מידע למטייל

0

מתי לנסוע

שטוקהולם צפונית יותר ממוסקבה, לונדון או אמסטרדם, אך שילוב נסיבות ממוזל הופך אותה לנעימה בהרבה מערים מקבילות באותו קו רוחב. החורף בשטוקהולם קר, אך לא קר בצורה קיצונית, עם טמפרטורה ממוצעת של חמש מעלות מתחת לאפס בחודשי ינואר ופברואר. יורד הרבה מאד שלג, ויש רק שש שעות אור ביממה בשיא החורף. הרבה מאד מהאתרים, האטרקציות והמוזיאונים סגורים, או פתוחים במתכונת מאד מצומצמת בחורף. הקיץ, לעומת זאת, נעים, עם טמפרטורות ממוצעות של כ–20 מעלות, 18 שעות אור ביממה ושעות פתיחה ארוכות במוזיאונים, באטרקציות ובמועדונים. עדיף לבקר בשטוקהולם בקיץ (מאי-ספטמבר), אולם ניתן לנסוע לאורך כל השנה ולהנות מאירוח סקנדינבי מסורתי וחמים.

הגעה

ניתן להגיע במסגרת שיט תענוגות (כ–350 ספינות תענוגות עוגנות בשטוקהולם כל שנה) או בטיסה.
טיסות ישירות מישראל לשטוקהולם מופעלות רק בשיא הקיץ, על ידי חברת Norwegian Airlines, וזמן הטיסה הוא כ–5 שעות. כל שאר השנה יאלצו תיירים מישראל להחליף טיסה בנמל תעופה אירופאי על מנת להגיע לשוודיה. את שטוקהולם משרתים שני נמלי תעופה עיקריים: Arlanda הגדול, המשמש לקבלת טיסות מרחבי העולם, ו–Bromma הקטן, המשמש לקבלת טיסות קצרות, פנים אירופאיות. משני נמלי התעופה יוצאים שאטלים מיוחדים בשם Flygbussarna Airport Coaches היוצאים בתזמון עם לוח ההמראות והנחיתות (בברומה) או כל 5-10 דקות בנמל התעופה ארלנדה. הנסיעה לתחנה המרכזית בלב שטוקהולם אורכת 30-40 דקות מארלנדה, וכ–15-20 דקות מברומה.
ניתן להגיע ולצאת מארלנדה באמצעות רכבת. הארלנדה אקספרס יוצאת ממש מתחת לרחבת הטיסות הנכנסות. הרכבת יוצאת כל רבע שעה והנסיעה אורכת כ–20 דקות. גם חברת התחבורה הציבורית (SL) מפעילה רכבת לארלנדה. הרכבת יוצאת כל חצי שעה והנסיעה אורכת כ–40 דקות.
ניתן כמובן לקחת מונית משדה התעופה. נסיעה למרכז שטוקהולם במונית מארלנדה אורכת כ–40 דקות, ומברומה כ–15 דקות, תלוי בזמן הנסיעה ובמצב התנועה. יש לזכור כי אין פיקוח על דמי המוניות בשוודיה, והדבר מהווה כר פורה לניצול ולגביה מופרזת. עדיף להשתמש בשירותי חברה מוכרת כגון Taxi Stockholm, Taxi 020 או Taxi kurir. במוניות מקבלים כרטיסי אשראי.

עלויות

קרונה שוודית שווה קצת פחות מחצי שקל, אולם המחירים גבוהים. לילה במלון זול יחסית בלב שטוקהולם יעלה כ–200 דולר בעונה. דמי הכניסה לאטרקציות ולתחבורה הציבורית די גבוהים, ניתן לצמצם עלויות באמצעות רכישת Stockholm card — כרטיס המקנה כניסה חינם ל–80 אטרקציות, נסיעה חופשית בתחבורה הציבורית, סיורים מודרכים במקומות מסויימים
ועוד. Stockholm card ל–3 ימים למבוגר עולה כ–825 קרונות, כ–400 שקלים. התעריף לילדים זול בהרבה, אולם הכרטיס לא מכובד בפני עצמו ותקף רק לצד כרטיס מבוגר. ניתן לרכוש כרטיסי שטוקהולם ל–24, 48, 72 או 120 שעות. הכרטיס נמכר במרכז המידע המרכזי בכיכר סרגל או באתר:  www.visitstockholm.com
עיון בתפריט מסעדה הוא עניין מעט מאיים, היות ולעין התייר קופצות מיד שלוש ספרות. כמעט כל מנה עולה מאות קרונות, והמחיר עדיין מעט יקר גם כשמתרגמים אותו לשקלים ומחלקים אותו בחצי. זו לא עיר לשופינג — המגוון האופנתי אמנם מפתה, אולם המחירים גבוהים
ו–H&M יש גם בארץ.

