שטוקהולם לילדים

0

למרות שאינם מחוייבים למצוות פרו ורבו, האומה השוודית אוהבת ילדים. מחופשת הלידה הגמישה, השוויונית והנדיבה ועד לחינוך חינם ותוכניות העשרה מגוונות. כמעט כל מוזיאון כולל איזור משחק לילדים, גינה גדולה, או גישה לעגלות. לצד המוזיאונים הגדולים פועלים בשטוקהולם כמה וכמה מוזיאונים הפונים ישירות אל ילדים.

סקנסן – Skansen

אין משפחה שוודית שלא ביקרה בסקנסן. המוזיאון, שיותר מדויק לתאר אותו כשילוב של פארק, כפר היסטורי וגן חיות, הוא אחד מהמקומות האהובים ביותר על ילדי שטוקהולם. סקנסן יוסד על ידי ארתור הייזליוס ב–1891, והוא המוזיאון הפתוח הותיק ביותר בעולם. הייזליוס רצה להחיות ולשמר את המסורת והתרבות של שוודיה הכפרית באמצעות בניית ותפעול בתים מסורתיים וחוות. בנוסף, ניתן לראות במקום שחזור של מושבת בני סאמי וכן מושבה פינית. על מנת להשלים את התמונה, הקים הייזליוס שני גני חיות — אחד בו מוצגות חיות חווה נפוצות, ושני בו מוצגות חיות בר נורדיות — שועלים ושועלים ארקטיים, דובים, זאבים, איילי צפון, חתולי לינקס (שונר), זאבונים, ביזונים וגולת הכותרת — אייל קורא (אלק אירופאי)ֿ, סמלה של שוודיה.
המבקרים בסקנסן יכולים להתרשם מהתנאים בהם חיו אנשים ברחבי שוודיה החל מהמאה ה–16 ועד למאה ה–20. בכפר הקטן ניתן לראות בתי מלאכה מסורתיים, בית מרקחת, סנדלריה, פונדק ועוד. גם בחורף ניתן לטייל בשבילים המושלגים ולבקר בחוות המוסקות. מומלץ לחובבי אנתרופולוגיה ולמתעניינים בתרבות ובמסורת הנורדית.
אוקטובר-מרץ
ב'-ו' 10:00-15:00
שבת-א' 10:00-16:00
אפריל: כל יום 10:00-16:00
מאי-יוני, ספטמבר
כל יום 10:00-18:00
יולי-אוגוסט: 10:00-20:00
Djurgårdsslätten 49-51
08-442-8200
info@skansen.se
www.skansen.se

לונה פארק גרונה לונד Giulio Mola‭

לונה פארק גרונה לונד
Giulio Mola‭

לונה פארק גרונה לונד – Gröna Lund

גרונה לונד הוא לונה פארק קטן ביחס למקובל בעולם המערבי, אולם הוא מפצה על גודלו בצפיפות ואיכות המתקנים. הפארק יוסד ב–1883 על ידי גרמני בשם יקוב שולטייס שרצה להקים בו "קרוסלות ושעשועים אחרים". הפארק נבנה ליד שכונת מגורים והלך ובלע אותה עם השנים, כך שבין המתקנים פזורים בתי עסק ומגורים מהמאה ה–19. במקום כ–30 מתקנים סטנדרטיים, ביניהם מנהרת האהבה, רכבת שדים ו–7 רכבות הרים. בנוסף, במקום נערכות הופעות ענק של אמנים בינלאומיים. פתוח בחודשי הקיץ בלבד.
שעות הפתיחה אינן קבועות בחודשים מאי-ספטמבר, יש להתעדכן באתר האינטרנט
יוני-אוגוסט: כל יום 10:00-22:00
Lilla Allmänna Gränd 9
10-708-9100
www.gronalund.com/en

