדרון שמעל נחל בארותיים גם הוא ברשימה ויש עוד כמה וכמה. יש לעזוז קסם מיוחד בקצה המרחבים הגדולים של מערב הנגב. מסביב לעזוז פזורים שרידי חקלאות קדומה, כמו גם שרידי הניסיונות החקלאיים של הנח"לאים שישבו כאן וחקלאים נוספים מאז. מרחבי המקום מפתים. יש חורפים שהסבחות הגדולות מסביב לעזוז מתמלאים צמחייה לאחר הגשם, לעומתם יש חורפים שחונים ביותר. תנאי מדבר כבר אמרנו. שרידי התיישבות האדמה באזור הזה מפוזרים בערוצי הנחלים וגבעות מסביב לעזוז בואכה ההר הגבוה של מערב הנגב. מבנים עתיקים – חוות ואפילו כפרים שלמים של חקלאים קדומים (כאשר אקלים האזור היה בעל משקעים גדולים יותר) וגלי טומולי ששימשו לקבורה יחד עם אתרי פולחן מתקופות שחונות יותר, כאשר נוודי המדבר שוטטו באזורים האלה (יציאת מצרים כבר אמרנו?).
סינגל האופניים בעקבות בני ישראל המחכים להיכנס לארץ המובטחת, מתחיל בחורשת בארותיים. הוא ומסומן בשילוט ייחודי: שלטי ברזל של גמל על גלגלים. השביל יוצא מכביש הגישה לחורשה מעזוז, ועושה את דרכו לכיוון המישור רחב הידיים של מלחת נחל בארותיים. משם הוא מטפס במתינות לעבר גבעת שיריונים, שאותה הוא עוקף ממערב. מול גבעת שריונים תצפית נאה אל מישורי הסבח'ה, למקום שבו נערך קרב הסבח'ה, ואל המישורים הרחבים של צפון סיני בואכה קצימה. בחורף, לאחר הגשמים, הופכים האזורים האלה לשדות מעובדים.
לאחר כשמונה קילומטרים מתחבר השביל לדרך הפטרולים הישנה, הקרויה על שם יאיר פלד. מימין, על גבעת חרת הגבוהה נמצא מוצב צה"לי. בערוץ המתחיל ליד דרך העלייה למוצב ממתין לנו בור הסבח'ה: בור מים גדול שלאחר שיורדים בסולם הברזל הקבוע בו מגלים בריכת מים באמצע מדבר. את האופניים מומלץ להשאיר על דרך הפטרולים הישנה (הדרך אל הבור חסומה באבנים גדולות), ולרדת ברגל בשביל ברור הנמשך כחצי קילומטר, עד לבור. הבור מכוסה בכיסוי פח שאפשר להזיז. אורך הבריכה בתוך הבור כארבעה מטרים והמים בתוכה עמוקים (בגלל קרבת הבור לגדר המערכת יש לבקש אישור מיוחד בזמן התיאום הצבאי על מנת לגשת אליו). הבור, כנראה נבטי, מנקז שטח אליו שטח לא גדול, אולם בכל זאת הוא מצליח לשמור על מימיו לאורך כל השנה. כנראה שהבור שימש את החקלאים הקדומים שעבדו את החלקות בסבח'ה. בחורף 2012, לאחר גשמים חזקים שירדו במערב הנגב, הבור התמלא במים. מצב המים בבור בקיץ 2013 לא ברור. בכל מקרה הסולם והחבל לבור כבר מאוד רעועים ויש להביא חבל לירידה לבור ולהצטייד בפנסים (יש לרדת אל הבור במשנה זהירות עקב מצבו הרעוע של הסולם).
מהבור חוזרים לדרך הפטרולים הישנה (המסומנת בסימון שבילים אדום) וממשיכים לרכב עליה דרומה. הדרך מטפסת לאורך השלוחה שממערב לעמק שחרון, שבו עוברת גדר המערכת, ומגיעה לגבעת כדר, גבעה גבוהה על השלוחה שבה מטפסת דרך הפטרולים הישנה.
כאן מסלול הסינגל עוזב את דרך הפטרולים הישנה יורד לערוץ קטן היורד מערבה, חוצה את ערוץ נחל עזוז עולה במדרון ודרך הגבעות אל אפיק נחל חורשה. זהו קטע רכיבה טכני נהדר. באפיק נחל חורשה צומח עץ אשל אדיר מימדים, מקום מתאים ביותר למנוחת צהריים מוצלת.
מכאן מסלול הסינגל משיך מעט באפיק נחל חורשה ואחר כך חותך דרך הגבעות בכיוון צפון–מערב, חזרה לאפיק נחל עזוז. אנו ביצענו סטייה מן השביל כדי לבדוק את הגבעה שמסומנת במפת סימון השבילים כהר הקדוש. חצינו את אפיק נחל חורשה והמשכנו צפונה בדרך המסומנת בכחול כקילומטר ק"מ עד שהגענו להר – מעשה גבעה שטוחה מוקפת בגדר אבנים בגובה של כ–70 ס"מ. גדר האבנים יוצרת מתחם שייתכן ושימש לפולחן. מראש הגבעה תצפית לעבר נחל ניצנה ועזוז.
חזרנו מכאן לשביל הסינגל שיורד לאורך אפיק נחל עזוז, דרך שרידי טראסות ושטחי עיבוד חזרה לעזוז.

Share.

Comments are closed.