הביקור הקיסרי – גלריית תמונות

0

ביום שבת, 29 באוקטובר 1898, פתח הקיסר הגרמני וילהלם השני את ביקורו ההיסטורי בירושלים, לאחר שסייר במחוזותיו של הסולטן וביקר בחיפה וביפו. הביקור היה גולת הכותרת בניסיונותיו של הקיסר לאמץ את האימפריה העותמאנית, במסגרת מאמציה של גרמניה להקים גם לעצמה אימפריה קולוניאלית ולפרוץ אל המזרח.
לקראת הביקור נוקו רחובות העיר, נפרצה החומה ליד שער יפו, כדי שהקיסר יוכל לעבור רכוב על סוסו אל הרחבה שלפני המצודה, שופצו הדרכים ונבנו שערים מיוחדים מעוטרים ברכות לקיסר. אורחים רבים הגיעו לירושלים לקראת ביקורו של הקיסר – למעלה מ–3,000 איש, ביניהם בנימין זאב הרצל.
הסיבה הרשמית לבואו של הקיסר לעיר הייתה חנוכת כנסיית הגואל, אולם השפעתו של הביקור חרגה הרבה מעבר לחנוכת הכנסייה.
הקיסר עצמו לא לן במלון בירושלים, שאורחים גדשו את מלונותיה עד אפס מקום, אלא התמקם במחנה מיוחד בחלקת שדה סמוכה לרחוב הנביאים.
שערים מיוחדים הוקמו כאמור על ידי העדות השונות בעיר לקראת ביקורו של הקיסר, כולל שער מיוחד שהקימה הקהילה היהודית בעיר, שכלל סוכה ובה ספרי תורה. השער הוקם על ידי הקהילה היהודית במקום שבו עומד כיום מרכז כלל.
את הביקור תיעדו צלמים רבים – כולל תיק צילומים שהוכן במיוחד עבור הסולטן, עבדול חמיד השני, השמור כיום באוניברסיטת איסטנבול. התצלומים הידועים יותר הם של אלייז'ה מאיירס, יהודי מומר שהשתייך לקהילה הנוצרית של המושבה האמריקנית. התמונות שצילם הפכו מבוקשות מאוד על ידי עיתוני העולם, ובעקבות כך הוחלט להקים במושבה האמריקנית מחלקת צילום. התמונות הללו נרכשו על ידי אריק ואדית מטסון ונתרמו לספריית הקונגרס האמריקני, שבה הן שמורות עד היום.

Share.

Comments are closed.