ורשה: העיר העתיקה

0

עבודת השחזור המרהיבה של העיר העתיקה שנחרבה במלחמת העולם השנייה, העניקה לוורשה את התואר אתר מורשת עולמית, והסיבוב בסמטאות העתיקות־חדישות היא חוויה מיוחדת במינה, כך גם הביקור בטירה המלכותית שהוקמה אף היא מן האפר. כיכר השוק העליזה היא אטרקציית התיירות המובילה של העיר והיא מוקפת מסעדות וחנויות מזכרות. במרכזה ניצב פסלה של הסירנקה — בתולת הים, מגנתה של העיר וסביבה פרושים כמה וכמה אתרים שראוי לבקרם.

אנדרטת המרד ובית המשפט העליון
Pomnik Powstania Warszawskiego 1944
plac Krasińskich

רק ב־1989, 45 שנים לאחר פרוץ המרד הפולני בנאצים, נחנכה בוורשה אנדרטת זיכרון לציון ההתקוממות. כישלונו של המרד וחורבנה של העיר שבא בעקבותיו לא היו הסיבות היחידות להצנעת המרד, אלא בעיקר העובדה שהמרד הונהג על ידי צבא המולדת הפטריוטי, עובדה שהייתה לצנינים בעיני המשטר הקומוניסטי. היום האנדרטה היא אחד האתרים המבוקרים ביותר בוורשה והיא מרשימה בהחלט. האנדרטה הגדולה, כמעט עשרה מטרים גובהה, צמודה למבנה בית המשפט העליון. היא עשוייה בעיקר מברונזה ומעוצבת בסגנון ריאליסטי. בחלק המרכזי של האנדרטה אותה עיצבו הפסל ווינסנטי קוכמה והאדריכל יאצק בודין, נראים הלוחמים פורצים אל הקרב בתנופה קפואה. ממול בחלק קטן יותר נראים לוחמים יורדים אל צינורות הביוב, ששימשו את המורדים לתנועה בזמן המרד (מעבר לכביש במפגש הרחובות דלוגה (Długa) ומידובה (Miodowa) נמצאים חורי ביוב אמיתיים בהם השתמשו בין היתר הלוחמים. הם מסומנים כיום בשלט קטן).

קתדרלת הצבא הפולני (אסף קוגלר)

קתדרלת הצבא הפולני (אסף קוגלר)

קתדרלת הצבא הפולני
Katedra Polowa Wojska Polskiego

Ul. Dulga 13/15
261-877-702
katedrapolowa.pl

הקתדרלה הזו היא הכנסייה הראשית של צבא פולין. בכנסייה איזכורים לקרבות שבהם לחם הצבא הפולני וקיר הנצחה לנרצחי טבח קאטין אליו נוספו שמותיהם של ההרוגים בהתרסקות המטוס בדרך לטקס הזיכרון השבעים לאירוע. בין הנספים בהתרסקות נשיא פולין קצ'ינסקי ורעייתו. עיצוב הפנים של הכנסיה מרשים ביותר, הקירות והתקרה סביב בית המקהלה והמזבח מעוטרים בעבודת פסיפס מרהיבה. ליד היציאה ניצבים שני שריונות מכונפים ששימושו את ה"הוסרים" — הפרשים בצבא האיחוד הפולני־ליטאי בין המאות ה־16 ל־18. אפשר בהחלט לדמיין איזה רושם הותיר אביר שועט על סוס כשכנפיים מזדקרות מכתפיו.

קתדרלת הצבא הפולני (אסף קוגלר)

קתדרלת הצבא הפולני (אסף קוגלר)

מוזיאון מארי קירי
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego

Ul. Freta 5
831-80-92
יוני-אוגסט:
שלישי-ראשון, 19:00-10:00
ספטמבר-מאי:
שלישי-ראשון, 16:30-09:00
דמי כניסה: 11 זלוטי (16 כולל הקרנת סרט)
en.muzeum-msc.pl

מארי קירי היא אחת מהנשים הבודדדות שזכתה בפרס נובל לכימיה, והיחידה שבעלה, בתה ושני חתניה זכו גם הם בפרס נובל. היסוד שהיא ובעלה גילו, פולניום, נקרא על שם מולדתה.
קירי (מריה סקלודובסקה יתקנו אתכם הפולנים הגאים), נולדה בבית ברחוב פרטה 16 בו בדרך כלל שוכן המוזיאון הקטן המוקדש לחייה ופועלה.
בשל שיפוצים המוזיאון מתאכסן בימים אלו מעבר לכביש ברחוב פרטה מספר 5 וכולל בין שאר הפריטים המספרים את סיפורה של המדענית הדגולה, גם מעבדת כימיה.

