נורמנדי: עמק הסיין

0

הצרפתים טוענים שהאזור מסביב לרואן הוא אחד האזורים היפים בעולם בזכות נהר הסיין החוצה אותו. הנהר הוא חלק בלתי נפרד מבירת נורמנדי, רואן, ששוכנת על שתי גדותיו. במשך מאות בשנים הנהר היה מקור הפרנסה של העיר, מקור עושרה ומקור הסכנות שניתכו עליה. כאן אפשר היה לחדור אל עומק היבשת הצרפתית כאשר הנהר משמש ציר התחבורה העיקרי. לאורך הנהר שורה של כפרים ועיירות מסביב לרואן שלוכדות את הקסם הייחודי לנורמנדי

לה בואי – La Bouille

עשרה קילומטרים דרום–מערבית לרואן, לאורך הגדה הדרומית של הנהר, נמצא הכפר הקטן, לה בואי. הכפר ניצב לצד ברך של הנהר ואין בו יותר מאשר כמה סימטאות קטנות ומפותלות וכמה בתים בעלי מסגרת עץ שנתלים על המדרון התלול מעל מעוק הנהר. מקום שקט ומקסים למי שרוצה להנות מלילה או כמה לילות של שלווה. צפונית לכפר מעבורת קטנה חוצה את הנהר אל עבר יער ירוק, פורה דה רומאר (Foret de Roumare), מקום נאה לטייל בטבע.

קלרה – Cleres

צפונית מעט לרואן נמצאת העיירה הציורית קרלה המסתופפת מסביב לטירה גדולה מהמאה ה–11. שרידי הטירה המרשימים שעומדים כיום בשטח הם מהמאה ה–16. בשטחי האחוזה הוקם פארק חיות גדול שבו שוכנים בעלי חיים בסביבתם הטבעית (או לפחות בטבע). חיות מקומיות, אוסטרליות, ומגוון ציפורים (בבתי זכוכית), נעות בין האורחים המטיילים בשבילי הפארק. אולי זו לא הסיבה שבשבילה הגעתם לנורמנדי אבל הילדים בוודאי ישמחו מאוד.

אפריל-ספטמבר, א'-שבת 10:00-19:00
מרץ, אוקטובר, א'-שבת, 10:00-13:00, 13:30-18:30
נובמבר, א'-שבת 13:30-17:30
Parc Zoologique de Cleres Jean Delacour
02-35-33-23-08
www.parcdecleres.net

ליון לה פורה – Lyons-la-Foret

הכפר הקטן ליון לה פורה, שוכן 25 קילומטרים מזרחית לרואן. כאן עמד מבצרו של וויליאם הכובש, שכיום לא נותר ממנו דבר. הכפר שהתפתח סביב המבצר כולל כיום בתים נורמנים בעלי מסגרת עץ מהמאה ה–17. במרכז הכפר נמצאים אולמות שווקים מעץ וסביבם בתי אמידים — אחוזות כפריות מרשימות ביותר. הכפר נמצא במרכזו של יער ליון לה פורה (Lyon la Foret), יער בן אלף שנה שהיה אזור הציד האהוב על ווליאם הכובש והדוכסים האחרים של נורמנדי. המלך הנרי הראשון מאנגליה מת ביער הזה. אחרי יום מהנה של ציד אכל המלך ארוחה דשנה שכללה בעיקר צלופחים מבושלים. הוא חלה ונלקח לכפר שם נפטר עקב הרעלת מזון. גם היום היער והדרכים החוצות אותו משרה אווירה מלכותית.

www.paysdelyons.com

רי – Ry

צפון–מערבית ליער של ליון לה פלורה נמצא הכפר הקטן הזה שזכה לתהילת עולם. כאן התגוררה דלפין קוטוריה (Delphine Couturier), האישה עליה ביסס הסופר פלובר את דמותו המפורסמת ביותר, מאדאם בובארי. בחצר הכנסייה ניצבת אנדרטה לזכרה של קוטוריה שהתאבדה בכפר בשנת 1849, לאחר שנישאה לרופא המקומי עשר שנים קודם לכן, בהיותה בת 17.
הכפר הקטן כולל רחוב אחד בסך הכול שניצב בין גבעות ירוקות לבין הכנסייה המקומית. בעלה של קוטוריה קבור בחצר הכנסייה. נדמה שרוחה של מאדאם בובארי מרחפת מעל הכפר. חנות הפרחים המקומית נקראת "אמה", חנות הווידיאו נקראת "בובארי" וכך גם המסעדה היחידה בכפר, בעוד שבית המרקחת היה ביתה האמיתי של קוטוריה.

