מתחם הקישלה וחפיר המצודה

0

מגדל דוד – המוזיאון לתולדות ירושלים

מתחם חפיר המצודה ומבנה הקישלה שבקצהו – נפתחו לאחרונה לביקורי קבוצות מודרכות. המקום הוכשר ושופץ ונתגלו עדויות ארכיאולוגיות מרשימות לימי הפאר והעושר של ירושלים, לארמונו של הורדוס בירושלים ולתקופת בית שני.

החפיר

מימי הורדוס ועד התקופה העות'מאנית עמדה בנקודה, הידועה בימינו כשער יפו, מצודה מוקפת חפיר – שהייתה מרכז ההגנה של העיר ושימשה מרכז שלטוני וצבאי.
בשנת 1898 הוצר החפיר ונסתם כדי לאפשר מעבר למרכבות בזמן ביקור הקיסר הגרמני וילהלם השני. לקראת בוא הקיסר הרסו הטורקים את קטע החומה ליד השער ומילאו את החפיר הסמוך בעפר.
מאוחר יותר הוגבה קרקעיתו של החפיר והוא הפך לשוק של סוחרי ירושלים. חיבור ישיר זה של החפיר לעיר ופילוסו כמעט לגובה הרחוב, היה בסופו של דבר בעוכריו, שכן התושבים הפכו אותו למזבלה ואף לשירותים מזדמנים לעוברי אורח.

הקישלה

בקצהו הדרומי של החפיר בצמוד לחומת העיר העתיקה מצוי מבנה הקישלה — אחד החללים המרתקים המסתתרים מתחת לפני האדמה במגדל דוד, אשר נבנה בשנת 1834 על ידי אברהים פאשה, השליט המצרי בארץ ישראל. בתקופת המנדט שימש המבנה כתחנת משטרה וכבית סוהר, ובין השאר נכלאו בין כתליו אסירי האצ"ל.
תיאוריו המאלפים של יוסף בן מתתיהו על ארמון המלך הורדוס משכו אל המקום ארכיאולוגים רבים שביקשו לחשוף משהו מהעושר ומהפאר. החופרים ביקשו לפתור גם תעלומות ירושלמיות נוספות, כמו מה היו גבולות העיר והיכן עמדו חומותיה ממערב בעת העתיקה? לאחר שנים של חפירות שאותם החלו הבריטים, שהיו הראשונים שחפרו במצודה בשנות ה-30 של המאה ה-20, התגלה לעמקם של אבנים ושרידים "סרגל הזמן" של ירושלים. בין השרידים המרתקים מקווה טהרה מתקופת בית שני, גרם מדרגות וברכות מים הרודיאניים, בסיסי עמודים מסטווי ארמון הורדוס, שרידי חומת חזקיהו וממצאים נוספים המתוארכים למאה ה-8 לפני הספירה, שרידי החומה החשמונאית, תעלות ניקוז, אגני צביעת אריגים מן התקופה הצלבנית ובסיסי סורגים ושל תאי אסירי האצ"ל בלווית סמל האצ"ל על הקיר המזרחי של מבנה הקישלה וחתימתו של שמואל מצא, חבר אצ"ל שהיה אסור במקום. 0

מגדל דוד, ירושלים
02-6265333
שעות הפעילות, מחירים ומידע מפורטים באתר המוזיאון:
www.towerofdavid.org.il

Share.

Comments are closed.