נעליים – ידידותיו של המטייל

0

אם אתם רוצים לטייל ברגל, ומתכוונים להרחיק מעבר לשביל המרוצף בפארק הירקון – תעשו לעצמכם טובה ותשקיעו בנעליים מתאימות. בסוף היום הרגל תודה לכם, גם הברכיים והגב

ידין רומן

הרכישה החשובה ביותר למי שרוצה לטייל ברגל היא נעליים. נראה טריוויאלי אבל עדיין לא הופנם על ידי כל אותם הלכים השבים הביתה עם כאבי רגליים, ברכיים וגב. רכישת נעלי הליכה טובות זה עניין הדורש השקעה של זמן וניסוי. אין זה מספיק להיכנס לחנות הנעליים, לומר את מידת הנעל, לבחון כמה צעדים בחנות ולרכוש. רוב הסיכויים שתצאו עם זוג נעלי הליכה שלא יחזיקו מעמד ביום הטיול הארוך הראשון.
ראשית דבר ברכישת נעלי הליכה היא מידת הנעליים הנכונה. נכון שמאז השירות הצבאי אתם נועלים נעליים במידה 43 ומתמידים במספר הזה מאז. אבל עם השנים כף הרגל גדלה ומידת הנעליים הנכונה משתנה. ביום–יום לא מרגישים את זה ואפשר להמשיך ולנעול את מידת ה–43 האהובה, אבל בנעלי הליכה זה עניין קריטי. מאז שהגעתם לגיל 18 כף הרגל ממשיכה להתרחב. עניין של בלאי אולי. בכל מקרה בגיל חמישים ומעלה תתפלאו לראות שמידת הנעל שלכם גדלה במידה אחת ואולי אפילו יותר.
כיצד אם כן מגלים את מידת הנעל הנכונה? בחנויות נעליים גדולות בחו"ל יש מכשיר מדידה מדויק המודד את מידת כף הרגל. בארץ, נצטרך למדוד את כף רגלינו בעצמנו. לא עניין מסובך. קחו שני דפי נייר בגודל A4, שימו כף רגל אחת על הנייר, השענו מעט קדימה לתת לכף הרגל משקל, קחו עט וציירו את קונטור כף הרגל. עשו כך גם עם כף הרגל השנייה (יש הבדלים בין כף רגל לכף רגל ואנחנו נלך לפי הגדולה שבין השתיים). עכשיו קחו סרגל וציירו קווים ישרים משיקים לנקודה הארוכה ביותר והרחבה ביותר בציור כף הרגל כך שתקבלו ריבוע. מדדו את גודל הריבוע – לשתי כפות הרגליים, ורשמו את המספר הגדול ביותר עבור האורך והרוחב (רצוי בסנטימטרים ובאינצ'ים)
מידות נעליים יכולות להיות במידות אירופיות (אלה המקובלים בארץ), מידות אמריקאיות או מידות אנגליות. מידות הנעל שונות עבור גברים, נשים וילדים. להלן שתי טבלאות שיעזרו לכם למצוא את מידת הנעל שלכם לפי אורך כף הרגל:
http://www.shoesizingcharts.com
http://www.shoesizes.com

ועתה לרוחב. נעליים בעולם מיוצרות במספר רוחבים. נעליים צרות (מסומנות באותיות האנגליות C או N), נעליים ברוחב רגיל (מסומנות באותיות האנגליות D או M), ונעליים רחבות (מסומנות באותיות האנגליות E או EE או W). אם תרצו לקנות נעליים באמזון, נעליים רחבות מופיעות כ–2E. בישראל וכך גם באירופה, אי אפשר כמעט למצוא נעליים רחבות (באינטרנט כמובן שאפשר). לעומת זאת קיימות חברות אירופיות מסוימות לנעלי הליכה שמייצרות נעליים במידות רחבות (זה לא אומר שהן רחבות על פי התקן, אבל הן יכולות להיות טובות למי שיש לו כפות רגליים רחבות).
להלן טבלה באמצעותה תוכלו לבדוק את מידת הרוחב לנעליים עבור כף הרגל שלכם (באינצ'ים כמובן):
http://shoes.about.com/od/mens_size_charts/a/men_width.htm

