רומא: ויה אפיה

0

Appia teritur regina longarum viarum — "הדרך האפית היא המלכה של הדרכים הארוכות". הדרך האפית קישרה בימי הרפובליקה בין רומא לדרום–מזרח איטליה והיוותה את אחד מצירי התנועה החשובים של הרפובליקה.
הדרך נבנתה בשנת 312 לפנה"ס בידי אפיוס קלאודיוס קאיקוס (Appius Claudius Caecus). היא נודעה לשמצה בשל תפקידה במרד העבדים הגדול. בשנת 73 לפנה"ס הנהיג ספרטקוס את מרד העבדים השלישי ברומא, שהיה המרד הגדול והמפורסם ביותר באותה תקופה. למרות הצלחותיו הרבות, ספרטקוס וצבאותיו הפסידו בסופו של דבר במלחמה כאשר הרומאים לכדו אותם בין שני לגיונות. לפי חוקי הרפובליקה, היות שמרדו, העבדים איבדו את זכותם לחיות ו–6,000 עבדים נצלבו לאורך הדרך האפית כדי לשמש תמרור אזהרה לכל מורד עתידי.
כיום, האתרים המעניינים ביותר לאורך הויה אפיה הן הקטקומבות. ככל שהנצרות התפשטה ברומא היו הנוצרים מושא לרדיפה, ועל כן נהגו לקבור את מתיהם בכוכים מתחת לאדמה כדי להגן על קבריהם מפני חילול. שרידי הקברים הללו, הקטקומבות, נמצאים לאורך הויה אפיה וסיור בהם הוא חוויה לימודית ומרתקת.
למרות האופי המקאברי שקיבלה הדרך האפית בשל ריבוי הקברים הללו, הדרך שמעל פני האדמה היא דווקא מקום מהנה לבלות בו אחר צהריים. לאורכה פזורים שרידים עתיקים רבים מתקופת הרפובליקה בין מדשאות מוריקות ופרחים מלבלבים והרבה תיירים שוכרים אופניים בכדי לדווש לאורך השבילים העתיקים.
1. כנסיית דומינה קוו ואדיס
Chiesa del Domine Quo Vadis
המסורת הנוצרית מספרת כי השליח פטרוס ברח מרומא כדי להימלט מרודפיו הרבים ובדרך פגש את ישו ושאל אותו "אדוני, לאן אתה הולך?" או בלטינית — Domine, quo vadis? — אדון הנצרות השיב לו כי הוא הולך לרומא כדי להיצלב בשנית. תשובה זו החדירה בפטרוס את המוטיבציה שנזקק לה כדי לחזור לרומא ולהתמודד עם רודפיו, מה שהוביל לצליבתו ולהפיכתו לקדוש מעונה. כנסייה זו הוקמה כדי לחגוג את הנס המופלא הזה. במרכז הכנסייה מוצב העתק של הסלע מכנסיית סן סבסטיאן שעליו טביעות רגליו של ישו.
א'-שבת 18:00-08:00
Via appia antica 51
065120441
2. הקטקומבות של סן קליסטו
Catacombe di San Callisto
כיום זהו אחד מבתי הקברות הנוצריים החשובים ברומא, והקברים שבו נשתמרו בצורה טובה מאוד. בכדי לסייר במקום יש להשתתף בסיור הרשמי במקום. זהו אחד מהסיורים המוצלחים בעיר. במהלך הסיור מסבירים המדריכים את ההיסטוריה של הקטקומבות ולצידה את היסטוריית הנצרות ברומא. אחרי הסבר קצר מעל לפני השטח, יורד הסיור אל מתחת לפני האדמה, לחמש הקומות המרשימות של הקטקומבות. רבים מהקברים נשתמרו בצורה מרשימה, בחלקם היו קבורים אפיפיורים והסיור במקום משלב אלמנטים מורבידיים, הומוריסטיים ובעיקר סיפור היסטורי מוזר יותר מכל אגדה.
א'-ג', ה'-שבת 12:00-09:00,
17:00-14:00
Via Appia antica 110
065130151
www.catacombe.roma.it
3. הקטקומבות של סן סבסטיאן
Catacombe di San Sebastiano