הברביקן, שער הכניסה המבוצר לעיר העתיקה (Carlos Delgado)

הברביקן, שער הכניסה המבוצר לעיר העתיקה (Carlos Delgado)

הברביקן
Barbakan Warszawski

Ul. Nowomiejska 15/17

שער הכניסה המבוצר לעיר העתיקה הוקם כבר ב־1540, שוכלל במאה ה־18 וכמו כל העיר העתיקה הוחרב על ידי הנאצים. אם תביטו היטב בין האבנים המרכיבות אותו תוכלו לזהות קו עבה מעט יותר מהקויים האחרים. זה הסימון המציין את הגבול בין המבנה המקורי לעבודת השחזור. למרות שהשער המבוצר נבנה בתקופה יחסית מאוחרת, מבט בו ישלח אתכם למחשבות מצועפות על אבירים ונסיכות. מדובר באחד הסמלים הפופולאריים של ורשה וכמעט תמיד תוכלו לפגוש כאן תיירים המצטלמים על רקע השער, ומדריכי קבוצות מלאי סיפורים כרימון. אם תעברו דרכו לכיוון העיר העתיקה תמצאו דוכני מזכרות לרוב.

פסל המורד הקטן, דמות הילד מסמלת את כל הילדים שאיבדו את חייהם במהלך מרד ורשה (Elroy Serrao)

פסל המורד הקטן, דמות הילד מסמלת את כל הילדים שאיבדו את חייהם במהלך מרד ורשה (Elroy Serrao)

פסל המורד הקטן
Mały Powstaniec

מול רחוב podwale 19 בסמוך לחומות העיר העתיקה

אנדרטה המוקדשת לכל הילדים שאיבדו את חייהם במהלך מרד ורשה. האנדרטה היא פסל המתאר ילד קטן שלראשו קסדת מבוגר גדולה למידותיו.

פסלונים של יהודים חסידיים מחזיקים מטבע, שאמורים, כך על פי הפולקלור המעט אנטישמי, להעניק הצלחה כלכלית למי שמציב אותם בביתו (אסף קוגלר)

פסלונים של יהודים חסידיים מחזיקים מטבע, שאמורים, כך על פי הפולקלור המעט אנטישמי, להעניק הצלחה כלכלית למי שמציב אותם בביתו (אסף קוגלר)

כיכר השוק של העיר העתיקה
Rynek Starego Miasta

העיר העתיקה היא גולת הכותרת במפעל השיחזור של ורשה והיא הוכרה כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו. העיר העתיקה שוחזרה בדיוק רב, ואף על פי שזה לא נראה כך, רוב הבניינים שמקיפים אתכם הם חדשים יחסית. שימו לב שלרוב הבניינים המקיפים את הכיכר יש שלושה חלונות בכל קומה, מכיוון שעל חלון רביעי היה צורך לשלם מס נוסף בתקופה בה נבנו הבנינים המקוריים. סמוך לכיכר נמצא רחוב דוני, שבו על פי מחקרים, הייתה ממוקמת הקהילה היהודית בעיר העתיקה של ורשה: "בין כיכר השוק לחומה" על פי המקורות. הפולקלור המקומי מספר כי את שמו קיבל מהצליל: א־דוני, אותו שמעו הפולנים חוזר שוב ושוב בתפילות היהודים. במכז הכיכר ניצבת הסירנקה, בת הים, סמלה של ורשה, אוחזת מגן וחרב ומגנה על העיר. סביב לכיכר פרושות מסעדות תיירים לרוב ובתוכה ניתן לצפות במופעי רחוב ולרכוש מזכורות מהרוכלים (ביניהן פסלונים של יהודים חסידיים מחזיקים מטבע, שאמורים, כך על פי הפולקלור המעט אנטישמי, להעניק הצלחה כלכלית למי שמציב אותם בביתו). הכיכר היא נקודת מוצא טובה לשוטטות בין הסמטאות הקסומות של העיר העתיקה שאינה גדולה, כך שתמיד אפשר למצוא את הדרך בחזרה לכיכר השוק. בין האתרים הפזורים בעיר העתיקה ניתן למצוא את קתדרלת יוחנן הקדוש (Kanonia 6) אחת הכנסיות החשובות בוורשה הבנויה מלבנים אדומות ובסגנון גותי, ופעמון גדול הניצב באמצע כיכר קנוניה הקטנה (Kanonia) שהדעות חלוקות האם הוא מעניק מזל טוב למי שמשפשף אותו או למי שמקיף אותו שלוש פעמים.