כעת, מצויידים במידת הנעליים, אפשר לדבר על סוגי נעלי הליכה. באופן כללי נעלי ההליכה מתחלקות לשלושה סוגים: נעלי הליכה קלות – סוג של נעלי התעמלות עם סוליה חזקה יותר – נעלי הליכה (Hikers) ונעלי טרקים (Trekkers). נעלי הליכה קלות מיועדות לאותן צעידות יומיות לצרכי ספורט לאורך שבילי הליכה מוסדרים בפארקים, ברחובות העיר ועוד. מי שרוצה לצאת לטיול בשטח רצוי שירכוש נעלי הליכה מתאימות יותר – הייקרים או טרקרים. ההבדל ביניהן נעוץ בדרך כלל בגובה הנעל – הטרקרים גבוהים יותר, ובגמישות הסוליה – סוליות ההייקרים גמישות יותר. הייקרים נועדו לטיולים בשבילים פשוטים, בלי הרבה ירידות לשטח, עליות וירידות על מדרונות סלעיים או מעבר בתוך צמחייה. טרקרים נועדו למי שרוצה ללכת יותר וגם לקבל נעל שתשרת אותו לאורך שנים רבות יותר. אפשר בהחלט לצאת לטיול עם הייקרים, אבל הן יחזיקו מעמד פחות זמן ובמסעות ארוכים יותר לא יבצעו את המלאכה כמו שצריך.
הייקרים קלות יותר ומוגנות פחות, בעוד הטרקרים נותנות הגנה קשיחה יותר לרגל. כולן עשויות מסוגים שונים של גור–טקס, עם חלקי עור, אולם בטרקרים העור תופס הרבה יותר מקום בנעל ואף מבנה הנעל שונה בתכלית. כמובן שיש גם הבדל בסוליה. כמעט כל סוליות נעלי ההליכה עשויות כיום מ–Vibram לסוגיו, אבל מבנה הסוליה, צפיפות החומר, הצמידות והגמישות שלו שונים לחלוטין. באופן כללי סוליות הטרקרים גמישות פחות, בנויות להפחתת זעזועים, ומסוגלות לשאת משקל גבוה יותר. מי שמתכוון לצאת לטיולים קצרים בצורה לא סדירה – הייקרים בהחלט מספיקות (הן גם עולות פחות), מי שרוצה להתמיד ולטייל יותר, עם תרמיל על הגב ויותר קילומטרים, שילך על טרקרים.
נעלי ההליכה בארץ צריכות לנשום. מי שמתכנן טיול לקוטב או לאנדים שייבחר נעל השומרת על חום הרגל – בארץ תנו לרגליים לנשום. מצד שני כדאי שהנעל תהיה אטומה למים – לא בגלל שאתם מתכוונים לחצות נהרות אלא כי העונה הטובה לטייל בישראל היא עונת החורף, ובחורף יש גשם ושלוליות.
נעלי הליכה רצוי לקנות בחנות לציוד טיולים כמו "חגור", "ריקושט" ודומיהם. יש בהן גם מבחר וגם צוות שיוכל לסייע בבחירת הנעל. קחו בחשבון שלאחר כמה שעות הליכה כף הרגל מתרחבת (בחנות, כאשר כף הרגל קרה, תוודאו שאתם יכולים להכניס אצבע בין הקרסול לנעל), תמדדו את הנעליים עם גרב הליכה – לא הדקיקות האלה שהבאתם מהבית – אלא גרב הליכה עבה השומרת על הרגל (ואם כבר הגעתם לחנות הטיולים תוסיפו לרשימת הקניות גם גרבי טיולים שמפחיתות הזעה ונותנות שכבת ריפוד נוספת לכף הרגל).
