רומן בסקוטלנד: טירת קאודור

טירת קאודור היא אחת הטירות המתויירות בהיילנדס. שהביקור בטירה כולל סיור מודרך בשתי קומות של המגדל המרכזי ובאגפים הצפוני והמערבי. הביקור יעבור באולמות קבלת הפנים והאירוח הגדולים, בכמה חדרי שינה, חדרי שירות ואפילו בצינוק של הטירה.
הטירה יושבת בלב אחוזה ובעלת גנים מרהיבים.

הסיפור של טירת קאודור קשור לברונים של קאודור. הברון הראשון קיבל את תואר האצולה מידיו של המלך וויליאם ה-1 של סקוטלנד בשנת 1180 ומונה על ידו להיות המושל המלכותי של העיר נאירן – הוא בנה בית אחוזה לא רחוק מהעיר.

הברון השלישי לבית קאודור – וויליאם, החליט, בסוף המאה ה-14, לבנות בית חדשר. בעקבות חלום שחלם, הוא קם בבוקר והעמיס שק מלא מטבעות זהב על גבו של חמור ושיחרר אותו לחופשי. כל היום החמור הסתובב ובערב עצר לנוח מתחת לעץ באזור גבוה וסלעי בשיפולי עמק Allt Dearg. במקום זה החליט הברון לבנות את טירתו החדשה.

הטירה נבנתה כבית מגדל בן 4 קומות בעל חצר פנימית ומוקף חומה. היא נבנתה סביב עץ עוזרד, אותו עץ שלידו עצר החמור לנוח. העץ הפך להיות חלק מהמרתף. האגדה מספרת שלעץ יש תכונות מיוחדות שהצילו את הטירה מאסון יותר מפעם אחת.

במהלך השנים, הברונים של קאודור צברו נכסים, אדמה ועושר. בסוף המאה ה-15, יורשת המשפחה היחידה הייתה ילדה בשם מיוריא, כאשר אביה הברון ה-8 מת היא עדיין הייתה קטינה. משפחת קמבל חמדה את הטירה והרכוש הרב ומיוריאל נחטפה מביתה על ידי משפחה ונלקחה לטירה אינברריי.
בגיל 12 היא אולצה להינשא לג'ון קמבל, בנו של הדוכס השני לבית קמבל. ולמרות ההתחלה המאוד בעייתי חיי הנישואים של השניים פרחו, ומשפחת קמבל עדיין גרה בטירת קאודור.

טירת קאודור התפרסמה במחזה "מקבת'", מאת וויליאם שייקספיר.
במחזה מקבת׳ פוגש מכשפה שמנבאה שהוא יהפוך להיות ברון גלאמיס וברון קאודור ולאחר מכן יהפוך להיות מלך, המחזה מבוסס על סיפור עם שהתפרסם כ-200 שנים לפני תקופתו של שייקספיר.

במציאות, מקבת' שהיה דמות היסטורית שחייתה במאה ה-11 בסקוטלנד, ומלך כמלך על סקוטלנד משנת 1040 ועד יום מותו. הוא חי 130 שנים לפני שהתואר ברון קאודור הוענק לראשונה וכ-300 שנים לפני שהונחה אבן הפינה לבניית הטירה. אך למרות שאין למקבת' כל קשר לטירה, המחזה הפך את הטירה לאתר תיירות מבוקש.

בעלת הבית הנוכחית היא הדוג׳ר קונטמס של קאודור – אצילה אנגליה שלא רק מתגוררת בטירה, אבל יצא לנו לפגוש אותה במקרה. דואג׳ר פירושו אלמנה והיא אכן אלמנתו של הבארון של הטירה. בת 72 ונראית נהדר. לא הסכימה להצטלם…