נחל צבעון – נחל גורי האריות

0

הרהורים על שמו של נחל קטן ונהדר, באפלולית של עולם צפוני, מוקף סלעים מלאי טחב ומכוסה חורש גדול

ידין רומן

ואדי א–סוביע, נחל גורי האריות, הוא שמו של אחד מיובליו של נחל דישון, המנקז אליו את מורדותיו הצפוניים של הר מירון. הנחל אמנם נמצא ליד צפת, אך אין כל קשר בינו לבין תלמידיו של האר"י הקדוש, שכונו אף הם גורי אריות. הנחל קיבל את שמו מעוצמת השיטפונות היורדים בנחל בעתות גשמים. בעברית הוא נקרא נחל צבעון – וכשבועיים לאחר השלג הגדול בגליל, בעודי עושה את דרכי במעלה אותו נחל, במהלך הליכתי לאורך שביל ישראל, שאלתי את עצמי למה הוא נקרא כך.
צבעון איש חוי היה. אביהם של איה וענה (על פי המקרא אנו לא יודעים אם היו אלה בניו או בנותיו). איה היה אבי רצפה, הפילגש של שאול, אך ייתכן שכלל לא היה זה אותו אדם. ענה היה (שוב, אולי הייתה זו בת בכלל) אבי אהליבמה אשת עשָו, שלקח לו מבנות כנען. בספר בראשית (לו, כד) מסופר שענה זה "הוא שמצא את הימם במדבר ברעותו את החמורים של צבעון אביו". מה הוא אותו הימם? גם זאת אין אנו יודעים. ובכן יש לנו כאן משפחה של בנות כנען, חורים אנשי אדום – כלומר אנשי מדבר. בן נוסף שהיה לאותו ענה הוא דישון, גם הוא אחד מאלופי החורי בני שעיר בארץ אדום.
כל ההקדמה הזו על שום מה? כיוון שנחל צבעון הוא יובל של נחל דישון, ושניהם נמצאים הרחק מהמדבר – לא סתם בצפון הארץ אלא בגליל העליון. כיצד התגלגלו שמות הנחלים האלה דווקא לכאן? צבעון על שם הדמיון לצליל הערבי של שם הנחל, ואדי א–סוביע, ודישון על שם כפר ערבי בשם דיסום, שכיום נמצא במקומו מושב דישון. בכפר בעל הצליל המשונה התגוררו פליטים מאלג'יריה שהגיעו לכאן בסוף המאה ה–19 לאחר שנאלצו לברוח מביתם משנכשל המרד בצרפתים באלג'יריה. ב–1948 נטשו 400 התושבים את הכפר וברחו ללבנון. כל המידע הזה נחוץ על מנת להבין איך הפך ואדי פרעה – כך שמו הקודם של הנחל לפני שעוברת שמו (על שם הכפר הערבי פרעה שהיה בין יראון וברעם של ימינו), לנחל דישון – על שם סבו של צבעון.
ועכשיו, אחרי שהבנו שאין קשר בין שמות הנחלים למקומם, אפשר להתחיל לטייל באחד הנחלים היפים יותר אבל מוכרים פחות בגליל העליון – נחל צבעון. היום עובר לאורך הנחלים דישון וצבעון שביל ישראל – אבל לא חייבים ללכת את כל השביל על מנת ליהנות ממסלול קטן בנחל ולראות את מכמניו.
תחילת המסלול ביער ברעם היפה, במיוחד בפריחתו בעונה הזו של השנה. על מנת להגיע ליער נפנה בצומת חירם על כביש 899 לכיוון ברעם ודובב. אחרי 2 קילומטרים נגיע למזלג בכביש, נפנה ימינה ואחרי קילומטר וחצי נוספים נגיע לכניסה ליער ברעם. נרד ביער בדרך המסומנת בכחול כ–400 מטרים. כאן הדרך הופכת לדרך מסומנת בכחול שאינה עבירה לכלי רכב, ובנקודה הזו מתחיל גם שביל, המסומן אף הוא בכחול, היורד דרך היער לתוך נחל דישון. לאחר הליכה קצרה נגיע לאפיק נחל דישון, ובו נגלה גם את הסימון של שביל ישראל ואת הסימון האדום של נחל דישון.
נעבור מתחת לעצי האלון הגדולים מעבר לערוץ הנחל אל צדו השני ונתחיל לעלות בנחל. מרחק קצר אחר כך עוזבים השביל האדום ושביל ישראל את אפיק נחל דישון, ושם נפנה ימינה אל הערוץ של נחל צבעון.
זהו ערוץ נפלא בתוך סבך של עצי אלון ואלה, אשר אפלולית תמידית שורה בו. השביל מטפס על הסלעים המלאים בעוצמה מדהימה של טחב, כאילו בעוד רגע תצא קבוצה של טרולים או גמדי יער מתוך ביתם החבוי מתחת לאחד הסלעים. הקטע הנפלא הזה קצר, כקילומטר בסך הכול – אבל הטיפוס על הסלעים לוקח קצת זמן. מומלץ מאוד לקחת את הילדים כי זה מסלול שהם ממש יכולים ליהנות בו – הטיפוסים על הסלעים קלים, העצים הגדולים סוככים מעל ופריחה נהדרת מתגלה במקומות שבהם יש מעט קרחות יער.
כמעט בקצה העלייה נגלה שביל שחור (שביל 2162) הנמשך ימינה. אם פספסנו את השביל הזה מפאת אפלולית היער, לא נורא – כאשר נגיע לדרך העפר החוצה את השביל האדום נבין שהמשכנו יותר מדי (ממש לא נורא, הקטע הזה יפה כמו קודמו), ואז נחזור קצת על עקבותינו עד שנגלה את השביל השחור שפספסנו.
אם כן, נעלה בשביל השחור אל מחוץ לאפיק הנחל, עדיין בתוך החורש הטבעי היפה. השביל מגיע לדרך עפר. על הדרך נפנה שוב ימינה – הדרך כאן ממשיכה להיות מסומנת בשחור – ונעשה את דרכנו על השביל חזרה לדרך הכחולה, שבסופה השארנו את הרכב.
זהו סיבוב מהנה של כשעתיים בתוך חורש ים תיכוני נאה ביותר. אנחנו לא מייחסים לחורש הזה יותר מדי חשיבות כי הוא שמור יפה בהרי הגליל בארץ, אך מסתבר שהוא הולך ונכחד מסביב לים התיכון ורק בישראל עוד אפשר למצוא אותו בעוצמות שכאלה – כמו שאפשר לראות מסביב לנחל, גם אם הוא קרוי בכלל על שמו של סבא מדברי מהרי אדום.

מפות: מפת טיולים וסימון שבילים מספר 2, הגליל העליון.
הערה: כשירד השלג האחרון נחסם השביל בנחל צבעון לחלוטין בשל ענפים ועצים שקרסו תחת משקל השלג. במאמץ מרשים, אנשי רשות הטבע והגנים פינו, גזמו והכשירו את השביל מחדש לטיולים. ראשית, תודה. שנית, אם ירד שלג נוסף בעוצמה כזו, רצוי להתעדכן מהו מצבו של השביל באתר של רשות הטבע והגנים.

Share.

Comments are closed.