פונט סנט פייר – Point St. Pierre

דרומית לרואן, על גדות הסיין נמצא הכפר פונט סנט פייר. הכפר שומר על אווירה שקטה ומנותקת מהאווירה התעשייתית של רואן. הוא ממוקם בדיוק בנקודה בנהר הסובה נשפך אליו נהר האנדל (Andelle). הכפר הוא מקום נאה ללא ספק אך הסיבה העיקרית לבקר בו הוא הצוק הגדול לצידו הוא ניצב שמשקיף על הנהר. הצוק נקרא קוט דה דו אמאנט (Cote des Deux Amants), צוק שני האוהבים. שמו נגזר מאגדה ישנה המספרת על מלך אכזר שקבע שמי שרוצה להינשא לבתו, קליסטה, חייב קודם לרוץ לראש ההר כאשר הוא נושא אותה בזרועותיו. מאהבה של הנסיכה, ראול, לקח אותה בידיו והחל לרוץ אל ראש המצוק. כאשר הגיע לראש ההר נפל ומת. קליסטה, באהבתה אליו, נפלה ומתה אף היא. היום, מטיילים רבים מטפסים לראש ההר גם ללא נסיכות בזרועותיהם. הנוף מהפסגה מרשים.

לה אנדלי – Les Andelys

לה אנדלי הן בעצם זוג ערים; אנדלי הקטנה (פטיט אנדלי) ואנדלי הגדולה (גרנד אנדלי). מעל לשתי הערים מתנשאת הטירה המרשימה, שאטו גילארד (Chateau Gaillard). אנדלי הקטנה היא מקום הולדתו של ניקולאס פואסין (Nicolas Poussin), צייר צרפתי מוביל מתקופת הבארוק שבילה את רוב חייו ברומא. הרחוב הראשי של הכפר נמתח במקביל לנהר, לאורכו עומדת שורה של בתים בעלי מסגרת עץ. אנדלי הגדולה ממוקמת רחוק יותר מהנהר והיא מעניינת פחות מבחינה תיירותית.
הטירה השוכנת ליד שני הכפרים, שאטו גילארד היא אחד מהאתרים המרשימים ביותר לאורך נהר הסיין. תחילת בניית המבצר החלה ב–1196 במצוותו של ריצ'ארד לב הארי ונמשכה שנה אחת בלבד. למרות שהפסקת אש קודמת עם הצרפתים אסרה על בניית מבצר במקום, ריצ'ארד החליט בכל זאת לבנות את  המבצר על מנת שמלך צרפת לא יוכל להגיע לרואן דרך נהר הסיין. בשנת 1204, לאחר מותו של ריצ'ארד, פיליפ אוגוסט, מלך צרפת, הצליח לכבוש את המבצר (חייליו חדרו למבצר דרך הביוב). הנרי הרביעי, מלך אנגליה, ציווה על הריסת המבצר ב–1603 אולם קשה היה להרוס לחלוטין את המבנה. וחלקים גדולים נותרו על מכונם.

15 מרץ-15 נובמבר, ד'-ב' 10:00-13:00, 14:00-18:00
Chateau Gaillard

ג'יוורני – Giverny

הכפר הקטן ג'יוורני התפרסם בזכות קלוד מונה שהתגורר בו. הכפר נמצא 20 קילומטרים מאנדלי ו–40 קילומטרים מפריז ובחודשי הקיץ הוא עמוס בתיירים וחובבי אמנות.
מונה שכר את בית החווה בג'יוורני ב–1883 כאשר האימפרסיוניזם, הסגנון החדש שהוא היה בין מייסדיו, היה כבר מוכר, אהוב ומקובל. משפחת מונה כללה עשרה אנשים. שני ילדיו של מונה מאשתו קמיל שנפטרה בשנת 1879, וששת ילדיה של המאהבת שלו, אליס הוסשיד, שעתידה הייתה להנשא לו ב–1891 לאחר פטירת בעלה. כשהגיע לג'יוורני כבר היה מונה אמן מוכר וזכה לפריחה כלכלית. בו זמנית, עיניו החלו לבגוד בו ובריאותו החלה להתדרדר. זו הייתה אחת הסיבות שעבר לכפר הציורי. ב–1890 מונה החל לצייר סדרות של ציורים בהן צייר שוב ושוב את אותו המקום אך בזמנים שונים ביום ובעונות שונות בשנה, וכך לכד את היופי של הטבע המשתנה תמידית. הסדרה הראשונה שצייר כללה 25 ציורים של ערימות חציר שמונה ראה באחת החוות שמסביב לביתו. הסדרה הוצגה בפריז ונמכרה במהרה. בעקבות הצלחת סדרות הציורים של מונה החל זרם של אספנים אמריקאים להגיע לג'יוורני בחיפוש אחריו.
ב–1891 מונה צייר סדרת ציורים שהתמקדה בעצי הצפצפה שניצבו לאורך נהר האפט, כקילומטר מביתו. הצלחתו הכלכלית איפשרה לו לרכוש את העצים מבעליהם, סוחר עצים שתכנן לכרות אותם. באותו הזמן גם רכש מונה ביצה שניצבה מעבר למסילת הברזל בקצה חוותו. הוא הפך את הביצה לאגם, שלימים יתמלא בחבצלות מים שמעליהן גשר קטן.
מונה צייר יותר מ–250 ציורים שונים של חבצלות המים הללו במסגרת סדרות ציורים רבות. על כל סדרה שכזו הוא עבד במשך שנים עד שהיה מרוצה לחלוטין מהתוצאה. למרות שסבל מקטרקט בעיניו ועבר מספר ניתוחים, הוא המשיך לצייר כמעט עד ליום מותו בשנת 1926. בנו ירש את הבית בג'יוורני ובשנת 1966 העביר אותו לאקדמיה לאמנות צרפתית. המקום הפך למוזאון בשנת 1980.