התמצאות

היסטורית, שטוקהולם צמחה סביב צירי המסחר הויקינגיים הישנים שיצאו ונכנסו מהאגמים של שוודיה אל הים הבלטי. העיר הלכה ותפחה מסביב לגמלה סטאן, והיום משתרעת על פני 188 ק"מ מרובעים. קל ומפתה ללכת ברגל — הטיילות הארוכות לאורך קווי המים, הפארקים הירוקים והשדרות מזמינים הליכה, אולם אתם עשויים לגלות שעבר לו חצי יום מבלי שהגעתם למחוז חפצכם. העיר משתרעת על פני 14 איים ומפרצונים בארכיפלג הגדול של שטוקהולם. גמלה סטאן, העיר העתיקה, שוכנת על האי הקטן המגשר בין מרכז העיר (נורמאלם) והאי הדרומי (סודרמאלם). לכל אחד מהרובעים אופי משלו: נורמאלם הוא מרכז העיר המודרני והעסוק, ואסאסטן ירוק ונינוח, אוסטרמאלם הוא רובע עשיר וסנובי, סודרמאלם צעיר ובועט, גמלה סטאן עתיק ותיירותי ויורגרדן (שכלל אינו רובע מגורים אלא פארק על אי) עמוס במוזיאונים ובאטרקציות.

תחבורה

התחבורה הציבורית בשטוקהולם מהירה, יעילה ובטוחה. חברת התחבורה הציבורית (SL) מפעילה אוטובוסים, קווי רכבת קלה, רכבת תחתית ורכבות נוסעים ברחבי העיר, בנוסף לכמה מעבורות בפאתי העיר.
הדרך הפשוטה ביותר לנוע ברחבי העיר היא באמצעות הרכבת התחתית. העיר מחולקת לכמה איזורים, וכרטיסים לאיזור מסויים תקפים לכמה נסיעות תוך שעה אחת. ניתן לרכוש את הכרטיסים במרכזים של SL, בכניסה לרכבת התחתית, בקיוסקים מסויימים או באמצעות SMS. אי אפשר לשלם לנהגי האוטובוס עבור כרטיס, ויש לרכוש כרטיס במכונת הכרטיסים שבתחנת האוטובוס.
לאלו שממעטים להשתמש בתחבורה הציבורית כדאי לרכוש כרטיס תחבורה ציבורית שניתן לטעון במזומן. ישנו גם חופשי-יומי התקף ל–24, 72 ו–168 שעות (שבוע). אפשר כמובן לקנות Stockholm card ולהנות מתחבורה ציבורית בחינם.
מומלץ לעלות על אוטובוס מספר 69 או טראם מספר 7 העוברים דרך האטרקציות המרכזיות של העיר וחוצים את יורגרדן. מעבורות יוצאות כל כמה דקות מרציף סקפסברוקאיין שבדרום גמלה סטאן אל יורגרדן ובחזרה. ניתן לקנות כרטיסים ברציף או להשתמש בכרטיס ה–SL או ה–Stockholm Card.
ניתן כמובן לתפוס מונית. למוניות מאושרות יש סטיקר צהוב על החלון, עליו רשומה העלות המשוערת של נסיעה בת 15 דקות/ 10 ק"מ. המחירים משתנים ממונית למונית, וכדאי להיות ערים לנסיונות ניצול ולאופציות זולות יותר.
למידע נוסף: sl.se/en