מוזיאון העיר ורשה
Muzeum warszawy

rynek Starego Miasta 28-42
596-67-00
muzeumwarszawy.pl

מוזיאון העיר ורשה ממוקם במספר מבנים סביב לכיכר השוק ומציע מגוון תצוגות וסיורים. כרגע המוזיאון נמצא בשיפוצים. הפתיחה המוחדשת שלו אמורה להתקיים לקראת מאי 2017, אך גם כעת חלק מאגפיו ושלוחותיו בעיר העתיקה וסביב העיר פעילים. אתר האינטרנט של המוזיאון יספק מידע עדכני- האתר בפולנית אך אפשרות התרגום של גוגל תאפשר לכם לקרוא בו באנגלית.

הטירה המלכותית, שחזור מדוייק של הטירה שנחרבה במלחמת העולם השנייה (Mariusz Cieszewski/Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland)

הטירה המלכותית, שחזור מדוייק של הטירה שנחרבה במלחמת העולם השנייה (Mariusz Cieszewski/Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland)

הטירה המלכותית
Zamek Królewski w Warszawie

plac Zamkowy 4
355-51-70
אוקטובר-אפריל, שלישי-שבת 16:00-10:00, ראשון 16:00-11:00
מאי-ספטמבר, שני-רביעי, שישי ושבת, 18:00-10:00
חמישי 20:00-10:00, ראשון 18:00-11:00
23 זלוטי
ימי א' כניסה חופשית
zamek-krolewski.pl

המקום בו ניצבת היום הטירה המרשימה והמפוארת שימש כמשכן מלכות מאז המאה ה־14, עת התגורר בו דוכס מזוביה. מספר שינויים עברו על הטירה, עד שהמלך זיגמונד השלישי ואזה — בן בית המלוכה השוודי ונצר לשושלת המלוכה הפולנית, נבחר לכהן כמלך פולין בידי האצולה הפולנית. זיגמונד העביר את חצר המלכות מקרקוב לוורשה בכדי שתהיה במרכז הגיאוגרפי של האיחוד הפולני־ליטאי. קוריוז מספר שזו הייתה הסיבה הרשמית, ואילו במציאות, לעובדה שהוא שרף חלקים מהארמון בקרקוב בעת ניסויי האלכימיה שלו היתה יד במעבר. במהלך המאות ה־17 וה־18 שופצה וחודשה הטירה וחפצי חן ואמנות רבים נאצרו בה. בתחילת המאה ה־19 התגורר נפוליאון בטירה לתקופה מסוימת. לאחר מרד ורשה הוחרבה הטירה עד עפר, והמבנה המרשים לפניו אתם ניצבים כיום הוא שיחזור מדוקדק. לא רק החזיתות שופצו אלא גם החדרים. היום ניתן להסתובב בחדרי הטירה ולהתמוגג מההוד וההדר המלכותי, כמו גם מהריהוט ועבודות האמנות דוגמת ציורים של רמברנדט. הטירה היא אחת מאתרי התיירות האהובים והמבוקרים בוורשה.

עמוד זיגמונד (Dawid G.)

עמוד זיגמונד (Dawid G.)

