אנדלוסיה: העיר סביליה – מרכז העיר

0

בירת אנדלוסיה לא נחה לרגע

מרכז העיר אנדלוסיה הוא אוסף מקסים של רחובות יפים מרוצפים לבנים וסמטאות פתלתלות. שפע של כיכרות חינניות מחברות בין הרחובות הצרים ומוסיפות למרכז העיר כמה מתחמים מרווחים יותר. בחלקו הדרומי של מרכז סביליה שוכנת כיכר העיר הגדולה, פלסה דה סן פרנסיסקו, שבמרכזה ניצב בית העירייה, ובסמוך אליה פלסה נואבה, הכיכר החדשה. מכיכר סן פרנסיסקו יוצא לכיוון צפון Calle Sierpes, המדרחוב הראשי של העיר. האזור מלא אנשים בשעות אחר הצהריים, לאחר שעת הסיאסטה, כשהחנויות הרבות נפתחות מחדש וצובעות את הרחובות. ממזרח לכיכר סן פרנסיסקו נמצאת כיכר סלבדור, שנקראת על שם הכנסייה הגדולה ששוכנת בה. ממזרח לה כיכר אלפלפה (Plaza de la Alfalfa) החיננית מלאה בתי קפה ואחריה ממזרח תמצאו את כיכר פילאטוס (Plaza de Pilatos). מצפון לכיכרות אלה משתרעת כיכר אנקרנסיון (Plaza Encarnacion) העצומה וממערב לה שוכנות שתי כיכרות חביבות ביותר, כיכר הרוזן מוויקטוריה (Plaza del Duque de la Victoria) וכיכר קונקורדיה (Plaza Concordia).

בית העירייה – Ayuntamiento

הבניין המרשים של בית העירייה של סביליה ניצב במרכז כיכר סן פרנסיסקו, כך שחזיתו המזרחית פונה לכיכר סן פרנסיסקו וחזיתו המערבית פונה לכיכר נואבה. בתקופה ששלטו המוסלמים בעיר פעל כאן שוק מלא חיים ובמאה ה–15 נערכו בכיכר משפטי האינקוויזיציה הידועים לשמצה. כיום הכיכר זוכה לאופי משמח יותר כאתר חגיגות בחגים ובאירועים מיוחדים.
בכיכר נואבה הסמוכה שכן בעבר מנזר סן פרנסיסקו. כיום זוהי כיכר מרווחת, סביבה עצים וספסלי ישיבה, ובמרכזה פסל גדול של אדם רכוב על סוס. זהו פרננדו השלישי, הנוצרי שהצליח לכבוש את סביליה מהמורים, מעשה שבעקבותיו קיבל תואר של קדוש.
את בניין בית העירייה החלו לבנות בשנת 1527, והבנייה הושלמה שבע שנים לאחר מכן. החזית המזרחית של המבנה היא דוגמה נהדרת לפלטרסק (plateresque), אדריכלות בארוקית ספרדית. עיצב אותה האדריכל דייגו דה ריאנו (Diego de Riano), שהוסיף לה מוטיבים פנטסטיים וגרוטסקיים של פרצופים וחיות. החזית המערבית היא חלק מהרחבה שנוספה למבנה בשנת 1891 בסגנון ניאו–קלאסי מובהק. בחדר העליון של המבנה נשמרה תקרה מצוירת יפהפייה מצופה זהב, ובחדר התחתון תמצאו יצירות אמנות רבות.

מוזיאון הפלמנקו – Museo del Baile Flamenco

בסמטה צרה במיוחד, ממזרח לכיכר סן פרנסיסקו, מסתתר מוזיאון הפלמנקו של סביליה. זהו מוזיאון קטן, אך התצוגה שלו מעניינת ומלאה בקטעי וידאו, ראיונות, צילומים ישנים והסברים. מי שרוצה לדעת קצת על ההיסטוריה של הפלמנקו, על המחול ועל המוסיקה – ימצא את מבוקשו כאן. מלבד חלל התערוכות הקטן שבקומה השנייה, בקומה הראשונה המוזיאון מציע הופעות פלמנקו ושיעורי ריקוד. ההופעות במוזיאון ברמה גבוהה ומומלצות ביותר.

 Nov-March 9:00-18:00
Apr-Oct 9:00-19:00
Calle Manuel Rojas Marcos 3
Tel. 954 340311
www.flamencomuseum.com

כנסיית סלבדור – Parroquia del Divino Salvador

על בתי הקפה הנעימים של כיכר סלבדור חולשת כנסיית סלבדור העצומה. גודלה העצום של הכנסייה משווה לה מראה של קתדרלה, ונראה כניסיון של הכובשים הנוצרים להתעלות על המבנים המוריים המרשימים שהמוסלמים בנו בעיר. בעבר עמד במקום מסגד גדול, אך בשנת 1671 הוא נהרס. על יסודותיו הוקמה כנסיית סלבדור ובשנת 1712 הסתיימה בנייתה. היא נבנתה בסגנון בארוקי וחזיתה המקושטת הורכבה מלבנים ורודות. גם בפנים הכנסייה המפוארת ניתן למצוא כמה דוגמאות נהדרות לסגנון הבארוק, אם בעיצוב ואם בפסלים ובחפצי הדת.
השריד היחיד שנותר למסגד שהיה בעבר במקום הוא הפאטיו, שאליו אפשר להגיע מהדלת שבפינה הצפון מערבית של הכנסייה. את השקט והרצינות של הכנסייה מפרים הברים ובתי הקפה הרבים שפזורים בכיכר סלבדור, בהם נוהגים לבלות צעירים רבים.

