חצופות על הכביש

0

רומא. הרחובות צרים. החנייה בלתי אפשרית. התחבורה עמוסה. הכבישים פקוקים. מרכז העיר מרוצף באבנים קטנות. רומא היא עיר נעדרת כל היגיון אורבני ותחבורתי. מה עושים? האיטלקים ממציאים להם פטנטים. כלי רכב קטנים, חצופים, שיכולים להידחק לכל מקום ולפתור את בעיית התנועה

צוות מטרופוליס

ראשונה הייתה הווספה המיתולוגית, אופנוע שהפך לסמל של דור שלם בשנות החמישים והשישים. הווספה הייתה אז אחד משופרות הקדמה ובאמצעותה יכלו להסתובב ברומא ולגלות מחדש את קסמה. הווספה היא כלי תחבורה עממי, המביא אוטונומיה וזהות ברורה. זהו כלי המתריס כלפי הרחוב — עתה אסע לאן שמתחשק לי. הווספה ככלי משחרר שימשה מראה לרומא המשתחררת מעבותות העבר ומחליטה לקחת את גורלה בידיה. כולם נסעו בה בגאון, מכוכבי קולנוע ועד צעירים מורדים במוסכמות.
גם כיום הווספה עדיין הנו הקטנוע האולטימטיבי ברומא, ואפילו נכתב עליה שיר בהשראת סרטו המיתולוגי של הבמאי יליד רומא נני מורטי "יומן יקר" מ־1993.
לפני כעשור התווספה לזרם התנועה בעיר מהפכה קטנה — מכוניות קטנות שאינן מצריכות אפילו רישיון נהיגה וניתן לנהוג בהן החל מגיל 14 עם מספר מיוחד. מהירות הנסיעה המרבית שלהן אינה עולה על 45 קמ"ש, אך החבר'ה הצעירים מודים בלחש שעם תוספת של 20 יורו ניתן להעלות את מהירות המכונית ל־80 קמ"ש. עשרות אלפי מכוניות כאלה נעות כיום על כבישי איטליה, רובן ברומא. העלות? כעשרת אלפים יורו. פרופיל המשתמשים: אנשי עסקים, עורכי דין ורואי חשבון בגילאי 40-50. המכוניות המוכרות הן מתוצרת Ligier הצרפתית ,Isigo של חברת Iso האיטלקית, הפופולרית כיום בארצות הברית,Chatenet הצרפתית גם היא ו־Minerva Townlife. רוב החברות החלו את דרכן בייצור טרקטורונים וכלי רכב זעירים לחקלאות.
אהבתם הידועה של הרומאים למכוניות המיני הגיעה לשיאה באוקטובר 2009, כאשר חגגו ברומא את יום ההולדת החמישים למכונית המיני מיינור האנגלית. במסגרת שלושת ימי החגיגות התקיים מרוץ מכוניות קטנות ונערך מצעד עצום שכלל 200 מכוניות מיני מיינור שנסעו ברחבי המרכז ההיסטורי של רומא, בין רחובותיה הצרים והבלתי אפשריים, והתנקזו לבסוף בקירקוס מקסימוס המפורסם, שם חיכה להם ראש העיר לשעבר ג'יאני אלמנו להמשך החגיגות — כמו שהאיטלקים אוהבים.
היום נראה כי החצופות הקטנות המציפות את כבישי הערים באות בכל הסוגים והצורות, כך שלכאוס המתחולל ברחובות רומא יש לפחות קצת סגנון וצבע.

"וספות עם אוברול,
משנות ה־60,
מסתובבות במרכז העיר
במהירות העולה על 90,
אדומות כאש,
מתחיל המחול,
חץ שלוח עם לוחית
תקועה באחוריו.
תן לי סיבוב ספיישל,
הקיץ מתקרב
רק תן לי וספה
ואקח אותך לחופשה!" (זמן יקר, 1993)

Share.

Comments are closed.