שטוקהולם: Made in SOFO

0

בגדי מעצבים יד שניה, מאפיות קטנטנות וטרנדיות, חנויות תקליטים עצומות ונעליים ממפות שולחן — אלו רק חלק מהאוצרות שניתן למצוא בשכונת סופו הטרנדית שבסודרמאלם, המייצגת את הרוח הצעירה והארטיסטית של שטוקהולם. בין העסקים המקומיים פועלת גם חברת gram, המייצרת נעלי התעמלות מתוחכמות לפי משקל

מערכת מטרופוליס

סודרמאלם הוא האי הצעיר, הבוהמייני והארטיסטי של שטוקהולם. האי כולו מלא בבתי קפה, גינות ציבוריות מוריקות וחנויות ספרים, אולם קודש הקודשים של הטרנדיות השוודית מצוי בטבורו של האי, בשכונת sofo. סופו, או south of folkungatan, היא איזור צפוף המלא בחנויות וינטג', בתי קפה, חנויות מעצבים, מעדניות טרנדיות וברים. אם באוסטרמאלם קונים

העשירים, ובנורמאלם קונים התיירים והבורגנים, סופו היא מעוז הקניות והבילויים של ההיפסטרים והאמנים השוודים.
שם, בין בר שמתפקד גם כבית קפה וספריה לבוטיק וינטאג', יושבת חנות הדגל של מותג הנעליים gram. המותג "gram" הוקם בשנת 2005 מתוך הרצון של המעצב אלקסיס הולם ליצור. "הייתי תקוע בעבודה בה לא נתנו לי להשתמש באנרגיה היצירתית שלי. להקים עסק משל עצמי נראה כמו המפלט היחיד. בחרתי בנעליים בשל קרבתם לעיצוב מוצר. בהשוואה לבגדים, זוג נעליים איננו דורש עבודה עם דוגמנית והתאמה לצורת גוף על מנת שצורתם תהיה מושלמת".

הרעיון מאחורי "גראם" פשוט. תבנית נעליים מעוצבת ומיוצרת, עם סוליית גומי סטנדרטית, ועל המבנה הזה נתפרים בדים מסוגים שונים. התבנית אז נשקלת, והדגם נקרא על שם משקל התבנית בגרמים. מה שמייחד את גראם הוא השימוש המקורי בבדים ודוגמאות נדירים. "במרוצת השנים השתמשנו בכל אריג אפשרי שהיה זמין לנו, ואלו עדיין ממשיכים להוות השראה אדירה בעיצובים שלי", אומר הולם. "אני במיוחד אוהב להשיג בדים שיוצרו בשיטות מסורתיות". כדוגמא נותן הולם את דגם 380 שנעשה ממפות שולחן שנארגו בעיירה אינסג'ון שבשוודיה. "אחד מהדברים האהובים עלי הוא לקחת משהו שלא אמור להנעל, או להיות יצירה אופנתית כלל, ולהפוך אותו לפריט אופנה הצהרתי".

עיצוב הנעליים נוגע גם בקווים מסורתיים וגם ספורטיביים. הוא משתמש בטכניקות מסויימות עם הבדים וכך נוצרת נעל עם סטייל של פרטי רחוב וחומרים באיכותי גבוהה. השם שהחברה אוהבת לכנות את הסטייל של הנעל הוא "סניקרס מתוחכמות". בגלל שהם חברה בחיתולייה, הם מרשים להיות הכי יצירתיים שהם רוצים בעיצוב ובחומרים, כמו הבדים שהם משתמשים בהם. למעשה הם מכינים פריט לבוש לרגל, ביצוב קווים נקיים עם התייחסות לפרטים. כל מודל של נעל שונה ומיוחד באופן הפשוט שלו.

"עבורי", הוא אומר, "הסגנון השוודי מאופיין באיזון ורגישות. רעיון אחד, מבוצע באופן מושלם. יש אנשים שקוראים לזה 'נקי' או 'מינימליסטי', אבל אני פשוט קורא לזה 'ממוקד'. לעולם לא תראו מותג שוודי שמשתמש באריג מטורף כדי לתפור גזרה מטורפת ואז מדפיס איזה הדפס מוזר על הכל. אפשר לזקק את כל תפיסת העיצוב השוודי לרצון לשדר משהו טהור".
משהו בנעליים מצליח לזקק את הרוח של סופו — השילוב בין השוודי לבינלאומי, בין היומיומי למתוחכם, בין חליפת העסקים הנקיה למגף הבד הצבעוני עם סוליית הגומי. "יש כזה וייב מדהים בSOFO", מחייך הולם, "כזה שילוב מדהים של וינטג', חנויות מעצבים, משרדי עיצוב ומסעדות מעוררות השראה שמפוזרים באופן שווה ברחבי השכונה. אין שום מיקום אחר שבא בחשבון לחנות הדגל הראשונה שלנו".

להזמנת הגיליון

 

Share.

Comments are closed.