אנדלוסיה: הנוסע המתמיד

0

יותר מ־500 שנה לאחר מותו, הגיעה העת לשאול  היכן באמת קבור כריסטופר קולומבוס?

כריסטופר קולומבוס מת שנתיים לאחר מסעו האחרון לעולם החדש,  ב־20 במאי 1506 בעיירה ואליאדוליד שבספרד, עני וחסר כל, לאחר שחלה במחלה טרופית נדירה. בצוואתו ביקש להיקבר באי אספניולה (כיום סנטו דומינגו והאיטי), שאותו גילה. אולם גם אם יכולים היו להעביר את גופתו לאי, לא היתה שם עדיין קתדרלה שאפשר היה לטמון בה את עצמותיו. הספן הנודע נקבר על כן  בבית קברות קטן בחצר המנזר בוואליאדוליד.
בצו מלכותי הועברו עצמותיו של קולומבוס ב־1513 למנזר סנטה מריה בסביליה. כאשר מת בנו הבכור, דייגו, ב־1526, נקבר ליד אביו. אלמנתו של דייגו, מריה דה טולדו, ביקשה לכבד את בקשתו של האדמירל, ולהעביר את עצמותיו ואת עצמות בנו לצדו השני של האוקיינוס, לקתדרלה החדשה שהוקמה בסנטו דומינגו. 21 שנה לאחר מותו, ב־1527, הגיעה תיבת העצמות של קולומבוס, ביחד עם תיבת העצמות של בנו, לאספניולה. התיבות נטמנו משני צדי מזבח הקתדרלה, ולאחר כמה שנים נשכחו מקומן וקיומן. ב־1770 גילה אותן במקרה בעל חוות עבדים צרפתי, שבהמשך זכה בתפקידי שלטון בקריביים. גילויו מחדש של קברו של מגלה אמריקה העניק לאתר מעמד של אנדרטה ספרדית לאומית.
ב־1795 נאלצו הספרדים לוותר על השליטה באספניולה לטובת הצרפתים. על מנת לשמור על האייקון הלאומי, הועברו עצמותיו של קולומבוס להוואנה בקובה, שעדיין נותרה בשליטת ספרד. ב־21 בדצמבר 1795, 290 שנה לאחר מותו, העבירה אוניית צי צרפתית שירתה מטחי כבוד, את תיבת העצמות שנלקחה מהקתדרלה בסנטו דומינגו לאוניית מלחמה ספרדית, שנשאה את העצמות לקובה.
100 שנה נח הספן הנודע במקומו החדש בקתדרלה של הוואנה. בספטמבר 1898 זכתה קובה לעצמאות, ועצמותיו של קולומבוס יצאו למסע נוסף, הפעם בחזרה לספרד. ב־15 בינואר 1899 עגנה ספינת מלחמה ספרדית שנשאה את עצמותיו של קולומבוס, בקדיס שבמערב אנדלוסיה. תיבת העצמות הקטנה הועברה לקבורה בקתדרלה של סביליה בקפלה מיוחדת שהוכנה לכבודו. ב־1902 הוקמה בקתדרלה אנדרטה גדולה לזכרו של המפורסם ביורדי הים הספרדים.
אולם גם כעת קולומבוס לא זוכה לנוח בשלום על משכבו. כמה שנים לפני שהועברו העצמות לספרד, ב־1877, נערכו שיפוצים בקתדרלה של סנטו דומינגו. מתחת לרצפה שליד המזבח התגלתה תיבת מתכת קטנה, ועליה כיתוב בספרדית: "גבר מכובד: דון קריסטובל קולון", הוא כריסטופר קולומבוס. הרשויות בסנטו דומינגו חגגו. העצמות שהועברו להוואנה ב־1795, נטען, לא היו עצמותיו של קולומבוס. ב־1992, לרגל חגיגות 500 השנה לגילוי אמריקה על ידי קולומבוס, הציבה סנטו דומינגו את תיבת העצמות במבנה מונומנטלי בצורת צלב, שנבנה במיוחד, ועליו כתוב: "פארו דה קולון", המגדלור של קולומבוס.
הוויכוח המר על מקום קבורתו של קולומבוס פרץ עתה ממחוזות המחקר ההיסטורי לתקשורת. על מנת לאשש את טענתם שקולומבוס קבור בסביליה, החליטו הספרדים ב־2003 לפתוח את הקבר בסביליה ולקחת דגימות די.אנ.איי מהעצמות, כדי שיושוו לעצמות אחיו של קולומבוס, דייגו, שהיה נזיר, ונקבר בקתדרלה של סביליה, ובמשך 400 השנים שעברו מאז לא היה ספק לגבי מקום קבורתו.
עבודת הבדיקה הוטלה על המעבדה הגנטית של אוניברסיטת גרנדה. פתיחת הארון נעשתה בנוכחות קהל גדול ומכובד: פרופסורים מאוניברסיטאות גרנדה, ברצלונה, רומא ולייפציג, שניים מצאצאיו של קולומבוס ומומחי בדיקת שרידי גופות מהאפ.בי.איי המומחים הרימו את הפרוכת המכסה את הארון. מתחתיה התגלתה דלת בצורת מגן. בתוך הארון נמצאה תיבה ועליה הכתובת: "כאן עצמותיו של כריסטופר קולומבוס, האדמירל הראשון של העולם החדש".
בדיקות הדי.אנ.איי הראשוניות לא הניבו תוצאות חד משמעיות. הדי.אנ.איי היה דומה מאוד לזה של עצמותיו של אחיו של קולומבוס, אך התוצאות הן חיוביות בחלקן. העצמות, כך אומרים המומחים הספרדים, נפגעו בטלטלות הקשות שעברו במשך השנים, ואי אפשר היה לקבל מהן תוצאות ברורות. כדי למצוא את התשובה האמיתית יש לפתוח את הקבר בסנטו דומינגו, ולבדוק את העצמות ששמורות בו. רק אז אפשר יהיה לדעת אם טעו הצרפתים כאשר הוציאו את תיבת העצמות מהקתדרלה בסנטו דומינגו. האם העבירו לספרדים את תיבת עצמותיו של דייגו במקום את זו של קולומבוס? סנטו דומינגו לא מסכימה בינתיים לאפשר בדיקה של העצמות הקבורות במגדלור, והתעלומה ממשיכה להניב פולמוס ער, וגם ספרים ומחקרים ענפים.

נוסעים לאנדלוסיה? להזמנת המדריך לחצו כאן
רוצים לקרוא עוד על אנדלוסיה? להזמנת המגזין לחצו כאן

Share.

Comments are closed.