אמסטרדם: בית מלוכה כתום

0

הנסיך הגרמני וילהלם, ששלט במחוז נאסאו (1533־1584) ירש בשנת 1544 ירושה מפתיעה מבן דודו שמת ערירי: אחוזות בדרום צרפת ובמזרחה, בכלל זה נסיכות אוראנז' (אוראנייה בהולנדית). באותם ימים עלה לשלטון מלך ספרד, פליפה השני, שהפך לקיסר האימפריה הקדושה ואשר שלט בין השאר גם בארצות השפלה. ב־1566 פרצה מלחמת עצמאות שארכה יותר  מ־80 שנה. וילהלם כונה "השתקן" משום שסירב לנקוט עמדה במלחמת הדת בין הקתולים לקלוויניסטים והסתלק לאחוזותיו בגרמניה.
בשנת 1578 השתלטו הקלוויניסטים על אמסטרדם בהפיכה ללא שפיכות דמים. שבעה מחוזות מארצות השפלה, שבראשן הולנד וזיילאנד, התאחדו. בראש הברית עמד וילהלם מאוראנייה בתואר מושל. הוא נרצח בדלפט ב־1585 ובנו מאוריץ ירש את מקומו.

משני צדי התעלה

הנישואין המוצלחים ביותר של בית אוראנייה־נאסאו היו של וילהלם השלישי, שנשא לאישה את בת דודתו מרי, בתו של מלך אנגליה הקתולי, ג'יימס השני. לאחר "המהפכה המהוללת" של 1600, נקראו וילהלם ומרי לכס המלוכה האנגלי, ששלט אז גם בסקוטלנד, בווילס ובאירלנד.
מותו של וילהלם השלישי (1702) זעזע את מצבו של בית אוראנייה במחוזות המאוחדים. מאחר שלא העמיד צאצאים, פרצה מלחמה על הזכות לרשת את נחלותיו, בין הצד הפריזאי של משפחתו ובין מלך פרוסיה. בהסכם שהושג ב־1732 הוחלט כי יורש העצר וילהלם הרביעי (1711־1751) יישא לאישה את אן מהאנובר, בתו של המלך האנגלי ג'ורג' השני. בעקבות פלישה צרפתית מונה וילהלם לשליט המחוזות המאוחדים ונקבע כי תוארו יעבור בירושה לצאצאיו. כך קמה משפחת המלוכה ההולנדית. משום מה, התואר המועדף על משפחת המלוכה, עד עצם היום הזה, הוא הנסיך (או הנסיכה) מאוראנייה. זו גם הסיבה שצבע החולצות של נבחרת הולנד בכדורגל הוא כתום.

מלך ללא הכתרה

המלכים ההולנדים אינם מוכתרים בטקסים דוגמת אלה של מלכי בריטניה. במקום זאת מכריזים עליהם כראשי מדינה. הטקס נערך באמסטרדם בפני שני בתי הפרלמנט ובמהלכו השליט נשבע אמונים לחוקה. מקורו של מנהג זה בטקס הכתרתו של וילהלם הראשון (1815), שנערך בניווה קרק באמסטרדם. למרות שהטקס מתבצע בכנסייה, במהותו הוא טקס חילוני למהדרין. הסממנים המלכותיים היחידים המאפיינים אותו הם הצגת הכתר, השרביט, החרב ונס המדינה.
ההמנון המושר בטקס, וילהלמוס, הוא שיר שחובר בתקופת מלחמת 80 השנה כמחווה לווילהלם הראשון. מחבר השיר היה כנראה מזכירו של וילהלם הראשון, פיליפ ואן מארניקס. אדריאן ואלריוס הלחין את השיר בשנת 1626. אמנם עד 1932 היה להולנדים המנון אחר, אך הדבר שונה לאחר שהמלכה וילהלמינה התעקשה שהשיר ינוגן בטקס הכתרתה. בדרך כלל שרים רק את הבית הראשון והשישי מתוך 15 הבתים של השיר. גם לסובלנות ההולנדית יש גבול!

ויקטוריה ההולנדית

למרות כמה שערוריות הקשורות בהם, זוכים בני משפחת המלוכה לאהדת הציבור בשל העממיות שהם מפגינים. הידועה והאהובה מכולם הייתה המלכה וילהלמינה, שעלתה על כס המלוכה בשנת 1898 ומלכה 50 שנים. הציבור הכיר לה תודה על שאר הרוח שהפגינה בימי מלחמת העולם השנייה, בעת שגלתה לבריטניה. חגיגת יום הולדתה, ב־31 באוגוסט, הפכה לחגיגה עממית ("יום המלכה"). מועד "יום המלכה" שונה עם עלייתה על כס המלוכה של בתה, יוליאנה לתאריך 30 באפריל, שהיה תאריך הולדתה של המלכה החדשה.
גם כיום, כשעל כס המלוכה יושבת המלכה ביאטריקס, ממשיכים לציין את יום המלכה ב־30 באפריל, כמחווה ליוליאנה.

נוסעים לאמסטרדם? הזמינו את מדריך מטרופוליס

Share.

Comments are closed.