אמסטרדם: עיר החופש

0

בירת המתירנות, מרכז הקסם של העולם. אמסטרדם נותנת לכל מי שמגיע אליה להיות מה שהוא רוצה ואיך שהוא רוצה. אבל הכל באלגנטיות הולנדית. אמסטרדם היפה מרצינה פנים אך גם חומדת לצון

כמטרופולין אמסטרדם היא ללא ספק אחת הקטנות ביותר, שכן אוכלוסייתה מונה פחות ממיליון איש. היא בירת הולנד, אך לא מקום מושבם של הממשלה ובית המלוכה, היושבים בהאג. היא גם לא עיר הנמל הגדולה במדינה, תפקיד זה שייך לרוטרדם, והיא אפילו לא ביתן של התעשיות הגדולות של הולנד. אבל אמסטרדם היא המרכז התרבותי וההיסטורי של הולנד, או כפי שנאמר עליה בעבר, מרכז הקסם של העולם. נראה שזהו תפקידה של אמסטרדם: מרכז קסום המושך אליו כבר מאות שנים אנשים מכל קצוות תבל. זהו המרכז שדרכו עברו כל דרכי המסחר של תור הזהב ההולנדי, בו רמברנדט חי ועבד כל חייו ושתואר על ידי המשורר הצרפתי הידוע שארל בודלר כמרכז של  סדר ויופי, שפע, שקט וחושניות.
פנים רבות לאמסטרדם. אמסטרדם הקטנה, הצנועה והמנומסת, אנשי העיר הנעימים שומרים בה על הסדר האירופי המוכר לכל. העיר שקטה. האופניים השתלטו על העיר ובכבישים תראו מעט מכוניות ואוטובוסים. גם הרכבת החשמלית כמעט ואיננה נשמעת. לא תמצאו חנויות או בתי קפה שמוסיקה רועשת בוקעת מהם, והאנשים ברחובות מדברים כולם בקול שקט, שחלילה לא יפריעו להולכים לצידם. אך יש בה באמסטרדם איזו קריצת עין, מעין שובבות שנחבאת תחת מי התעלות השלוות של העיר. אמסטרדם המוחצנת והבוטה גם היא מחכה למי שרק ידרוש. העיר היא שילוב מרענן (ותמוה למדי) בין היסטוריה רבת שנים, בית מלוכה מכובד, נימוסים והליכות ושקט מופתי ששורר ברחובות לבין מתירנות עד אין גבול. אין גבול לסמים, אין גבול לסקס ואין גבול למסיבות עד אור הבוקר. הצירופים המעניינים שניתן למצוא בה משקפים זאת היטב: במרכז רובע החלונות האדומים, בו זונות מציעות את מרכולתן, ניצבת הכנסייה הישנה (אאודה קרק) במלוא הדרה; בסמוך לכיכר רמברנדט, הגיבור הלאומי של הולנד, פועל אחד המרכזים הגדולים של הקהילה ההומו לסבית, ובדוכני שוק הפרחים העתיק של העיר, בין פקעות הצבעונים, נמכרים גם זרעי מריחואנה. וזהו רק קצה הקרחון. אמסטרדם תביא בפניכם מראות מסוג אחר, מציאות אופטימלית בעיני רבים. מילים לא יועילו – צריך לבוא ולראות.
אמסטרדם מתפרשת על שטחים נרחבים, אך האזור המעניין בו מתרכזים רוב האתרים החשובים הוא מרכז העיר. המרכז הוא קטן ומאוד ידידותי למשתמש. המדריך שלפניכם בנוי מארבעה חלקים. בחלק הראשון תקבלו מעין "מבט על", מידע גיאוגרפי, היסטורי ותרבותי על אמסטרדם. בחלק השני חמישה מסלולים המחולקים על פי אזורי העיר ומקיפים את מירב האתרים החשובים של אמסטרדם, כמו גם המלצות לבילויים נעימים "על הדרך". בחלק השלישי ארבעה מסלולים לפי נושאים. באופן טבעי, יהיו אתרים שיופיעו במדריך גם בהקשר האזור שלהם וגם בהקשר הנושא. במידה וישנה חזרה, תהיה הפנייה למסלול בו נמצאת רוב האינפורמציה. בחלק הרביעי, "חיי העיר", תוכלו למצוא מידע שימושי בכל הנוגע לדברים הבסיסים הכרוכים בטיול ובחיים בעיר – ממלונות ותחבורה ועד מועדוני לילה וקופי שופס. טיול נעים!

נוסעים לאמסטרדם? הזמינו את מדריך מטרופוליס

Share.

Comments are closed.