עמוד זיגמונד
Kolumna Zygmunta III Wazy

Plac Zamkowy

מגובה של 22 מטרים משקיף פסלו של המלך זיגמונד השלישי על העיר שאותה הפך לבירה. העמוד הוקם לכבודו ב־1644 וגם הוא ניזוק על ידי הגרמנים. ניתן לראות את שרידי העמוד המקורי בסמוך ובצמוד לטירה. המלך מתואר בפסל כאשר הוא אוחז בצלב ובחרב. על פי האמונה העממית ביום שלהב החרב יטה מטה ורשה תימצא בסכנת כלייה. הכיכר המלכותית בה ניצב העמוד משמשת גם היא בית תוסס לרוכלים ומופעי רחוב.

גני הטירה (אסף קוגלר)

גני הטירה (אסף קוגלר)

גני הטירה המלכותית והארקדיה
Arkady Kubickiego i Ogrody

כניסה מ־Ul. Brzozowa
כניסה חופשית

בצידה המזרחי של הטירה משתפלים בשיפוע מתון גני הטירה. הגנים שוחזרו רק לאחרונה והליכה נעימה בהם היא אופציה מעודפת לירידה אל גדת הוויסלה. מהגנים ניתן לצפות בחזית הנאה השנייה של הטירה הצבועה לבן, בניגוד לחזית האדמדמה הפונה אל הכיכר. בתחתית הטירה, במפלס הגן התחתון, ניתן לחזות ולהלך ברחוב מקורה שנבנה בשנות העשרים של המאה ה19 השוכן בבסיס הטירה.

טיילת הוויסלה
bulwar Karskiego

בין הוויסלה לעיר העתיקה מפריד כביש שיש לחצות אותו על מנת להגיע אל גדת הנהר. החלק הזה של הטיילת שופץ לאחרונה ומאפשר הליכה נעימה לאורך הנהר, אם כי לדעת לא מעט ורשאים הרס החידוש את האופי הייחודי שהעניקה לנהר טיילת המדרגות הישנה. תוכלו להשוות בעצמכם אם תלכו לאורכה דרומה, שם תפגשו עם הקטעים שטרם שופצו ומשמרים אולי את הקסם הישן של הוויסלה.

העיר החדשה. העיר נבנתה במקור במאה ה־15 (Paolo Trabattoni)

העיר החדשה. העיר נבנתה במקור במאה ה־15 (Paolo Trabattoni)

העיר החדשה
Nowe Miasto

rynek Nowego Miasta

חדש זה עניין יחסי כמובן, מכיוון שמה שמכונה העיר החדשה, נבנתה במקור במאה ה־15. גם היא לא שרדה את ידם הרעה של הגרמנים והמבנים המרכיבים אותה שוחזרו אם כי בפחות דקדקנות היסטורית מזו המאפיינים את העיר העתיקה. רחוב פרטה מחבר את העיר העתיקה לכיכר השוק של העיר החדשה שנמצאת צפונית לה. מלבד הכיכר הנאה סיור ברחובות השכונה יפגיש אתכם בין היתר עם כנסיית קזימיר הקדוש (Rynek Nowego Miasta 2) וכנסיית ביקור הבתולה הקדושה (Przyrynek 2).

המוזיאון הלאומי לארכיאולוגיה
Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie

Ul. Długa 52
50-44-800
שני-שישי 16:00-09:00, ראשון 16:00-10:00
10 זלוטי
בימי ראשון כניסה בחינם
pma.pl

המוזיאון הממוקם בבניין היסטורי מציג מגוון מוצגים שנחפרו באדמת פולין, המתוארכים החל מהתקופות הפרהיסטוריות. בתצוגה מטבעות עתיקים, כלי אוכל, פריטים ארכיטקטוניים ועוד. ההסברים על המוצגים מתורגמים גם לאנגלית כך שנוח להתמצא.

