אמסטרדם: בית על התעלה

0

לבתי התעלה באמסטרדם עיצוב ייחודי שהלך והתפתח במשך השנים כתוצאה מצרכים פונקציונליים. בתים אלה נבנו כדי לשמש את סוחרי העיר הן כמקום מגורים והן כמחסנים. לפיכך, לרוב הבתים הללו יש יציאה לרחוב, כמקובל בכל בית נורמלי, אך גם פתח אחורי לתעלה, שם עסקו בעבודות הפריקה מן הספינות והטענתן.
בגלל אדמת הביצה שעליה שוכנת אמסטרדם, נאלצו אנשי העיר לפתח טכניקות בנייה מיוחדות. יסודות הבתים בנויים בשיטה המזכירה את זו של ונציה: תקיעת כלונסאות עץ רבים המשמשים כמסד למשטח אבן ואדמה, שעליו בונים את הבית. מאז השרפה הגדולה של שנת 1452 החלו לבנות את קירות הבתים מלבנים במקום מעץ.

מחסן בעליית הגג

בגלל מצוקת השטח בעיר, הטילו פרנסי אמסטרדם מס על בתים, שאת גודלו חישבו לפי רוחב חזית הבית. זו הסיבה שרבים מבתיה של אמסטרדם צרים וגבוהים. תכנון הפנים של
הבית כלל בדרך כלל את שטח המגורים – לרוב בקומה הראשונה, ומחסן – מתחת לגג. כדי להעלות את המטען כה גבוה, פעולה קשה כשיש גרם מדרגות צר מאוד, הותקנו בחזיתות הבתים מנופי גלגלת. חזיתות הבתים נבנו בזווית נטייה לרחוב, כדי שהסחורות לא יתחככו בבית בעת העלאתן לעליית הגג. חוק שנחקק בשנת 1565 הגביל את זווית הנטייה, כדי למנוע סכנת התמוטטות. למרות זאת, בגלל שקיעת היסודות, באמסטרדם קיימים בתים רבים בעלי זווית נטייה מסוכנת. כדי לעצור את התופעה, עד עבודות השימור, העירייה מציבה קורות תמיכה.

גמלונים וכרכובים

בתי התעלה מיוחדים גם בקישוטיהם. הגמלון מסמל את חתימת חזית הבית בין שני שיפועיו התלולים של הגג, שנועדו למנוע הצטברות שלג. קיימים סגנונות שונים של גמלונים. גמלון משולש היה אופנתי במאה ה־15, גמלון מחורץ מזוהה בדרך כלל עם מחסנים, גמלונים בצורות של מדרגה, צדף ופעמון אופייניים למאה ה־17 וגמלון קרן היה נפוץ במאה ה־18. גם שוליהם של הגמלונים עוטרו כיד הדמיון הטובה על המתכננים וכללו, בין השאר, פסלי כרובים, ראשים ודולפינים. במאה ה־18 ירדה קרנם של הגמלונים כעיטור הבית והם הוחלפו בכרכובים בסגנון מרפסת רוקוקו במאה ה־18, או בסגנון עליית גג במאה ה־19.
בתי התעלה ידועים גם בפסלי הגמלונים המעטרים אותם. אלו תבליטי אבן, שנקבעו בחזית הבתים או על הגמלונים עצמם, המתארים פעמים רבות את משלח ידם של בעלי הבתים: חלבנים, כובענים, אופים, יורדי ים וכדומה. לעתים מתארים העיטורים סצנות של התנ"ך והברית החדשה, או חידודי לשון משעשעים. פסלי הגמלונים, ששימשו כלי לאיתור הבתים לפני שהחלו במספורם, הם כיום נכס לאומי מוגן.

נוסעים לאמסטרדם? הזמינו את מדריך מטרופוליס

Share.

Comments are closed.