נאפולי ואמלפי: מידע למטייל

0

מתי לנסוע

הזמן האידאלי לבקר בנאפולי ובחוף אמלפי הוא מאמצע חודש אפריל ועד לסוף יוני, ובחודשים ספטמבר ואוקטובר. הימים בתקופות אלו שטופי שמש אבל לא חמים, הלילות נעימים ומעט קרירים (סוודר קל), עדיין אפשר לשחות בים אבל החופים צפופים פחות. התקופה העמוסה ביותר בשנה היא בחודשי הקיץ, יולי ואוגוסט. לא מומלץ לבקר בזמן זה: החופים מלאים, מחירי המלונות ובתי ההארחה גבוהים, ולעתים כלל אי אפשר להשיג חדר. בשביל מזג אוויר חם ולח, בהחלט אפשר להסתפק במישור החוף בישראל. באוגוסט נוספים לתיירים גם המוני האיטלקים שיוצאים לחופשת הקיץ. בנובמבר האקלים נעשה קר, גשם יורד והטמפרטורות צונחות. כפועל יוצא, מלונות, מסעדות ושירותי תיירות רבים נסגרים החל מנובמבר ועד לחג פסחא.

כיצד להגיע

שדה התעופה של נאפולי, Aeroporto Capodicihino, ממוקם שמונה קילומטרים בלבד ממרכז העיר. בקיץ ובסתיו ממריאות מישראל טיסות שכר לנאפולי, מרביתן עם עצירת ביניים והחלפת טיסה ברומא או במילאנו. הטיסה מרומא לנאפולי אורכת כ45 דקות.
דרך אחרת – והרווחת ביותר – להגיע לנאפולי ולחוף אמלפי היא בטיסה לרומא ומשם ברכב שכור (ראו בהמשך). ניתן לנסוע ברכבת משדה התעופה לתחנת טרמיני (Termini) ברומא, נסיעה הנמשכת כשעה, ומשם ברכבת לנאפולי, בנסיעה האורכת בין 1:20 ל2:30 שעות, תלוי בסוג הרכבת. מחירי הנסיעה ברכבת באיטליה, זולים באופן כללי, ועלות הכרטיס בין רומא לנאפולי נעה בין 11 ל33 יורו, לפי סוג הרכבת והקרון. תחנת הרכבת הראשית של נאפולי, Napoli Centrale, נמצאת בפיאצה גריבלדי. זו תחנה עצומה, חדשה וצפופה, השישית בגודלה באיטליה, ורצוי להיזהר עם המזוודות, הארנקים והכסף. נסיעה ברכב מרומא לנאפולי אורכת כשעתיים וחצי לאורך האוטוסטרדה (45E).

תחבורה

לא מומלץ לשכור רכב בנאפולי ובחוף אמלפי. אמנם נוח להגיע עם המזוודות עד לפתח המלון, אבל חנייה היא בעיה סבוכה, מחירי החנייה יקרים, ובמקומות רבים אין בכלל גישה למכוניות. נוסף על היעדר החניונים, הכבישים צפופים, הסמטאות צרות, ופיתולי הדרך לאורך החוף, הנמתחת על פני מצוק תלול מעל הים, מחייבים התמודדות עם תנועה סואנת הכוללת אוטובוסים ומשאיות.

תחבורה ציבורית

הדרך הטובה ביותר להסתובב בנאפולי היא ברגל, שכן רוב אתרי התיירות נמצאים במרחק הליכה זה מזה. בעיר מערכת תחבורה ציבורית יעילה הכוללת קווי אוטובוס, חשמליות, רכבלים ורכבת תחתית. כרטיסים אפשר לרכוש במגוון קיוסקי הTabacchi הנמצאים בכל מקום, ובמשרדי כרטיסים. אפשר לקנות חבילת כרטיסים, כרטיס למספר ימים, וכרטיס אזורי התקף גם לחוף אמלפי. האוטובוסים בעיר מסווגים על פי צבעיהם: אדום – מהיר (מסומן גם כR), כתום – רגיל, כחול – לשכונות מסביב לעיר. הקווים המגיעים לרוב אתרי הביקור הם R2 – מפיאצה גריבלדי לפיאצה טריסטה אי טרנטו, R3 – מפיאצה קריטה לטיילת החוף, וR4 – מאזור הנמל למוזאון הארכאולוגי.
ארבעה קווי רכבל (Funifolari), מחברים את מרכז העיר עם השכונות והאתרים שעל הגבעות מסביב לה, ומהווים דרך אלטרנטיבית לראות את העיר.
הרכבת התחתית של נאפולי, ה,Metropolitana נבנתה מחדש בעשור האחרון, ומאפשרת גישה לכל חלקי העיר. היא מורכבת משני קווים פעילים, כשבתכנון נמצאים קווים נוספים.
רכבת הFerrovia Circumvesuviana מחברת את פיאצה גריבלדי – שבה שוכנת תחנת הרכבת המרכזית (Stazione Circumvesuviana) – לעיירות שממזרח לעיר, כולל עתיקות הרקולנאום ופומפיי. הרכבת מגיעה עד לסורנטו, כ50 ק"מ דרומית לנאפולי.
בעיירות ובכפרים בחוף אמלפי פועל שירות אוטובוסים יעיל של חברת SITA. תכיפות הנסיעה גבוהה, ויש תחנה בכל כפר. למרות שבקיץ הם עמוסים מן הרגיל, התדירות הגבוהה הופכת את הנסיעה באוטובוסים לאחת הדרכים הטובות ביותר לעבור ממקום למקום בחוף אמלפי. אזהרה אחת לנוסעים לחוף אמלפי: הדרך לאורך החוף מפותלת ביותר, ובהחלט אינה מתאימה למי שרגיש לסיבובים ולפניות חדות.
לכל אמצעי התחבורה בנאפולי ובחוף אמלפי יש לרכוש כרטיסים מראש, מהקיוסקים המתאימים. אי אפשר לקנות כרטיס על האוטובוס או הרכבת. עם העלייה לאוטובוס או לפני העלייה לרכבת, יש להחתים ולהכניס לתוקף את הכרטיס במכונות המתאימות.

