אנדלוסיה: גרנדה

0

הפרובינציה של גרנדה מגוונת בנופיה. במרכזה אזור לה וגה עשיר במטעים ובחורשות ירוקות, ממזרח מתנשאים הרי רכס נבדה שבפסגותיהם המושלגות פועל אתר סקי מצליח, ואילו בדרום שורר אקלים טרופי בחופי גרנדה ומכאן שמם – קוסטה טרופיקל (Costa Tropical)

גואדיקס – Guadix

סביב גרנדה, בירת הפרובינציה, ובעיקר בחלקה הצפוני, משתרע שטח רחב, עשיר במטעים ובחורשות, ששמו לה וגה (La Vega). זהו אזור פורה במיוחד המספק לגרנדה יבול רב, אך אם תיסעו בכביש A92, שיוצא מגרנדה, עובר בלה וגה וממשיך לכיוון צפון מזרח, תגלו מראות אחרים לחלוטין. אט אט ייעשה הנוף צחיח ומדברי, בעוד פסגותיו המושלגות של רכס נבדה יציצו מדרום וייצרו מראה ייחודי. המשיכו בכביש זה עד שתגיעו לעיר הקטנה גואדיקס, שבמבט ראשון לא נראית מעניינת במיוחד. לפני כאלפיים שנה היו סביב העיר מכרות ברזל, נחושת וכסף. בתקופת שלטונם של המורים העיר שגשגה, וגם לאחר הכיבוש הנוצרי מצבה היה טוב, אך במאה ה–18 הגיעה ירידתה הגדולה.
כיום גואדיקס מפורסמת בשל בתי המערה הרבים שלה, לפחות 3,000 במספרם, שתושבים מתגוררים בהם עד היום. מסורת המערות של גואדיקס החלה לפני שנים רבות, אך במקום להיעלם עם בוא הטכנולוגיה, היא התפתחה יחד עמה. את המראה המדהים ביותר תראו בחלק הדרומי של העיר, שם נמצאת שכונת המערות (Barriada de las Cuevas). בין גבעות כהות בולט צבען הלבן של כניסות הבתים, המובילות אל תוך המערה. מעל פני הקרקע, בראש הגבעות, מזדקרות ארובות קטנות, אנטנות וצלחות לוויין, וכן כל החיבורים המקשרים את בתי המערות לאספקת המים והחשמל של העיר. המערות חפורות בתוך הגבעות בגבהים שונים, כך שייתכנו באותה הגבעה כמה קומות, או כמה בתים זה לצד זה.
סעו לכיוון דרום עם הכביש המוביל לשכונה. כאשר תראו כנסייה לבנה, שנבנתה לא מכבר, עצרו את הרכב וחפשו ברגל שביל המוביל למצפה. השביל מטפס על גבעה, שמתחתיה ממש ישנן כמה מערות. המצפה יספק לכם מבט על השכונה כולה, ובמהלכו יתגלה לפתע לעיניכם מספר עצום של מערות, שיצוצו מולכם מכל פינה. כמה בעלי בתים באזור יציעו לכם להיכנס אל ביתם ולהתרשם, יש שמבקשים על כך תשלום סמלי, ויש שעושים זאת מתוך כוונה ידידותית לחלוטין.
מקום נוסף שבו אפשר להתרשם וללמוד על החיים בבתי המערות הוא מוזיאון המערה (Cueva Museo), המציג אמנויות ומסורות שונות שהתפתחו במערות של גואדיקס במהלך המאה ה–19. מוזיאון נוסף שנמצא במערה הוא מוזיאון הקדרות (Museo de Alfareria), המציג את מסורת הכדים העשירה של גרנדה. המערה שבה שוכן המוזיאון נבנתה עוד בתקופה המורית ומספר מאפיינים היסטוריים מוכיחים זאת. אחד מהם הוא הבאר, שנבנתה בשנת 1650 בעזרת לבנים של המוסלמים. מי שמעוניין לחוש את חוויית המערות על בשרו יוכל להתארח באחד מבתי המלון בתוך מערות הקיימים בעיר.
לאחר שביקרתם בשכונת המערות, שהיא ללא ספק מוקד העניין בגואדיקס, אפשר גם לערוך סיור קצר במרכז העיר. קשה שלא להבחין בקתדרלה הגדולה של גואדיקס, הניצבת בלב העיר. היא נבנתה בין המאות 18-16 במקום שבו עמד לפני כן המסגד המרכזי של העיר. משך בנייתה הארוך הביא לשילוב של סגנונות עיצוב ובנייה – בתוך הקתדרלה ומחוץ לה תוכלו לראות מוטיבים גותיים לצד אלמנטים שונים של סגנון הרנסאנס וסגנון הבארוק. לא רחוק מהקתדרלה נמצאת כיכר גדולה, Plaza de la Constitucion, וסביבה מבנה לבנים נאה, מקושט במרפסות, שכמו עוטף את הכיכר בחומה. שימו לב גם למגדל היפה בראש הגבעה שמעל לקתדרלה, המעוטר באריחים בסגנון המודחאר. מגדל זה הוא חלק מהכנסייה וממנזר סנטיאגו (Iglesia y Monasterio de Santiago) שנבנו במאה ה–16. משמאל לכנסייה תמצאו את האלקסאבה, המבצר המורי של גואדיקס שנבנה במאה העשירית ובמאה ה–11. מצבו של המבצר אינו טוב, אך סיור בו יספק מראות נהדרים על כל העיר ועל שכונת המערות.
כעשרים קילומטרים מדרום מזרח לגואדיקס לכיוון דרום נמצאת טירת לה קלהורה (La Calahorra). הטירה המסיבית, על חומותיה הגדולות, ניצבת על גבעה ומשקיפה אל עיירה קטנה בשם לה קלהורה. המרקיז רודריגו דה מנדוסה (Rodrigo Diaz de Vivar y Mendoza), בנו של הקרדינל פדרו גונזלס דה מנדוסה, הורה לבנות את הטירה עבור אשתו החדשה בשנת 1509, ועד 1512 הטירה כבר ניצבה על כנה. המרקיז הביא אדריכלים ואנשי מלאכה מאיטליה ואלה יצרו חצר פנימית אלגנטית בסגנון הרנסאנס. הסיור בטירה מתאפשר רק בסיור מודרך שאורכו כחצי שעה. הטירה פתוחה למבקרים רק בימי רביעי בשעות מסוימות. אם ברצונכם לקבוע סיור מחוץ לשעות הביקור יש לתאם זאת מראש בטלפון.

Cueva Museo
 Mon-Fri 10:00-14:00, 16:00-18:00 (summer 17:00-19:00)
Sat 10:00-14:00
Tel. 958 665569
www.cuevamuseoguadix.com
Plaza Padre Poveda

Museo de Alfareria
 Apr-Sep Mon-Sat
10:00-13:30, 16:00-20:30
Oct-Mar Mon-Sat
10:00-13:30, 17:00-21:00
Sun year round 11:00-14:00
Tel. 958 664767
San Miguel district

Castillo de la Calahorra
guided tour only
Wed 10:00-13:00, 16:00-18:00
Tel. 958 677098

נוסעים לאנדלוסיה? להזמנת המדריך לחצו כאן
רוצים לקרוא עוד על אנדלוסיה? להזמנת המגזין לחצו כאן

Share.

Comments are closed.