רומן בסקוטלנד: כפר הבתים השחורים

0
כפר הבתים השחורים ניצב על האי האריס מעל מפרץ קטן החודר אליו מהאוקיינוס האטלנטי. אנחנו הגענו אליו ביום סגריר וגשום כיאה למקום על בתיו העתיקים.

הכפר צופן פרק בתולדות חיים על האי. גגות הבתים עשויים מסכך של אלומות שעורה שמהדקים אותם לגג באמצעות רצועות של חבלים. כל שנה, בקיץ, מחדשים את הסכך בשכבה נוספת של אלומות ובכך נשמר יכולתו של הגג למנוע חדירה של מים לתוך הבית. דורות של איכרים התגוררו בכפר הקטן עם בתי אבן שחורים וגגות סכך. עד שבתחילת המאה העשרים העולם המודרני חדר לכפר. צעירי הכפר חיפשו את מזלם במקומות אחרים. דייג, גידול כבשים, וחקלאות של דגנים וירקות לא הספיקו.

הצעירים עזבו, הוריהם הזדקנו ולא יכלו כבר לחדש את הסכך של הגג. וכך הבתים החלו לדלוף, להתפורר ואי אפשר היה להמשיך להתגורר בהם.

לעזרתם של תושבי הכפר הגיע הממשלה, שבנתה בתי סוכנות מבטון על מורד הגבעה שמעל הכפר. הבתים העתיקים פונו מדייריהם והכפר העתיק נותר בשיממונו. עד שב-1979 הבינו תושבי האי שאפשר להתפרנס משרידי הכפר – הבתים שופצו, הסכך חודש, ולתוכם הוכנסו הרהיטים הישנים, כלי הבית וצורות העיבוד החקלאי.

כך נוצר כפר עתיק מדהים, שחלק מבתיו משמשים כתצוגה, וחלק הפכו לצימרים עם שיא המודרנה בתוך המסגרת של הכפר העתיק. שלוש הנערות החביבות בקופה ובמסעדה הקטנה כבר לא צריכות לעזוב את האי – הן לומדות בתיכון וכאשר יסיימו בשנה הבאה הן מתכננות אמנם לצאת ללימודים באוניברסיטה בגלזגו, אבל לחזור לאי שמתפרנס בכבוד מכבשים, דייג ותיירות.

Share.

Comments are closed.