בית מונה – Maison de Claude Monet

בית מונה הוא אחד האתרים הפופולריים בנורמנדי. הביקור במקום מתחיל דרך בסטודיו הגדול שבנה מונה באסם — המשמש כיום כחנות מזכרות. משם מגיעים המבקרים אל הבית עצמו, צבוע בוורוד עם תריסים ירוקים. חדר השינה של מונה מלא בתמונות משפחתיות, בעוד שבסלון, בין עותקים של כמה מיצירותיו של מונה ניצב ציור שבו לכד רנואר את מונה בזמן עבודתו. החדרים האחרים בבית מוקדשים להצגת אוסף ההדפסים היפניים של מונה.
גולת הכותרת של הביקור היא הגינה הפרחונית והצבעונית שמתוחזקת על ידי צוות המקום. שביל גדול חוצה את הגינה ומוביל אל בריכת החבצלות ואל הגשר היפני המפורסם שניצב מעליה.

אפריל-אוקטובר, א'-שבת 09:30-18:00
84 r. Claude Monet
02-32-51-28-21
www.fondation-monet.com

מוזאון האימפרסיוניזם של ג'יוורני – Museum des Impressionismes Giverny

מוזאון האמפרסיוניזם נפתח במאי 2009 ומציג תערוכות מתחלפות בנושאי האמנות האמפרסיוניסטית. מסביב למוזאון גנים פורחים, המופרדים למקטעים על ידי גדרות חיות. המקום משמש גם כמרכז תרבות מקומי.

אפריל-אוקטובר א'-שבת 10:00-18:00
90 r. Claude Monet
02-32-51-94-65
www.mdig.fr

מנזר ג'ומיאז – Abbaye de Jumieges

מערבית לרואן, לא רחוק מהנהר, נמצאים שרידיו המרשימים של המנזר הגדול הזה. המנזר נוסד במאה ה–7 ונחרב על ידי הוויקינגים. במאה ה–10 דוכס נורמנדי, וויליאם ארוך החרב, הקים את המנזר מחדש ומסר אותו לידי המסדר הבנדקטיני. כנסיית המנזר נחנכה בשנת 1067 בנוכחותו של וויליאם הכובש.
הנזירים האחרונים שהתגוררו במקום, עזבו את המנזר בעקבות המהפכה הצרפתית וב–1793 המקום נרכש על ידי סוחר עצים שהתכוון לפרק את המנזר ולמכור את אבניו. הסוחר החל לפרק את המקום בסדרת פיצוצים שהרסו חלק מהמבנים. ב–1852 עבר המנזר לבעלים חדשים שהחליטו לשמר את השרידים והפוך את המקום לאתר לאומי. כיום, שרידי המנזר נחשבים לחורבות המרשימות ביותר בצרפת. במקום נערכות מדי פעם תצוגות אמנות ופסטיבלים.

15 באפריל-15 בספטמבר, א'-ו' 09:30-18:00, שבת 09:30-13:00
16 בספטמבר – 14 באפריל, א'-ו' 09:30-13:00, 14:30-17:30, שבת 09:30-13:00
02-35-37-24-02
www.abbayedejumieges.fr

מנזר סנט וונדריל – Abbaye de St-Wandrille

המנזר הוקם, על פי האגדה, במאה ה–17 על ידי רוזן מקומי ואשתו שהחליטו ביום חתונתם להתנזר ולוותר על הנאות העולם. מאז ועד היום המנזר נותר פעיל. כיום הוא ביתם של כחמישים נזירים בנדיקטינים שבנוסף לפעילותם הרוחנית מפרנסים את עצמם על ידי עיסוק באומנויות שונות, מעשיית נרות, רהיטי עץ ועד לסטודיו לגרפיקה. המקום פחות מרשים ממנזר ג'ומיאז הסמוך אבל הוא מספק הצצה נדירה למנזר חי שעדיין פועל. אפשר אפילו לקבל סיור מודרך במקום שמובל על ידי אחד מהנזירים.

א'-שבת 05:15-13:00, 14:00-21:15
02-35-96-23-11
www.st-wandrille.com

Share.

Comments are closed.