נורמנדי: מידע למטייל

0

האזור

נורמנדי משתרעת על פני 30,000 קמ"ר ומתחלקת לשני חלקים — נורמנדי העליונה (Haute Normandie) — הצפונית יותר, ונורמנדי התחתונה (Basse-Normandie) הדרומית. נורמנדי העליונה, היא בעיקרה ארץ של תעשייה מודרנית ופיתוח כלכלי, בעוד שנורמנדי התחתונה היא ארץ חקלאית של מרעה, סיידר תפוחים, וגבינת קממבר. אוכלוסיית נורמנדי מונה כ–3.5 מיליון נפש, כ–1.8 מיליון מתגוררים בנורמנדי העליונה וכ-1.4 מיליון בנורמנדי התחתונה. בעוד אוכלוסיית נורמנדי העליונה מתפתחת, האוכלוסייה בחלקים הכפריים יותר של נורמנדי הולכת ומידלדלת — ובעיקר מזדקנת, עם עזיבת הצעירים.

מתי לנסוע

85 מיליון התיירים המבקרים בצרפת בכל שנה הופכים אותה ליעד התיירות מספר אחת בעולם. יחד עם זאת כל אחד ממחוזותיה של צרפת נאבק על נתח מעוגת 80 מיליארד היורו של ענף התיירות הצרפתי. כיוון שכך, כל אזור מפרסם את האקלים הנפלא השורר בו בנסיון להאריך את עונת התיירות לעוד שבוע או עוד חודש.
אם מצמצמים בתיאורי נפלאות מזג האוויר של נורמנדי המופקים על ידי גורמי קידום התיירות מסתבר שיש דגם די ברור מתי כדאי להגיע לנורמנדי. הקיץ, עונת התיירות הבטוחה ביותר מבחינת מזג האוויר, מתחיל באמצע יוני ונמשך עד אמצע אוקטובר. באביב ובסתיו מזג האוויר אינו קיצוני אבל בהחלט רטוב. הסיכוי שתגיעו במאי או בנובמבר לכמה ימים שבכולם ירד גשם הוא בהחלט סביר. מצד שני, הגשמים בעונות המעבר נמשכים בדרך כלל יומיים או שלושה. מספיק בשביל להרוס חלק מהחופשה, אבל לא את כולה. החורף גם הוא לא נורא. צרפת אינה סקנדינביה ועדיין נסיעה בחורף היא סיכון מסוים.
הקיץ הוא עונת התיירות הלא מעורערת. רוב התיירים המגיעים לנורמנדי מתרכזים בחופיה. בין אמצע יולי לאמצע אוגוסט הצרפתים בחופשה וחלק מהם נופש בחופים הקרובים ביותר לפריז — חופי נורמנדי. מי שמגיע מפריז לאזור שיצפה לפקקים — בעיקר בסוף התקופה כאשר הפריזאים חוזרים הביתה לאחר החופשה. כדאי לזכור שלמרות חוסר ההגיון הכלכלי שבדבר, גם אנשי נורמנדי יוצאים לחופשת הקיץ שלהם ביולי, אוגוסט. לא מעט מהמלונות והמסעדות נסגרים למספר שבועות בשיא עונת התיירות ולכן קשה עד בלתי אפשרי למצוא חדר לישון בו בעיירות החוף בעונת הקיץ בלי להזמין מקום בראש. לעומת זאת, בחורף, האתרים צפופים פחות והמחירים יורדים, אך חלק גדול מאתרי התיירות נסגרים.

הגעה

הדרך הפשוטה ביותר להגיע לנורמנדי היא ברכב מפריז. מרחק הנסיעה בין פריז לרואן הוא 130 קילומטרים, זמן הנסיעה כשעתיים. הנסיעה עד לבאייה, קן ועיירות החוף נמשכת עוד כ–45 דקות.

תחבורה

התחבורה הציבורית בנורמנדי אינה מרשימה במיוחד. הרכבות אמנם יעילות, כמו בכל צרפת, אבל אין שירות רכבות לכל מקום ועיירה. מערכת האוטובוסים, המשלימה את הרכבות, גם היא לא מרשימה. למטייל בנורמנדי מומלץ לשכור רכב. יחד עם זאת הנסיעה באוטוסטראדות, בכבישים הראשיים, ואפילו הכניסה לערים מרכזיות מחייבת תשלומי אגרה חוזרים ונשנים. בכל גשר, צומת, אפילו חלק של כביש מהיר נמצאת תחנה לגביית אגרה. המחירים לא זולים.