Parroquia del Divino Salvador
 daily 9:00-10:00 & 18:30-21:00
Tel. 954 211679
Plaza del Salvador

בית פילאטוס – Casa de Pilatos

בכיכר פילאטוס תמצאו את בית פילאטוס, שעל שמו קרויה הכיכר. השם "בית" הוא ללא ספק המעטה בערכה של האחוזה המפוארת שתמצאו כאן. האחוזה הייתה שייכת למרקיז של טריפה במאה ה–16. לאחר שחזר ממסע של שנתיים בארץ הקודש, ונדהם מסגנון הרנסאנס שראה באיטליה, החליט לעצב כך גם את ביתו שלו. במהלך השנים הדיירים השונים הוסיפו לבית אלמנטים נוספים ושילבו בין סגנונות עיצוביים. כיום הבניין הוא שילוב יוצא דופן של רנסאנס, גותיקה ומודחאר – סגנון ארכיטקטוני שבו משולבים אלמנטים מוסלמיים ונוצריים. הפאר של מבנה זיכה אותו בשם "בית פילאטוס", מכיוון שהושווה לארמונו של פונטיוס פילאטוס בירושלים. כיום מתגוררים באחוזה רוזני מדינצ'לי (Medinaceli), אך הם מאפשרים לתיירים לבקר בביתם. לקומה השנייה של הבניין אפשר להגיע רק בסיור מודרך.

Casa de Pilatos
 Nov-March 9:00-18:00
Apr-Oct 9:00-19:00
Tel. 954 501545
www.fundacionmedinaceli.org
Plaza de Pilatos 1

בית הרוזנת מלבריחה – Palacio de la Condesa de Lebrija

דוגמה נוספת לאחוזה מפוארת מהמאה ה–16 אפשר לראות בבית הרוזנת מלבריחה, המשקף את החיים המלכותיים שהיו בעבר בסביליה. לבית המפואר חצר בסגנון מודחאר ורנסאנס וחדריו מלאים כל טוב. הרוזנת מלבריחה הייתה ארכיאולוגית, וכשעיצבה את ביתה מחדש בשנת 1914, קישטה חדרים רבים באוצרות עתיקים. הרוזנת התמחתה ברומא העתיקה, מה שמסביר את הימצאותן של העתיקות הרומיות הרבות שבאחוזה, ובהן מטבעות, זכוכית רומית ופסיפסים. רובן, אגב, נלקחו מאיטליקה (Italica), עיר סמוכה לסביליה שבה ישבו הרומאים. כדי לראות את יתר חדרי הבית, שבהם מוצגים מוריים ובארוקיים, יש להשתתף בסיור המודרך.

Palacio de la Condesa de Lebrija
 Mon-Fri 10:30-18:00, Sat 10:00-14:00
Tel. 954 227802
www.palaciodelebrija.com
Calle Cuna 8

המוזיאון לאמנויות – Museo de Bellas Artes

בחלק המערבי של מרכז העיר, בכיכר המוזיאון (Plaza del Museo), פועל מוזיאון האמנויות של סביליה, המוכיח כי סביליה הייתה המובילה של תור הזהב האמנותי בספרד של המאה ה–17. רוב היצירות המוצגות במוזיאון, השוכן במנזר עתיק, הן בנושאים דתיים ונוצריים. אוסף המוזיאון כולל ציורים ופסלים מימי הביניים ועד לתקופה המודרנית ומתמקד ביצירתם של ציירים השייכים לאסכולה הסביליאנית. החדר המרשים ביותר במוזיאון הוא זה של כנסיית המנזר, בו מוצגות יצירותיהם של ציירי הבארוק הסביליאני, ובראשם הצייר המפורסם ברטולומה אסטבן מוריו (Bartolome Esteban Murillo). זהו אחד המוזיאונים הטובים והנחשבים בספרד.

Museo de Bellas Artes
 Tue-Sat 9:00-20:30
Sun & holidays 9:00-14:30
Tel. 954 220790
www.juntadeandalucia.es
Plaza del Museo 9

נוסעים לאנדלוסיה? להזמנת המדריך לחצו כאן
רוצים לקרוא עוד על אנדלוסיה? להזמנת המגזין לחצו כאן

Share.

Comments are closed.