יהודי פורטו

0

ייתכן שיהודים התגוררו בפורטו כבר בתקופת הבית הראשון כאשר יורדי ים פיניקים יחד עם סוחרים יהודים הגיעו לכל פינות הים התיכון ואף מעבר לו. מטבעות ממלכת יהודה מהמאה הראשונה לספירה שהתגלו בפורטו, הן עדות לנוכחות כזו בתקופות העתיקות.
עם התגבשות שושלת המלוכה הפורטוגלית הראשונה, בין המאות ה־12 ל־14, יהודים היוו מרכיב חשוב בחברה הפורטוגלית. בכירי השרים ורופאי המלכים היו לעתים קרובות יהודים כאשר המפורסם ביותר בקבוצה זו היה דון יהודה בן מניר, הרב הראשי של פורטו ומשנה למלך.
הקהילה היהודית הראשונה בפורטו התגבשה במאה ה־12 בד בבד עם כיבושו של חצי האי האיברי בידי הנוצרים ויסודה של ממלכה עצמאית בפורטוגל. היהודים התגוררו בתוך חומות העיר שהקיפו את הגבעה עליה ניצבה הקתדרלה של העיר. היהודים נדרשו לקבל את אישור הבישוף על מנת להתגורר בעיר ושילמו מס מיוחד עבור קריאה בתורה. בית הכנסת הראשון בפורטו ניצב במרכז השכונה היהודית, ברחוב סנטה אנה, שהיה ידוע בעבר כרחוב בית הכנסת.
כאשר התפתח המסחר בין פורטו לנמלי צפון אירופה עברו יהודים רבים להתגורר ליד הנמל באזור שנקרא מונצ’איק (Monchique), שייתכן שפירושו גבעת היהודים. ב־1380 נבנה בית כנסת באזור הזה על ידי רבי יהודה בן מניר.
לקראת סופה של המאה ה־14 החלה להתפתח בממלכות הסמוכות לפורטוגל, קסטיליה ואראגון, חוסר סובלנות כלפי מי שאינם נוצרים, ואף פרצו מספר פוגרומים קשים בסביליה, קורדובה וטולדו. בעקבות כך החליט המלך יוהן הראשון להעביר את הקהילה היהודית אל תוך חומות העיר בכדי להגן עליהם.
בשנת 1492 גורשו היהודים מממלכת קסטיליה ואראגון וכמאה אלף יהודים עברו לפורטוגל. חלקם התיישבו בפורטו. המהגרים היהודים העניים ביותר, שנותרו להתגורר בעיקר באזורי הגבול, נדרשו לשלם מס עבור שהות זמנית בפורטוגל, שלאחריו נדרשו להמיר את דתם או להפוך לעבדי המלך. כתוצאה מכך, בשנת 1493 הפכו מספר רב של יהודים לעבדים. רבים מהם נשלחו לשרת בבתי האצולה הפורטוגלית. המצב הזה נמשך עד לשנת 1495 כאשר המלך מנואל הראשון הסכים לאפשר להם לפדות את חירותם תמורת כסף.
בשנת 1495 נישא המלך מנואל הראשון לאיזבלה, בתם של המלכים הקתוליים. בתמורה נדרש מנואל לגרש את היהודים וממלכתו. ב־5 בדצמבר, 1496 נדרשו יהודי פורטוגל להמיר את דתם או לעזוב את הממלכה תוך 10 חודשים.

בית הכנסת כדורי (חן חקלאי)

בית הכנסת כדורי (חן חקלאי)

היהודים שהמירו את דתם הפכו ל”נוצרים חדשים” שהופרדו בחוקים ובצווים מיתר הנוצרים בממלכה. בשנת 1536, הגיעה האינקוויזיציה לפורטוגל. בפורטו הוקם בית משפט של האינקוויזציה בשנת 1541. אולם, התנגדות לאינקוויזיציה בעיר הביאה לסגירת בית המשפט כעבור שש שנים. בכל זאת בתקופת האינקוויזיציה הנוצרים החדשים, שרבים מהם היו יהודים בסתר, חיו תחת איום מתמיד של הלשנה שהם מקיימים “מנהגים יהודים”.
הנוצרי החדש המפורסם ביותר בפורטו היה אוריאל ד’אקוסטה (1579-1640). בן למשפחת יהודים נוצרים, הוא גדל כנוצרי ויצא ללימודי דת באוניברסיטת קוימברה. אולם כאשר התוודע לעברו המשפחתי החל להתעניין בדת היהודית ולבסוף התגייר. לימים עבר לאמסטרדם שם פירסם את “אחת עשרה התזות”, התקפה חזיתית על עיקרי היהדות הרבנית לעומת המקור התנ”כי. כאשר רבני אמסטרדם דרשו ממנו לחזור בו הוא סירב והוחרם על ידי הקהילות היהודיות באמסטרדם, המבורג וונציה.
רבים מהנוצרים החדשים שברחו מפורטוגל חזרו ליהדותם. יהודים מפורטוגל עברו להולנד ואחר לברזיל, שם יסדו בשנת 1636 את הקהילה היהודית הראשונה ביבשת אמריקה. בשנת 1744 יסדו יהודים פורטוגליים מאמסטרדם את עדת שארית ישראל בניו יורק, הקהילה היהודית הראשונה בצפון אמריקה. בהנהגת הרב הפורטוגלי רבי יצחק אבוהב דה פונסקה, בנו בני הקהילה הפורטוגלית באמסטרדם את בית הכנסת הפורטוגלי באמסטרדם (1675) שהיה בית הכנסת הגדול ביותר בעולם.
בשנת 1773 בוטלו החוקים בפורטוגל שהבחינו בין נוצרים ישנים לחדשים. האינקוויזיציה בוטלה בשנת 1821. לאחר המהפכה הרפובליקנית בשנת 1910 הותר בפעם הראשונה מאז גירוש היהודים מפורטוגל, לאזרחים פורטוגלים להיות יהודיים ולקיים את מצוות היהדות.
בשנת 1923 יסד קצין בשם בארוס באסטו, גיבור מלחמת העולם הראשונה שחזר לשורשיו היהודיים, את הקהילה היהודית החדשה של פורטו. תוך זמן קצר הגיעו אליו מספר משפחות של יהודים סודיים (מראנוס) מצפון מזרח פורטוגל שביקשו לחזור ליהדותם. באסטו החליט ליסד את מפעל חייו — גאולת היהודים הסודיים של פורטוגל. הוא יסד קהילות יהודית בעיירות ובכפרים של צפון מזרח פורטוגל, וגייס עזרה בינלאומית להקמת בית הכנסת המרכזי הגדול של פורטו. לאחר שאזלו התרומות בעקבות המשבר הכלכלי העולמי ב־1929, הגיעה עזרה ממקור בלתי צפוי. לורד לורנס כדורי וסיר הוראס כדורי מהונג קונג, החליטו לממן את השלמת בניית בית הכנסת לזכר אמם לאורה כדורי, שנולדה בלונדון למשפחה ממוצא פורטוגלי, ולכבוד אביהם, סיר אלי כדורי, שהגיע להונג קונג מעירק. בית הכנסת נחנך בשנת 1938, בשנה שליל הבדולח הצית שריפות בבתי כנסת ברחבי גרמניה.
הקהילה היהודית של פורטו הייתה שותפה במאמץ לשינוי חוקת הלאום הפורטוגלית בשנת 2013 כך שתאפשר ליהודים ממוצא פורטוגלי ספרדי לקבל אזרחות פורטוגלית.

חן חקלאי

Share.