לינה

ישנם מלונות גדולים בערים הגדולות בנורמנדי אולם בכדי לזכות בחוויה הייחודית של האזור כדאי ללון באחוזות ובטירות הכפריות המכונות Chambres d'hotes. הצימרים המרשימים הללו ממוקמים בדרך כלל בבית ישן בן 500 שנה או יותר, ששופץ ביד אוהבת, מוקף גן ומטע תפוחים. מחירי החדרים נעים בין 70 ל–150 יורו לחדר ללילה. אפשר כמובן למצוא אופציות זולות להפליא ואופציות יקרות להפליא.
מלונות בצרפת מסוגים במערכת של כוכבים — מאפס ועד חמישה כוכבים — אולם מערכת הדירוג לא משקפת בהכרח את איכות המקום. המערכת מדרגת קטגוריות כמו מספר המקלחות לאורח ולא את איכותו של המקום. מלונות חד–כוכביים או ללא כל דירוג יכולים להפתיע ולהיות הרבה יותר טובים מכל מלון חמישה כוכבים עמוס בצוות אך חסר קסם.
בהרבה מהמלונות ארוחת הבוקר אינה כלולה במחיר החדר, בעיקר בזמן עונת התיירות. ישנם מלונות שמחייבים את האורח ללון בתנאי חצי פנסיון ומספקים ארוחת בוקר וערב שעולות כמעט כמו החדר עצמו. במובן הזה, האחוזות שוב מנצחות את המלונות שכן רבות מהן מספקות ארוחות בוקר מושקעות שכלולות במחיר החדר.
נורמנדי היא אזור כפרי מנוקד בכפרים ועיירות שבכל אחד מהם יש מלון מקומי אחד או שנים. המלונות האלה הם בדרך כלל תחת ניהול משפחתי, מזה דורות, וכוללים מסעדה מקומית צמודה — לעיתים המסעדה הטובה בכפר. על השירות אין מה לדבר, הוא הרבה יותר גבוה מאשר במרכזי התיירות.
רבים מהמלונות הקטנים האלה מאוגדים בפדרציית המלונות הצרפתית Logis de France
(www.logis-de-france.fr) התאגדות של יותר מ–3,500 מלונות עצמאים שנבחרים בזכות אוכל טוב וחדרים במחירים סבירים.
מי שמעוניין ללון באחוזה מקומית יכול לחפש באינטרנט (או במדריך שלנו כמובן). כמו כן, בכדי למצוא אחוזה שמתאימה באמת לכמות האנשים ולסוג החופשה הרצוי, אפשר לפנות לחברת ואקאנס הישראלית המתמחה בתחום הלינה הכפרית ובעליה בדקו את הבתים והאחוזות באופן אישי ויכולים לסייע בתכנון מסלול הטיול.
(טל': 03-6425393 www.vacance.co.il)
מי שמחפש לינה זולה יכול ללון בחניוני קמפינג שנמצאים כמעט בכל כפר או עיירה. חניון הקמפינג העירוני הוא בדרך כלל הזול ביותר ועולה כ–12 יורו ללילה. החניונים נקיים, יש בהם מקלחות עם מים חמיים, והם ממוקמים בדרך כלל קרוב לאתרים המרכזיים.

אוכל

בנורמנדי כמו בצרפת — האוכל טוב. תושבי נורמנדי אוכלים הרבה גבינות שמנות, פירות ים וקרפים מלוחים או מתוקים. מסעדות צמחוניות כמעט שאין בנמצא אבל אפשר למצוא מנות צמחוניות מסויימות. טבעונים יתקשו מאוד למצוא מה לאכול באזור.
כמו בכל צרפת, בנורמנדי המסעדות פועלות רק בשעות מסויימות. ארוחת צהריים מוגשת בין השעות 12:00 ל–14:00, ארוחת הערב בין 19:00 ל–21.30. אחרי עשר קשה מאוד למצוא אוכל בעיירות הקטנות. בערים הגדולות אפשר למצוא מקומות בודדים הפתוחים עד 23:00 ואולי אפילו עד חצות. מסעדות סגורות לפחות יום אחד בשבוע (בדרך כלל יום שני) בנוסף לרשימה שלמה של תאריכים וימים בהם המסעדות סגורות גם כן — כל מסעדה לפי גחמותיה. לעומת זאת במלונות בעיר אפשר בהחלט למצוא ארוחת ערב טובה — גם עבור מי שאינו מתאכסן במלון.

הקרפים והשווקים

קרפ הוא אחד המאכלים המסורתיים בברטאן ובחלק הדרומי של נורמנדי. אין עיר או עיירה שאין בהן לפחות מסעדת קרפים אחת, ובדרך כלל יש יותר מאחת. אבל מי שבאמת רוצה ליהנות מהאוכל המקומי עדיף שיילך לשוק. יום חמישי הוא היום בו נערכים רוב השווקים אבל חלק מהדוכנים פתוחים גם בימים אחרים. בשווקים אפשר לקנות הכול — פירות ים למכביר, בשרים וכמובן ירקות. בנוסף, בכל עיירה ישנה שרקוטרי, חנות נקניקים מקומית, פטיסרי, מאפייה מקומית ופרומאז'רי, חנות הגבינות המקומית ביקור בשלושתן אחת אחרי השנייה יוליד ארוחת ערב נחמדה גם אם לא דיאטטית.

Share.

Comments are closed.