העיר רמלה

0

בית הקברות הצבאי הבריטי
בית הקברות הצבאי הגדול בארץ, שבו נחים מנוחת עולמים חיילים בריטים שנפלו במערכה על ארץ ישראל במלחמת העולם הראשונה.

רחוב דוכיפת פינת רחוב התקווה, רמלה
08-9221220
הכניסה חופשית

בית מורשת שרות בתי הסוהר, מרכז מבקרים
מרכז המבקרים משמר ומתעד את חקר ההיסטוריה של בתי הסוהר בעבר ובהווה. במרכז תצוגת קבע, תצוגה ניידת, אתר הנצחה, אודיטוריום וכיתת מחשבים. מוצגים שיחוזר של הבריחה המפורסמת מכלא שאטה, שבעקבותיו שונתה מדיניות הכליאה והסדרי הביטחון בבתי הסוהר.

מתחם בית הכלא איילון, רמלה
08-9776806
בתיאום מראש

מרכז קראי עולמי
מרכז קראי עולמי ברמלה כולל את בית הכנסת המרכזי של בני העדה. בבית הכנסת הקראי אין ספסלים ושולחנות, הרצפה מרופדת שטיחים ומקפידים בו מאוד בנושא הטהרה.

רחוב קלאוזנר, רמלה
08-9249104
בתיאום מראש

בריכת הקשתות
מאגר מים תת–קרקעי, שנבנה בשנת 789 בימי שלטון הח'ליף הארון אל ראשיד. המאגר ניזון כנראה מנביעה קטנה בתחתיתו, ממי גשמים ומאמת מים, שסיפקה לבריכה מים מכיוון המגדל הלבן. התושבים הנוצרים מכנים את הבריכה "בריכת הלנה הקדושה", בהסתמך על מסורת הטוענת שהלנה, אמו של הקיסר הרומי קונסטנטינוס ה–1, היא שיזמה את חפירתה. הבריכה ידועה גם בכינוי "ברכת אל ענזיה" (בריכת העזים), ובעבר נהגו להשקות את הבהמות במימיה.
הבריכה היא המבנה השלם היחיד ששרד בארץ מימי הח'ליפים העבאסים (מאות 10-8). תקרת הבריכה נתמכת על ידי עמודי אבן ענקיים וביניהם קשתות האופייניות לסגנון ולתקופה שבה נבנו.

רחוב טרומפלדור פינת רחוב ההגנה, רמלה
08-9221174

גן הנשיא
פינה ירוקה על שם הנשיא הראשון של מדינת ישראל, חיים וייצמן. הגן נמצא ליד מוזאון רמלה וניצבת בו אנדרטה להנצחת חללי העיר.

רחוב הרצל 112, רמלה

הכנסיה הפרנציסקנית
נבנתה בסוף המאה ה–14 ושימשה כאכסניה לצליינים (בה נפוליאון לן בביקורו בעיר) וכנסיה על שמו של יוסף הרמתי. בשנת 1902 נחנכה במקום כנסיה חדשה, וליד המנזר נבנה בית הספר "טרה סנטה" – השם בו מוכר המבנה עד היום. הכנסיה ידועה בזכות ציור מקורי של טיציאן, המתאר את ההורדה מהצלב של ישו.

רחוב ביאליק, רמלה

המסגד הלבן
מבנה אסלאמי קדום, ששורשיו נעוצים בראשית המאה השמינית. שמו המדויק הוא "מסגד ארבעים הלוחמים", שעל פי המסורת נקברו בתחומיו. המגדל הלבן, שהוקם בשנת 1318 בפקודת צלאח אל דין, הוא מהאלמנטים הבולטים בנופה של רמלה. בחצר המתחם שלושה מאגרי מים תת–קרקעיים.

רחוב דני מס, רמלה
08-9207586

המסגד הגדול
מסגד פעיל ששוכן במבנה ששימש ככנסיה צלבנית שהוקמה במאה ה–12. המבנה נשמר היטב לפי צורתו המקורית והוא אחד מהמבנים הצלבניים היחידים בארץ ששרדו כמעט בשלמותו.

רחוב שלמה המלך, רמלה
08-9225081

מוזאון רמלה
המוזאון העירוני של רמלה נחנך בשנת 2001, בבניין ששימש כבית העירייה בתקופת המנדט הבריטי וכבית הדואר שלה. בקומה התחתונה של המוזאון תצוגת קבע הכוללת ממצאים הקשורים לרמלה בימי הביניים, אוסף מטבעות הכולל שלושה מטמונים שנמצאו בעיר וכן מטבעות שנטבעו בה במאות ה–8 עד ה–11. במקום חדר המוקדש לעת החדשה לרבות מלחמת העצמאות והקמת מדינת ישראל, אוהל מעברה משוחזר משנות ה–50 וחדר המציג את תוכניות פיתוח רמלה בעתיד. מתחם המוזאון כולל גם את מוסד יד לבנים בעיר.

רחוב הרצל 112, רמלה
08-9292650
www.museum-ramla.org.il

מנזר גיאורגיוס הקדוש
המנזר נוסד במאה ה–12 ומהווה מרכז דתי לתושבים בני העדה היוונית–אורתודוכסית. בתחומי המנזר שוכנת כנסיה נאה מן המאה ה–19 המוקדשת לגיאורגיוס הקדוש, שנולד לפי המסורת בלוד הסמוכה ועל פי האמונה הגן על העיר מפני דרקון. תבליט חקוק על משקוף הכנסיה מתאר את גיאורגיוס הקדוש רכוב על סוס, שעה שהוא נועץ את חניתו בלוע הדרקון.

רחוב קהילת דטרויט, רמלה
08-9221174
בתיאום מראש

מרכז מבקרים נשר
מרכז המבקרים מציע סיור בנבכי ההיסטוריה של הבנייה הארץ-ישראלית. המרכז מציג את הצדדים השונים של החברה וייצור המלט באמצעות תצלומים, מיצב, סרטון אנימציה והסברים מודרכים. חלק מהביקור נערך בתוך מנהרה ארוכה המדמה כבשן ייצור.

אזור התעשייה הדרומי, רמלה
08-9271430
בתיאום מראש

Share.

Comments are closed.