רכב פרטי

מי שבכל זאת מעדיף להגיע העירה עם רכב, צריך לקחת בחשבון כי החנייה היא בעיה קשה. בחוף אמלפי הכלל הוא שככל שעולים גבוה יותר ומתרחקים יותר מהים – כך פשוט יותר למצוא מקום להחנות בו את המכונית, אפילו ללא תשלום (שימו לב לשילוט!). בעיירות שבחוף מקומות החנייה המוסדרים מחייבים רכישת היתר מהרשות המקומית, הזמין דרך מרבית המלונות. לשוכרים רכב כדאי להוציא ביטוח מלא, כולל ביטול השתתפות עצמית בנזקים. הסיכוי שתחזרו מחוף אמלפי ללא שריטה על הרכב קלוש.
למי שאינו נהג קמיקזה, מומלץ להימנע מנהיגה בנאפולי; עשו לעצמכם טובה ואל תשלו את עצמכם שאתם יודעים להסתדר בתנועה. ההרפתקנים מוזמנים לתחנת הרכבת המרכזית בפיאצה גריבלדי, בה נמצא מגרש גדול לחנייה לטווח ארוך בתשלום. אם כבר החלטתם לשכור רכב, בחרו את הדגם הקטן ביותר – לא תצטערו על כך כאשר תנהגו בסמטאות.
אופנוע, קטנוע ואופניים
בכל מקום באמלפי אפשר לשכור אופנוע, קטנוע או אופניים. זה נחמד וצעיר, אבל בכבישים המפותלים של עיירות החוף מומלץ להיות בעל ניסיון קודם עם דוגלגלי.

שיט

מטבע הדברים, לכל מקום באזור אפשר להגיע גם דרך הים. שירות מעבורות סדיר מחבר את נאפולי עם סורנטו, שממנה אפשר להמשיך לכל אחת מעיירות החוף. מעבר לשירות המסודר לסורנטו ולאיים קאפרי ואיסקיה, מוצעות בכל אחת מהעיירות הפלגות לפינות נאות בתחתית המצוקים, לחופים מבודדים ולמערות, שהגישה אליהם היא דרך ימית בלבד.

לינה

בתי המלון בחוף אמלפי יקרים – מחיר חדר נע סביב 200 יורו לילה לחדר זוגי. במלונות היוקרתיים של פוזיטאנו וראבלו מחיר חדר יכול אף להגיע ל1,000 יורו ללילה. אותו כלל הנכון לחנייה, תקף גם בלינה: ככל שעולים גבוה יותר ומתרחקים ממרכזי התיירות, המחירים יורדים. יחד עם זאת, מספר המדרגות שתאלצו לטפס כדי להגיע למלון, מאמיר אף הוא; אל תתפלאו אם תצטרכו לנווט בין 150 מדרגות תלולות בדרכם למלון. נכון, זה בהחלט חלק מקסם המקום, אבל מומלץ לברר מראש את מספר המדרגות עד למלון.
קיימים הבדלי מחיר גדולים בין עיירה לעיירה לאורך החוף. פוזיטאנו היא היקרה ביותר, וככל שמדרימים המחירים צונחים – להוציא את ראבלו , בה תמיד יקר, בעיקר בקיץ, בימי פסטיבל המוזיקה. אפשרות סבירה ללינה היא בדירה להשכרה; מחוץ לעונה, מחירה של אחת מוצלחת לא צריך לעלות מעל של 500 יורו לזוג לשבוע.
אפשרויות הלינה המגוונות והמשתנות תדיר הופכות את הלינה בחוף אמלפי לנושא מסובך מהרגיל. מי שרוצה להימנע מהשוואת מחירים וטלפונים לחו"ל יכול לפנות לחברת תיירות. אנחנו ממליצים על חברת ואקאנס המתמחה בהשכרת דירות, בתים, וילות ועוד באזור דרום איטליה ומורכבת ממומחים המכירים את כל האפשרויות הדיור באזור.
נאפולי זולה יותר מחוף אמלפי. בעיר אפשר לגלות חדרים זוגיים במלונות קטנים וחמודים במחיר של 100-90 יורו ללילה, כולל ארוחת בוקר. חדרי המלון באיטליה קטנים יחסית לאירופה, אבל באמלפי ובנאפולי הם גדולים יותר מהממוצע המקומי, ורוב החדרים בחוף אף מצוידים במרפסת הצופה לים.