האגה אושן — ביתן הפרפרים Johan Hansson

האגה אושן — ביתן הפרפרים
Johan Hansson

האגה אושן — ביתן הפרפרים – Fjärilshuset — haga ocean

זוהי חממה בת 3,000 מ״ר שבה הטמפרטורה לעולם אינה יורדת מתחת ל–25 מעלות והלחות תמיד גבוהה — תנאים בהם פרפרים משגשגים ומתרבים. במהלך שנה אחת חיים בביתן כמה אלפי פרפרים, ובכל רגע נתון יש לפחות 700 מינים של פרפרים במקום. ניתן לראות את כל שלבי החיים של הפרפר — מזחל, לגולם ועד לפרפר הבוגר. ברי המזל עשויים לראות אף את הבקיעה עצמה.
בנוסף לביתן הפרפרים הותיק, במקום נפתח לאחרונה אקווריום מיוחד המתמקד בכרישים שחורי סנפיר (Blacktip reef shark) שהורבו בדרום צרפת. באקווריום יש גם שונית אלמוגים מעשה ידי אדם לצרכי מחקר, להקות דגים, אצות ופרוקי רגליים ימיים.
ב׳-ו׳ 10:00-16:00, שבת-א׳ 10:00-17:00
08-7303981
info@fjarilshuset.se
fjarilshuset.se

הניסוי של טום טיטס Jose Mesa

הניסוי של טום טיטס
Jose Mesa

הניסוי של טום טיטס – Tom Tits Experiment

מוזיאון מדע חביב לילדים המציג תופעות פיזיקליות וכימיות באמצעות ניסויים פשוטים המיועדים להורים וילדים. ארבע קומות המוזיאון מלאות במאות ניסויים שאמורים לפתות את הילדים ללמוד עוד על מדע, טכנולוגיה, פיזיקה, מתמטיקה, גיאוגרפיקה, ביולוגיה, פסיכולוגיה חברתית, אופטיקה ועוד. בחודשי הקיץ נפתח פארק ניסויים בסמוך, ובו מכשירים גדולים ומרשימים יותר. המוזיאון צבעוני, מזמין, ומרגש, ומספק תעסוקה ליום שלם עבור ילדים סקרנים. אפשר למשל לבדוק מה קורה כאשר מישהו הופך את עצמו ליויו, או לשלוט במהירות הרוח בסערה, או לתפעל רובוטים בפארק הרובוטים. במקום פועלת מסעדה ובית קפה אקולוגים.
טום טיט היה שם העט של מדען צרפתי שפרסם ניסויים שאפשר לעשות בבית בשבועון ילדים צרפתי, ונתן בכך את ההשראה לפתיחת המוזיאון.
ב'-ג' סגור, ד'-ו' 10:00-17:00
שבת-א' 10:00-18:00
Storgatan 33, Södertälje
08-550-22500
www.tomtit.se/english

מוזיאון הילדים Jose Mesa

מוזיאון הילדים
Jose Mesa

מוזיאון הילדים – Junibacken

מוזיאון מתוק המיועד לילדים וסובב סביב עולמות ספרי הילדים השוודים — בילבי, עמק החיות המוזרות (המומינים) ורבים אחרים המוכרים פחות לקורא הישראלי. בכניסה ניצבת כיכר הספר — אפשר להכנס למטבח של מומין אמא, לשבת באווירון ולבקר בבתיהם של דמויות בדיוניות פופולריות. התערוכה היא משחקיה אחת גדולה, ובכל מוצג ניתן לגעת, לטפס ולשחק. אטרקציה אחרת וילה וילקולה, ביתה של בילבי, בו ניתן לשחק ולהשתולל. לאחרונה נפתחה במקום תערוכה חדשה על המומינים, על פי ספריה של טובה ינסן.
אוקטובר-פברואר, מאי-יוני
כל יום, 10:00-17:00
מרץ, אפריל, ספטמבר
ג'-א' 10:00-17:00
יולי-אוגוסט: כל יום 10:00–18:00
Galärvarvsvägen 8
08-587-23000
 info@junibacken.se
www.junibacken.se

אתרים ומסלולים נוספים במדריך שטוקהולם

להזמנת הגיליון

Share.

Comments are closed.