רומן בסקוטלנד: עוד סקוטי ביישן

דרך החוף הצפוני של סקוטלנד היא דרך תיירותית העוברות בעשרות כפרים קטנים, מפרצים מנוקדי איים, אגמים ויערות בצבעים מגוונים של שלכת. רוב הדרכים בה הם בעלי נתיב אחד – כאשר כל כמה מאות מטרים נמצאים מפרצי מעבר ששם רכבים יכולים לעבור זה ליד זה. אין כמעט תנועה, והנהגים הסקוטים מיומנים בלתת זכות קדימה ולעצור ולתת לעבור לרכב הבא ממול.

יצאנו לנסיעה בקטע הדרך מצפון לאולהפול. קטע לא מוכר במסלול שבעל בית המלון שבו התאכסנו המליץ עליו. חוויה מרשימה. מפרצים עם חופי חול מבהיקים בלובן השמש שכאשר הציצה מעת לעת מבינות לעננים, כפרים קטנים – שלושה ארבעה בתים לאורך הדרך הראשית – מעגני סירות דייג ודרך שעוברת ממש לאורך החוף או לחופי אגם או למרגלות הר נישא עם צורות משוננות. להרים האלה קוראים הסקוטים "קרייג" – אין לזה תרגום מדויק לעברית מאשר הר נישא ומשונן. למרגלות ההר תמיד עמק ארוך, אגם, שדות מרעה וכבשים. לאיים ממול קוראים איי הקיץ – אין לי מושג למה.

סיום המסע היה בכפר הדייגים המקסים לוכינוור. מעגן דייג, שורה של בתים, מכולת ופאב. כיאה לסקוטלנד. רגע לפני הגעתנו לכפר, בעודנו מנווטים את הרכב בזהירות בין מצוק גרניט לקיר מגן נמוך לאורך החוף הציץ לעברנו פתאום ייצור חמוד להפליא. ראש עגלגל, עיניים גדולות, מגוף צמרירי. לקח כמה דקות להבין שהייצור המתוק המציץ אלינו מהחוף הוא כלב ים. כל עוד עמדנו שם, בתוך הרכב, לא התרגש במיוחד. אולם כאשר ניסינו לצלם, חזר לים. כמו כל הסקוטים גם הוא ביישן.