יקיר ורשה

0

"יותר מאשר רומיאו אוהב את ג'ולייט 
יותר מאשר סוקרטס אוהב את האמת 
יותר מאשר החופש אוהב פרפרים 
יותר מאשר שופן שאוהב את הפסנתר 
אני אוהבת אותך יותר מכל דבר אחר".
מתוך "אוהבת אותך יותר" מאת יונתן גפן

פורטרט של פרדריק שופן (Eugène Delacroix)

פורטרט של פרדריק שופן (Eugène Delacroix)

לשיר האהבה היפה שחיבר יונתן גפן אפשר אולי להוסיף שורה נוספת המתארת אהבה גדולה ובלתי מתפשרת. שופן אמנם אהב את הפסנתר אבל לא בטוח שיותר מאשר ורשה אוהבת אותו. אי אפשר לחמוק משמו של המלחין הנערץ ברחבי בירת פולין. משדה התעופה של העיר, הקרוי על שמו, ועד למחוות הקטנות והגדולות פזורות ברחבי וורשה ומוקדשות למלחין ולפסנתרן יליד פולין.

פרדריק שופן נולד בתחילת המאה ה־19, ב־1 למרץ 1810. הוא נודע בתור ילד פלא שהלחין יצירות כבר בגיל שבע, והפך לאטרקציה בסלוני החברה הגבוהה של ורשה. בשנת 1826 החל ללמוד בבית הספר למוזיקה של ורשה, וזכה להירשם במסמכי המוסד, על ידי יוזף אלסנר מנהל בית הספר, בסיכום הקצר הבא: "שופן, פרדריק, תלמיד שנה שלישית, כישרון מדהים, גאון מוזיקלי".
בטרם סיים את לימודיו, בגיל 20 בלבד, פרסם את הקונצ'רטו הראשון והקנצ'רטו השני לפסנתר שלו. למעשה הקנצ'רטו מס' 2 חובר ראשון אך בגלל שהוא פורסם מאוחר יותר נתקבע שמו כקונצרטו השני — טיימינג איז אברית'ינג. שופן סיים את לימודיו וזכה להצלחה במולדתו וגם בארצות אחרות. ב־1830 יצא שופן למסע לאיטליה, בדרך, בעת ששהה בווינה, הגיעו אליו ידיעות על פרוץ המרד הפולני נגד השלטון הרוסי. פרשנים רבים תולים בדאגה שחש כלפי ארצו ומולדתו ובחשש לשלום משפחתו וקרוביו את השינוי בסגנון המוזיקלי שעבר עליו באותו עת, ומדברים על עומק וקדרות המשתקפים בלחנים. בעקבות המצב הפוליטי שינה את תכניותיו והמשיך מווינה לפריז. בדרך שמע על כשלון המרד, ידיעה שהשפיעה עליו קשות.
שופן שהפך פליט, קבע את מושבו בפריז, לשם הגיעו גולים פוליטיים נוספים מפולין. הוא זכה להצלחה והיה אורח של קבע בסלונים הפריזאים אותם הכירה לו הברונית רוטשילד. בפאריז היו למלחין שתי פרשיות אהבים משמעותיות, האחרונה ביניהן עם הסופרת הצרפתייה החשובה ז'ורז' סאנד שהייתה מבוגרת ממנו בשש שנים ואם לשני ילדים. בן 39 שנים בלבד נפטר פרדריק שופן ממחלת השחפת. הוא נקבר בבית הקברות פר-לאשז' בפאריז, אך לבו הוחזר למולדתו והוא טמון בעמוד בכנסיית "הצלב הקדוש" בוורשה. לא רחוק מן הכנסייה בה הופקד לבו נמצא מוזיאון המוקדש למלחין. בפארק ואז'נקי מתחת לאנדרטה מרשימה שהוקמה לכבודו נערכים מידי יום א' שני קונצרטים מיצירותיו. בפארק וברחבי העיר ישנם ספסלים מיוחדים בהם מותקנים מנגנונים המשמעים את לחניו, ואחד ממעברי החצייה במרכז העיר נצבע בדוגמת קלידים כמחווה למלחין האהוב. לשמו של שופן נקשרה האשמה באנטישמיות פרועה, מקורה של האשמה זו בגברת מפוקפקת משהו שהציעה לתקשורת מכתבים של המלחין המנוח בהם הוא משתלח ביהודים. למרות שסיפור המכתבים התברר כזיוף מובהק עדיין דבק אבק מן הסיפור הזה בשולי אדרתו של המלחין הגדול, שלא באשמתו.

Share.

Comments are closed.