אמסטרדם: הצבעוני השחור

0

המטיילים באביב ברחבי הולנד, שמזדמנים לשוק הפרחים של תעלת סינגל באמסטרדם, או ליריד הפרחים "פלוריאד" שליד נמל התעופה סכיפהול, אינם יכולים שלא להתפעל מיופיים של הצבעונים.
הצבעונים, פרחים הבוקעים מתוך פקעת המוטמנת באדמה, מגיחים בשלל צבעים: אדום, סגול, ארגמן, ורוד, לבן, כתום, צהוב ואפילו שחור.

מי לא יכיר אותנו

שגרירו של קיסר האימפריה הקדושה בקונסטנטינופוליס, הביא את הצבעונים להולנד בשנת 0551 לערך ומסר אותם לידי קארולוס קלוזיוס, מנהל הגנים הבוטניים המלכותיים בווינה. הצבעונים, בני משפחת השושניים, גדלים בר בארצות אסיה. שמם הלועזי, טוליפ, נגזר מהמילה הפרסית "טורבן" (כתר). בקונסטנטינופוליס טופחו זנים מופלאים של צבעונים, שפקעות מהם הגיעו לידי קלוזיוס.
קלוזיוס נאלץ לברוח מווינה בגלל אמונותיו הדתיות. הוא מצא ב־0951 מחסה באוניברסיטת ליידן בהולנד, שם טיפח את הפקעות שהיו ברשותו. משראה שהפקעות מתגברות על מזג האוויר ההולנדי הגשום והטחוב, הפך קלוזיוס את הצבעונים לתעשייה. יורשיו טיפחו זנים של צבעונים שנמכרו בכסף רב.

"טוליפמניה"

ב־1634 הפך הביקוש לצבעונים בהולנד לשיגעון. הסוחרים ההולנדים, שסחרו בכל דבר אפשרי, סחרו גם בפקעות של צבעונים. עשירי הולנד יצרו ביקוש אדיר לזנים נדירים. כדי להתעשר ממסחר בצבעונים מכרו רבים את בתיהם וחוותיהם. היו פקעות שערכן עמד על 36 שקי תירס, או 12 כבשים, או 8 חזירים!
הפופולריים והנדירים ביותר היו זנים של צבעונים שבפרחיהם הופיעו כתמים לבנים. מחקרים מודרניים הוכיחו שכתמים אלה הם תוצאה של וירוסים שהפקעות לקו בהם… הולנד, מתברר, יצאה מדעתה בגלל פרחים פגועים.
השיגעון יצא מכלל שליטה. פקעות נמכרו בעודן באדמה ולעתים עברו כמה וכמה ידיים עד שהגיעו לסוחר שהייתה לו הסבלנות לחכות שיבצבצו מן הקרקע. סוחר ממולח יכול היה להרוויח כ־60 אלף גילדנים בחודש רק מסחר צבעונים. אלא שהחגיגה לא נמשכה עוד זמן רב. באספה של סוחרי פקעות שנערכה בשנת 1637 לא הצליחה הסחורה להעפיל לרמת המחירים הגבוהה שהייתה לפני כן. הבועה התפוצצה, שוק המסחר בצבעונים התמוטט. אלפי בני אדם הפכו לחסרי כל.

מחירים בשמים

הסוג צבעוני מונה כמאה מיני בר. האדם פיתח מהם זנים תרבותיים. כיום ידועים כ־006,5 זנים כאלה, 006,2 מהם מוצעים למכירה בשוק. טיפוח זני צבעונים נעשה על־ידי ברירת צמחים שבהם התגלו תכונות רצויות למגדל. בצמחי בצל ופקעת טיפוח בשיטה זו עשוי להיות ארוך יחסית, מכיוון שמשלב הזרע ועד הפריחה עוברות כמה שנים.
שיגעון הצבעונים עוד לא חלף לגמרי מהעולם. גם כיום יש אנשים שמוכנים לשלם כסף רב תמורת פקעת נדירה. זה לא כבר קנה אדם פקעת צבעוני מזן "סמפר אוגוסטוס", בגוונים של ארגמן־לבן, ושילם בעבורה 5200 דולרים.

נוסעים לאמסטרדם? הזמינו את מדריך מטרופוליס

Share.

Comments are closed.