סיורים

ניתן לראות את העיר מהים באמצעות אחד מעשרות סיורי השיט בארכיפלג. זמן הסיור משתנה בהתאם למסלול, ונע בין שעה וחצי (לסיור בארכיפלג העירוני בלבד) ל–12 שעות (סיור היוצא לארכיפלג החיצוני, על אלפי האיונים הקטנים והטבע הפראי שבו). מידע נוסף ניתן להשיג במרכז התיירים.
בדומה לערים אירופאיות אחרות, גם בשטוקוהולם פועלים אוטובוסים מיוחדים הנעים בין אטרקציה אחת למשניה. חברת Strömma מפעילה סיורי אוטובוסים וסירות ברחבי העיר, ביניהם סיורי פנורמה ואוטובוסים המאפשרים לרדת ולעלות בחופשיות בין אטרקציה לאטרקציה (Hop on, Hop off). לפרטים נוספים: www.stromma.se
בקיץ מאורגנים גם סיורי אופניים מיוחדים ברחבי העיר המאפשרים לראות את האוצרות, הפנינים הנסתרות והאטרקציות התיירותיות השונות באופן קצת יותר פעיל. www.bikesweden.se
סיורים מאורגנים בעיר העתיקה נערכים באופן קבוע, ואלו כוללים כניסה לאתרים השונים בליווי הסברים. לפרטים נוספים: www.stockholmourway.com
העיריה מארגנת מגוון סיורים מאורגנים בתמות שונות, המפורסם שבהם הוא הסיור בעקבות טרילוגיית המילניום של סטיג לארסון (נערה עם קעקוע דרקון). הסיור, היוצא לאורך רוב השנה, מתחקה אחר מיקאל בלומקוויסט וליסבת' סלנדר — גיבורי הספרים — ומעלליהם בנקודות שונות ברחבי סודרמאלם. בסיור, שמתחיל בביתו של בלומקוויסט
ב–Bellmansgatan 1, מבקרים המשתתפים בנקודות גיאוגרפיות שהוזכרו בספרים: דירת הפאר של ליסבת' סלנדר, משרדי מגזין מילניום ועוד. על הדרך לומדים המשתתפים על ההיסטוריה של שטוקהולם, על שטוקהולם המודרנית ועל תושביה של סודרמאלם.
סיור מיוחד נוסף נעשה מתחת לפני האדמה, בגלריית האמנות הארוכה בעולם — הרכבת התחתית של שטוקהולם. אלו 110 קילומטרים של יצירות אמנות, מפעל שהחל עם הקמת הרכבת התחתית בשנות ה–50 וממשיך עד היום. 90 מתוך 100 תחנות הרכבת בשטוקהולם קושטו בפסיפסים, פסלים, ציורים, מיצגים ותחריטים מעשה ידיהם של יותר מ–150 אמנים. SL מוציאים סיורים מאורגנים בעקבות האמנות ברכבת התחתית. לפרטים נוספים: www.sl.se

שפה

השפה השוודית המתנגנת קשה להבנה לאוזניים ישראליות. השפה מרובת תנועות ואותיות מסתוריות המסמנות צלילים זרים ועיצורים ותנועות קשות לביטוי. השפה דומה ביותר לגרמנית וחולקת עמה הרבה שורשי מילים. היא גם חולקת עם גרמנית את הנטיה למילים ארוכות, מחוברות ודחוסות. קל יותר להתמצא אם מבינים כי הסיומת Gatan או Gata משמעה רחוב, וכל מה שבא לפניה הוא שם הרחוב. בדומה, Vägen היא שדרה ו–platsen או plan היא כיכר.

אוכל

האוכל השוודי המסורתי איננו עניין מלהיב במיוחד, כראוי לאומה שבילתה מאות שנים בשלג וברעב. מאכלים נפוצים הם כדורי הבשר השוודיים, המוגשים עם ריבה, הרינג, שרימפס או מקרל עם תפוח אדמה, בשר ציד עם דומדמניות וכל סוגי הדגים — בראשם סלמון. ארוחת בוקר שוודית סבירה תכלול מנה של חביתיות אווריריות עם מנה גדושה של קצפת וריבה ולצידן כמה נקניקיות. כל פירות היער מצויינים בשוודיה והדגה טריה ועסיסית. שווה להזכיר גם את ה–Fika, מילה שוודית יעודית להפסקת קפה ומאפה.

מרכז מבקרים

מרכז המבקרים של שטוקהולם שוכן בקולטורהוסט, בצמוד לתחנה המרכזית, ומציע מפות, עלונים, מידע, כרטיסים לאטרקציות ולתחבורה הציבורית, הזמנת מקום בהפלגות וכו'. במקום יש גם אינטרנט חינם ומקומות ישיבה בודדים.
16 בספטמבר-אפריל
ב'-ו' 09:00-18:00
שבת 09:00-16:00
א' 10:00-16:00
מאי-15 בספטמבר
ב'-ו' 09:00-19:00
שבת 09:00-16:00
א' 10:00-16:00

אתרים ומסלולים נוספים במדריך שטוקהולם

להזמנת הגיליון

Share.

Comments are closed.