ארוחות

קשה להיות רעבים לאורך חוף אמלפי. רוב המסעדות הן עסקים משפחתיים, ובעלי המקום הם צאצאים לדורות של דייגים. בדגים הם מבינים, כך גם בפסטה. במחירים זולים, לעומת זאת, לא מאמינים כאן.
בדומה, נאפולי היא חגיגה של אוכל. הפיצות המפורסמות שלה אינן דומות כלל למה שבכל מקום אחר בעולם מכנים פיצה. כאן מגישים פיצות נאפוליטניות אמיתיות עם מוצרלה די באפלו ותוספות אותנטיות. קשה למצוא אוכל גרוע בנאפולי; ככל שהמסעדה קטנה יותר, מאולתרת יותר, ונראית יותר כדוכן רחוב – כך הפיצה בה תהיה טובה יותר, והמחיר יהיה שווה לכל נפש. הדבר נכון במיוחד ברובע ההיסטורי של נאפולי, לאורך ויה די טריבונאלי, הרחוב המרכזי של העיר העתיקה. עשרות פיצריות יקבלו את פניכם, כל אחת עם תנור משלה ומתכון ייחודי. חובה.

מודיעין

בכל אחת מעיירות חוף אמלפי נמצא מרכז מידע לתייר המוכר מפות אזוריות ומקומיות, ומספק הכוונה למלונות, למסעדות ולאתרים.

שעות פתיחה

בדרום איטליה נהוג לסגור את בתי העסק בשעות 16:00-14:00. זכרו את זה בעיקר לגבי שעות הארוחה: אם לא סעדתם צהריים עד 14:00, תאלצו לחכות עד רדת החשכה. ראו הוזהרתם. בערב רצוי להקדים לצאת, בעיקר בחוף אמלפי – לאחר 22:00 יהיה קשה למצוא מקום פתוח לאכול.

מסלולי הליכה

עשרות מסלולי טיול רגליים נמתחים לאורך חוף אמלפי. אלה, ברובם, שבילי ההליכה המסורתיים שהובילו לעיירות ולכפרים לפני שסללו במאה ה18 את כביש החוף. מדרונות ההר התלולים, הצונחים אל הים, מנוקדים בבקתות רועים ובתי חקלאים, בכרמים ובבוסתנים. הגישה אליהם היא ברגל בלבד. חלק מהבקתות הציוריות האלו נטושות מזה שנים, בעוד אחרות הוסבו לבתי נופש, וחלק קטן מהן עדיין משמשות ליעודן המקורי. בהרים ובנחלים היורדים מההר חבויים גם כנסיות, מנזרים ומצודות עתיקות. הגובה המרבי באזור הוא 1,440 מטרים – לא מדובר בהרים אלפיניים, אך בנוף נאה בזכות עצמו.
שבילי ההליכה המרכזיים מסומנים בפס צבע (אדום בדרך כלל), משולטים בהצטלבויות, ועמוסים בשלל סימונים נוספים של חברות טיולים איטלקיות. אם החלטתם לצאת לטיול רגלי בהרים מומלץ להצטייד במפת שבילים בקנה מידה 1:10,000, הזמינה בחנויות המזכרות במרכזי העיירות, בשדה התעופה של נאפולי ובחנויות הספרים בעיר. במפות השונות מצוינים מגוון מסלולים עם סיפורי דרך ופירוט האתרים לאורך המסלול. המתעניינים מוזמנים לרכוש את הספר 24 Walks along the Amalfi Coast מאת Luciano Pellecchia, שהודפס בהוצאה לאור מקומית. האנגלית לא ממש משובחת, אבל המפות מלוות בתצלומי אוויר ברורים לכל של המסלולים.
מסלולי ההליכה, כמו הסיור בכל העיירות בחוף אמלפי, כוללים מדרגות. הרבה מדרגות. יש מסלולים העוקפים את הטיפוס הרגלי על ידי נסיעה באוטובוס לכפר שבראש המסלול, אבל, כך או כך, יהיו מדרגות. מומלץ לצאת לטיול עם נעלי הליכה שמחזיקות היטב את הרגל; חבל לסיים את החופשה עם נקע לאחר שעליתם וירדתם 450 מדרגות. כמו כן, אל תשכחו כובע, משקפי שמש, קרם הגנה, ותרמיל לארוחת הצהריים.

כל המדריכים אזלו! להזמנת הגיליון והמפה חייגו: 03-6912211

Share.

Comments are closed.