אמסטרדם: אמסטולדאם

0

המצב

בכל מקום אחר בעולם השוטרים אמורים לשלוף אזיקים. לא כאן. אמסטרדם היא, ככל הנראה, העיר היחידה בעולם המערבי שבה אפשר להיכנס ל"בית קפה" (להלן coffeeshop) הפועל
בצורה גלויה, ולרכוש מה שמכונה "סמים קלים" – חומרים המעובדים מהצמח קנאביס. אבל, אין לטעות: סמים קלים אינם חוקיים בהולנד. תושבים מיושבים בדעתם (יש כמה כאלה בעיר) לא יחייכו בסובלנות למראה מישהו שמפריח טבעות עשן מג'וינט בתור לבנק, ועל המעשנים והספקים מוטלות מספר מגבלות. למשל, אסור לבית עסק לפרסם את העובדה שהוא מוכר מוצרי קנאביס. לפיכך, עסקים אלה מסתפקים בכיתוב "coffeeshop". רבים, למען הסר ספק, מוסיפים ציור של דקל. במאגרי coffeeshop מותר להחזיק עד 500 גרם מריחואנה וחשיש (נו, באמת…) ולמכור לא יותר מחמישה גרמים בפעם אחת לשימוש עצמי. למשתמשים אסור להחזיק יותר מ־03 גרם "חומר" (באיכות ההולנדית זו כמות שיכולה להפיל גדוד של נח"לאים).

איך זה עובד?

נכנסים לכל coffeeshop, ניגשים לדלפק ומזמינים. במוסדות האיכותיים יש גם סיגריות מגולגלות, המכילות חומר טהור, או מעורב בטבק, אך בדרך כלל רוכשים חומר בתפזורת. יש סוגים שונים, ואם המוכרים גם נחמדים, הם יעניקו הסברים. בהולנד פיתחו שיטות גידול, שבהשפעת תאורת אולטרה־סגול מגבירות מאוד את ריכוז החומר הפעיל (THC).

כמה כללי זהירות

מי שלא עישן חומר הולנדי – שייזהר. החומר בישראל הוא בחזקת חציר לעומת החומר ההולנדי. עישון בלתי מבוקר, למי שאינו מורגל בכך, עלול להצטייר כחוויה סהרורית.
אם אתם מוכרחים לנסות, עשו זאת בחברת חברים. מוטב להימנע מעישון ומצריכת אלכוהול בעת ובעונה אחת. מעוגיות חשיש יש להיזהר. ההתפכחות מהן עלולה להיות תהליך כאוב. בכל מקרה, עישון או עוגיות, החזיקו כמה גושי סוכר או אוכל מתוק בקרבתכם, זה עוזר להתגבר על הביעותים.  האזהרות שנאמרו עד כאן אינן אלא דקויות ביחס לאזהרה הבאה: לעולם אל תתפתו לרכוש סמים ברחוב.

קצת השכלה

מי שרוצה לדעת קצת יותר, יוכל לבקר ב"מוזיאון החשיש והמריחואנה" השוכן באולם לא גדול במיוחד בלב רובע האורות האדומים. לא תמצאו את שמו של המוזיאון הזה ברשימת המוזיאונים הרשמית של אמסטרדם, אך הוא קיים, חי ובועט. התצוגה המעניינת כוללת המחשות רבות על גידול צמח הקנאביס, שהיה בעבר מקור לעצמתה הימית של הולנד, משום שמסיבי הצמח  ייצרו מפרשים מעולים.
גם הציירים ההולנדים נהנו מבדי קנבאס משובחים, ששמם נגזר מהצמח הזה. יש צילומים וכלים רבים הקשורים לגידול, לעיבוד ולצריכה של קנאביס. יש חדר גידול ואפשר גם להתנסות בשאיפה מתוך כלי זכוכית גדול.  כתובת:  Oudezijds Achterburgwal 130.  מי שמבקר במוזיאון יכול לוותר בשקט על הביקור במוסד הסמוך, המכנה את עצמו Cannabis College.
מידע נוסף והמלצות ל־coffeeshop ניתן למצוא באתר האינטרנט המעולה www.coffeeshop.freeuk.com המידע מובא לידיעת הקוראים ואין בו משום המלצה לצרוך סמים.

נוסעים לאמסטרדם? הזמינו את מדריך מטרופוליס

Share.

Comments are closed.