טיול בארץ הרי הגעש

0

התפרצויות הרי געש מסעירות את הדמיון של כולנו. המראה של לבה רותחת הקולחת מבטן האדמה הוא מבין המרהיבים שהטבע יודע ליצר. כאן, בארץ, אי אפשר לראות הרי געש פעילים אבל אפשר בהחלט לבקר בהרי געש, להתרשם מהתפרצויות שאירעו בעבר ומתופעות געשיות מרתקות. איפה? כמובן בגולן.
הגולן הוא פלטה בזלתית שנוצרה בהתפרצויות לבה בנות כ־5 מיליון שנה. על פלטת הבזלת הזו יושבים הרי הגעש של הגולן, כ־60 במספר. הגבוהים והמרשימים מבניהם הם הר אביטל, הר בנטל והר שיפון. בפלטת הבזלת מתחתרים הנחלים הגדולים של מרכז הגולן, עליה יושבים מרבית היישובים ולפחות 6 מיישובי הגולן יושבים ממש למרגלות הר געש!
אז מה יש לראות והיכן מומלץ לטייל?

פארק וולקני אביטל וסביבתו
למרגלות הר הגעש אביטל פעלה בעבר מחצבת טוף שבה חצבו חברי קיבוץ מרום גולן את הטוף שכולנו קונים במשתלות ומשתמשים בו לגינה ולעציצים. לאחר הפסקת הפעילות במחצבה היא שוקמה והפכה, לפני ארבע שנים, לפארק תיירותי המציג את נושא הרי געש. בפארק דגמים של הרי געש, כולל דגם של הר געש מתפרץ, דגם של הרי הגעש אביטל ובנטל ותופעות געשיות שנחשפו במחצבה, כולל טיפה געשית, שהתפרצה מבטן ההר כגוש לבה לוהט ועפה באוויר למרחק של כמה מאות מטרים. תוך כדי מעוף קיבלה את צורתה הטיפתית ונחתה על הקרקע. מומלץ במיוחד להגיע בשעות הערב, אז אפשר ליהנות מסיור מודרך מלווה במיצג תאורה צבעונית (בתאום מראש). מהפארק הוולקני בהר אביטל נמשיך בכביש קסום העובר בלוע של הר אביטל. בדרכנו נחלוף על פני פסל שהוצב כאן לאחרונה לזכרו של אלי כהן, המרגל הישראלי בדמשק, כחלק מ'שביל אלי כהן' בגולן. בפסל מתוארים אשתו ושלושת ילדיו הצופים לכיוון דמשק ומחכים לשובו. בדרכנו בלוע הר אביטל נעבור סמוך לכרמים ולמטעי דובדבן של קיבוץ אלרום. מסתבר שהקרקע הגעשית טובה לגידולים הנהנים מקור (אנחנו בגובה 1000 מטרים מעל פני הים), מן הקרקע הוולקנית וממשקעים רבים. בלוע הר אביטל תוכלו להבחין בשבשבות רוח שהוצבו כאן כדי לערבל את האוויר ולמנוע היווצרות קרה המזיקה לגידולים. מכאן נמשיך ונעפיל אל הר בנטל ממנו תצפית מרהיבה של 360 מעלות. נוכל לראות מפה את גדר הגבול עם סוריה ומה שנמצא מעבר לגדר, את החרמון, הר אודם ויער אודם, קריית שמונה והרי הגליל העליון.

סלע הפליאומגנטיזם
סלע ההיפוך המגנטי — סלע שכאשר מקרבים אליו מצפן, המצפן 'משתגע' ומורה על כיוונים שונים-מזרח, מערב ואפילו דרום. תופעה זו מכונה פליאומגנטיזם הפוך (כלומר מגנטיות קדומה שכיוונה הפוך מכיוון הצפון המגנטי כיום). במשך ההיסטוריה הגיאולוגית של כדור הארץ מתחלפים לעיתים הקטבים במקומותיהם. בתוך הלבה הזורמת, נמצאים מינרלים אחדים העשויים להתמגנט, בייחוד ה'מגנטיט' וה'אילמניט'. מינרלים אלו מקבלים, בשלב התקררות הלבה, את הכיוון המגנטי הרווח באותה שעה וההתמצקות הסופית 'מקפיאה' אותם במצבם. יש לציין כי מכת ברק יכולה להפוך את המגנטיות בסלע הבזלת בו היא פוגעת, אף כי השפעתה מקומית בלבד.
במקומות רבים בגולן ניתן למצוא 'בזלות הפוכות', אולם נקודה זו חזקה באופן בלתי רגיל. לפני הגעתכם לאתר מדדו את הצפון בגולן בשדה פתוח, רצוי על הקרקע ולא על סלעים כאשר אתם מחזיקים את המצפן בגובה העיניים. לא חייבים להצטייד במצפן, אפשר להוריד אפליקציית מצפן בטלפון הסלולרי.

הג'ובה הגדולה ביער אודם
יער אודם, שמורת היער הגדולה ביותר בגולן, הוא יער מרתק וקסום. בסתיו מקשטים צבעי שלכת עזים את עצי האלון ביער, בחורף היער מושלג ומקשטות אותו רקפות ולצידן כרכומים ופטריות. בקיץ קרירות נעימה מתפשטת מתחת לעצי היער. היער הוא שריד ליער גדול יותר שכיסה את האזור עד לפני מאה שנים. הצ'רקסים שהתיישבו בגולן במאה ה־19, כרתו את עצי היער לבנייה ומכירה וצמצמו את שטחו. היער הוא טיפוס מיוחד של חורש ים תיכוני מפותח על אדמת בזלת.
ביער אודם פזורים 23 בורות מכתשיים — ג'ובות (בערבית 'ג'ובאת' ובמינוח המדעי 'מארות'). הג'ובה הגדולה, 'ג'ובת אל כבירה' בשמה הערבי, קוטרה כ־250 מטרים ועומקה כ־60 מטרים. קירות הג'ובה התלולים משווים לה צורה של מכתש, שפתה העליונה אינה בולטת בסביבה ולכן רק כשעומדים על שפתה — מבחינים בה. הגיאולוגים אינם מסכימים ביניהם על דרך היווצרות הג'ובות. יש סוברים שמוצאן געשי ויש הרואים בהן מבנה קרסטי. ככל הנראה, הג'ובות נוצרו בתקופת התפרצות געשית צעירה יחסית לפני כ־100,000 שנה. שביל מעגלי וקסום, שאורכו כ־700 מטרים, יוביל אתכם ממגרש החנייה עד לשפת הג'ובה ובחזרה. התצפית לתוך הג'ובה מרשימה. על אף העובדה שהג'ובה היא בור סגור, הנמצא באזור גשום מאוד, אין בה מים עומדים בחורף. זה המקום לעצירה, להתבוננות בצבעי היער הרבים, מנוחה קלה וחזרה למכוניות עם השביל המתעקל. 

דפנה מאיר

הפארק הוולקני פתוח כל יום 16:00-10:00
קבוצות נכנסות בתאום מראש בלבד. ניתן לתאם ביקור בשעות הערב לקבוצות.
סיורי ערב למשפחות מתקיימים בחופשות ובחגים במועדים מפורסמים מראש.

Share.

Comments are closed.