מוזיאון העצמאות
Muzeum niepodleglosci

aleja Solidarności 62
826-90-91
רביעי-ראשון 17:00-10:00
10 זלוטי. ימי חמישי כניסה חופשית (ניתן לרכוש כרטיס משולב עם מוזיאון המצודה, מוזיאון כלא פאביאק ומוזיאון המאבק וההקרבה)
muzeum-niepodleglosci.pl

במוזיאון מוצגים המאבקים השונים לעצמאות של העם הפולני, תולדותיהן של תנועות פולטיות שקמו במדינה, בריתות צבאית, וסיפורן של קהילות פולניות סביב העולם. התצוגות כוללות עבודות אמנות, מטבעות, מדליות ועוד. שלוחה של המוזיאון הוא כלא פאביאק (Ul. Dzielna 24/26) שנבנה במאה ה־19 ושימש כבית מאסר למתנגדים פוליטיים. במלחמת העולם השניה הנאצים השיבו אותו לשימוש אכזרי. על אף שהופצץ חלקים ממנו שרדו והוא משמש כמוזיאון ואתר זיכרון.

פארק המזרקות ביום ובלילה. בלילה תזכו להופע מרהיב של אורות ומוזיקה וביום אפשר לשחק בין זרנוקי המים (Mariusz Cieszewski/Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland)

פארק המזרקות ביום ובלילה. בלילה תזכו להופע מרהיב של אורות ומוזיקה וביום אפשר לשחק בין זרנוקי המים (Mariusz Cieszewski/Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland)

מופע מזרקות מולטימדיה
Multimedialny Park Fontann

skwer I Dywizji Pancernej
849-32-86, כניסה חופשית
שישי-שבת: מאי-אוקטובר, 21:30, ספטמבר, 21:00
parkfontann.pl

למרגלות העיר החדשה על גדת הוויסלה, באגם מלאכותי קטן, מוצג המופע "מים, אור וצליל', בו מרקדים סילוני מים לצלילי מוזיקה בסיוע לייזרים. אפשר לבקר את האגמון גם ביום אבל אז המוזיקה והאורות אינם פועלים.

מסעדות

Zapiecek

Ul. Freta 1
zapiecek.eu

מדי המלצריות המצועצעים עלולים להרתיע, אבל מדובר במקום בו כדאי להיפגש עם מנת הדגל הפולנית: פירוגי — כופתאות ממולאות שחלקכם יזהו בתור קרפלך או פילמני. בתפריט מגוון כיסנים במילויים שונים, בשרים, ירקות ואף פירוגי לקינוח במילוי תות או אוכמניות. התמחור נעשה לפי "מנה לסבתא" (9 כיסנים), "מנה לסבא" (11 כיסנים) או בהרכבה אישית אז אפשר לשלם פר־פירוגי. במקום מוצעים גם תבשילים נוספים מהמטבח הפולני כמו נקניקיות, צלעות חזיר ומרקים.

Bar Pod Barbakanem

Ul. MOSTOWa 27\29
831-47-37

מילק בר סובייטי אותנטי שיעניק לכם חוויה מקורית מלאה, מבחינת העיצוב, המזון הפולני וכוח האדם שלא דובר אנגלית אבל ינסה ליצור הבנה. המחירים, בהתאם לסוג המוסד, ברצפה. מרקים ופירוגי הן המנות הפופולריות.

To Lubię

Ul. Freta 10, 635-90-23
tolubie.pl

כדאי לחלוף בבית הקפה הזה ולא רק בזכות המיקום המקורי: קומת הקרקע של מגדל הפעמונים של הכנסייה הסמוכה. בפנים תפגשו משקאות חמים, קוראסונים טריים ועוגות מדיפות ניחוחות מפתים. ניתן לרכוש במקום גם צנצנות ריבה ודבש ולהביא מתנה לחברים שנשארו בארץ.

La Rotisserie

Ul. Kościelna 12
531-60-70
rotisserierestaurant.com.pl

מצרכים טריים וייחודים אלו החומרים מהם רוקח השף המעוטר Pawel Oszczyk את המנות המוגשות במסעדה הממוקמת בבית מידות המשמש כמלון, סמוך לעיר העתיקה. המחירים ממוקמים יחסית במעלה סקלת המחירים של ורשה, אך זולים למדי בהשוואה למסעדות שף בארץ (סביב 100 זלוטי למנה עיקרית). האווירה במקום רשמית, כך שכדאי לא להגיע בכפכפים.

Share.

Comments are closed.