ועתה הערה למזמינים באינטרנט. בעולם יש מבחר עצום של נעלי הליכה, גדול הרבה יותר מהמבחר המיובא לארץ. אולם להזמין נעלי הליכה לפי המדידה שעשיתם בבית והצילום בצג המחשב מבטיח שלא תקבלו את מה שמתאים לכם. נכון שאפשר להחזיר את הנעל ולקבל זיכוי, אבל המשלוח על חשבונכם ואת המע"מ והמכס שילמתם כאשר הנעל הגיעה – ועל זה אין החזר כספי. לבסוף, למרות כתבות אוהדות בעיתונות של מקדמי אינטרנט והעולם הדיגיטלי, המחיר לא יהיה הרבה יותר זול כאשר לוקחים בחשבון משלוח, מע"מ, מכס ואת עוגמת הנפש. מתי כן להזמין באינטרנט? כאשר קניתם נעלי הליכה בפעם הראשונה, הלכתם איתן ואהבתם אותן, אז בהחלט תזמינו לכם את אותו הסוג והדגם גם להבא. ועוד הערה בנושא הזה – אפשר כמובן לרכוש נעלי הליכה בחו"ל, בטיול הבא שלכם לארצות הברית למשל. המבחר שם – בגדלים (חצאי מספר למשל), ברוחבים (כל סוגי הרוחב), ובסוגים עצום, הרבה יותר מהמבחר המצומצם בארץ.
לאחר שקניתם את נעלי ההליכה ולפני היציאה הראשונה לשטח, לכו איתם בבית, במשרד, צאו לטיול עם הכלב. נעל, כל נעל, מתאימה עצמה לכף הרגל, העור נמתח, הנעל מקבלת מעט יותר גובה ורוחב, ומתעדנת. שלושה שבועות של אימונים בבית יאפשרו לנעל להתחיל לעצב את עצמה בהתאם לכף הרגל שלכם.
בזה עדיין לא סיימתם את נושא הנעליים. רצוי להוסיף גם מדרסים. חשוב שמי שצריך מדרסים מבחינה אורתופדית יכניס אותם גם לנעל ההליכה ויבדוק שאפשר ללכת איתם בתוך הנעל, אבל גם מי שאינו זקוק למדרסים אורתופדיים יכול להרוויח מזוג מדרסי ספורט. ההבדל לאחר יום הליכה עם מדרסים טובים לעומת המדרסים הפשוטים שאיתם הנעליים מגיעות תהומי (למעשה רוב יצרני נעלי ההליכה מצפים שתחליפו את המדרס הפשוט בתוך הנעל במדרס מתוחכם יותר). בעולם קיימים עשרות סוגים של מדרסים ספורטיביים. בארץ המגוון מוגבל. באופן כללי המדרסים מתחלקים למדרסי נוחות ומדרסי ספורט. מדרסי הנוחות מאפשרים יציבה טובה יותר בתוך הנעל, מה שמונע תזוזות ובעקבותיהן שפשופים ויבלות, והספורטיבים מאפשרים בלימה טובה יותר של זעזועים – מה שמשפר את יכולות ההליכה. בכל מקרה כאשר קונים מדרסים בזמן קניית נעליים חדשות, הוציאו את המדרס שאיתו מגיעה הנעל, הכניסו את המדרס שרכשתם ובדקו שהוא נוח, שהוא לא "מצופף" את כף הרגל בתוך הנעל, ושהוא אינו יוצר אי נוחות לכף הרגל בתוך הנעל.
אם רכשתם מדרסים או לאו, בכל מקרה לאחר יום הליכה הוציאו את המדרסים מתוך הנעל כך שהם יוכלו להתייבש מהזיעה והנעל תוכל לנשום. רצוי להחליף את המדרסים, גם אלה הפשוטים המגיעים עם הנעל, פעם בשנה.

Share.

Comments are closed.