הקברים הללו נמצאים מתחת לכנסייה הנושאת את אותו שם, והם נשתמרו משמעותית פחות טוב מהקטקומבות של סן קליסטו, כנראה מכיוון שהגישה אליהם הייתה חופשית גם בימי הביניים והם נהרסו במהלך אותה תקופה. מקום זה חשוב מאוד לדת הנוצרית, שכן יש המאמינים שזהו מקום מנוחתם המקורי של השליחים פטרוס ופאולוס, ששרידיהם הועברו אחר כך לבזיליקת סנט פטרוס. הכנסייה שנמצאת במקום נהרסה ונבנתה מחדש בשנת 827 ובה ניצבת אבן ועליה, לכאורה, טביעות רגליו של ישו. בנוסף ניתן לראות בכנסייה את החץ שפגע בסבסטיאן הקדוש וחלק מהעמוד שאליו היה קשור בזמן הוצאתו להורג. הקטקומבות שבמקום הן המקור לשם "קטקומב", שכן ליד הקטקומבות הללו הדרך מתעקלת מטה ויוצרת בור, וביוונית משמעות השם קטקומב היא "ליד הבור".
ב'-שבת 17:00-10:00
Via Appia antica 136
067850350
4. קירקו מסנציו
Circo di Massenzio
הזירה הזו היא השנייה בגודלה ברומא אחרי קירקוס מקסימוס. המקום נבנה בשנת 309 לפנה"ס, אולם ישנו תיעוד רק של המשחקים הראשונים שנערכו כאן עם פתיחת הזירה. אלו היו כנראה משחקי הלוויה שנערכו בהלוויית בנו של הקיסר מקסימיאנוס, ולריוס רומולוס. ליד הזירה עצמה נמצא קבר ענק הידוע כמאוזוליאום של רומולוס (Mausoleo di Romolo), שנבנה גם הוא לזכר בנו של הקיסר.
הזירה עצמה היא הזירה שנשתמרה בצורה הטובה ביותר ברומא, עד כי אפשר לדמיין איך היו נערכים כאן משחקי הכרכרות. לאורך המסלול ניתן לראות את הספינה (Spina), הקיר המפריד בין שני מסלולי המירוץ, ואפשר להבחין בשני המגדלים בתחילת המסלול שמהם היו מרימים את שערי הכניסה — זה היה האות למתחרים לצאת לדרכם ולהתחרות זה בזה לאורך 503 המטרים של המסלול.
א', ג'-שבת 16:00-10:00
Via Appia antica 153
060608
www.villadimassenzio.it
5. קבר צ'צ'יליה מטלה
Tomba di Cecilia Metella
זהו אחד האתרים השמורים ביותר לאורך הדרך האפית. צ'צ'יליה מטלה הייתה אשת בנו של מרקוס קרסוס, הידוע כשליש מהטריאומווירט הראשון ובעיקר כאיש העשיר ביותר באימפריה הרומית. זהו קבר ייחודי, שכן הוא חולש על שטח עצום מהדרך האפית. הוא ניצב גבוה על גבעה בדרך, על בסיס בגובה שבעה מטרים. הבסיס נושא גוף מעגלי הנישא לגובה 11 מטרים ובעל קוטר של 29 מטרים. האתר הוגבה עוד כאשר הפך למבצר במאה ה–14.
א'-שבת 16:30-09:00
Via Appia antica 162
0639967700

מסעדות

6. Cecilia Metella
צ'צ'יליה מטלה, היא קרובת משפחתו של הפוליטיקאי הרומאי מהעת העתיקה, קרסוס. לצד הקבר המפואר שלו על הדרך האפית נמצאת המסעדה הזאת. ישנו גן גדול בחוץ שם אפשר להנות מהארוחה בקיץ. המקום מציע מספר מנות יוצאות דופן ופסטה ודגים מצויינים.
מחיר ממוצע ללקוח: €35
Via Appia Antica 125-127
065136743
www.ceciliametella.it
7. L'Archeologia
אין הרבה מסעדות שניצבות לאורך הויה אפיה אבל ישנן מספר מסעדות מצויינות באזור. הראשונה היא ל'ארכיאולוגיה. החלל הגדול של המסעדה כולל אח פתוח ומייצר אווירה חמימה. בחודשי הקיץ אפשר לשבת בגן הנאה ולהשקיף על ההריסות. התפריט מגוון וכולל שילוב של בישול רומאי מסורתי ומודרני. הבשרים על הגריל מצויינים וכך גם הדגים הטריים. לא זול.
מחיר ממוצע ללקוח: €60
Via Appia Antica 139
067880494
www.larcheologia.it

Share.

Comments are closed.