איסטנבול: אז תשתה קפה תורכי

0

איך אומרים בית קפה בתורכית?

תשובה: בית תה. קפה תורכי הוא אמנם מותג בינלאומי, אך באיסטנבול, כמו גם במקומות אחרים ברחבי תורכיה, התושבים מעדיפים לשתות תה.  ראשית, תה זול יותר מקפה. שנית, תה קל יותר להכנה מאשר קפה תורכי. ושלישית, התורכים מגדלים תה במזרח תורכיה.
אין פלא, איפוא, שבדרך כלל ניתקל באיסטנבול ב־צ'אי בהצ'סי, הלא הוא גן תה, מקום פתוח, בדרך כלל בצל עצים, שבו נעים לשבת וללגום תה ריחני. מוסד חשוב אחר הוא בית תה. הלא הוא התחליף התורכי לבית קפה.

גילוי הקפה

ובכל זאת, מה עם הקפה? האגדה מספרת כי הקפה התגלה בהרי אתיופיה על ידי רועה שחדר עם צאנו ליער בראשית, והבחין שעזיו מתנהגות בצורה מוזרה. כשבחן את מה שאכלו, ראה צמחים שלא הכיר מעולם, בעלי פירות אדומים וקטנים. לאחר שטעם מהפרי, השתפר פלאים מצב רוחו.
הרועה חזר לכפרו והראה את הפירות שמצא לרופא האליל של השבט. זה קפץ על התגלית החדשה, ולאחר שלמד להפיק משקה מהפירות, השתמש בו לכשפיו.

הקפה והעולם המוסלמי

כוהני דת מוסלמיים גילו את סגולותיו של הקפה ואת סוד הכנת המשקה, והם המליצו על שתייתו כדי להגביר את העירנות. הם קיוו שהמאמינים ינצלו את עירנותם ללימוד הקוראן, על פי הכלל המוסלמי הידוע: "התפילה מתוקה מהשינה".
לא תמיד נוצלו תכונות הקפה ללימוד דרכי האל. בשלב מסוים התברר שתרבות שתיית הקפה מביאה סתם לידי ביטול זמן, דבר שעורר לבסוף את חמתם של אנשי הדת, אך שוב אי אפשר היה להחזיר את הגלגל לאחור. אחרי ככלות הכל, שתיית הקפה שימשה תחליף הוגן לשתיית האלכוהול האסור.
באירופה, אגב, ניסו לאסור על שתיית הקפה מטעמים שאינם קשורים באידיאולוגיה. הבילוי של שתיית קפה הקטין את צריכת הבירה…

מדוע תורכי?

עתה נשאלת השאלה כיצד שאב המשקה את שמו מהתורכים דווקא. הרי בתורכיה אין מגדלים קפה כלל וברור לכל שאסיה הקטנה אינה מכורתו. התשובה היא שהאימפריה העות'מנית סייעה להפצת המשקה בשטחים הנרחבים שכבשה. המסורת אומרת שלאחר הקרב המפורסם בווינה (1683), שבו נחלו העות'מנים מפלה ונסוגו משדה הקרב, הם השאירו אחריהם שקים רבים ובהם קפה, שמאז נקרא על שמם.

איך שותים תה וקפה?

בהיותך בתורכיה – נהג כתורכי: שתה תה. ההמלצה שלנו היא להעדיף תה על קפה תורכי, שלעיתים עשוי לאכזב את המוניטין שיצאו לו. בתורכיה נוהגים לשתות את התה חריף, לאחר שמשרים את התמצית במים רותחים כדבעי. מי שרוצה תה בהיר יותר, יבקש מראש "אצ'יק צ'אי".
קפה תורכי מבשלים בו זמנית עם הסוכר, ועל כן אפשר להזמינו בשלושה אופנים: Sekerli – ממותק. Orta – מתיקות בינונית, Sekersiz – ללא סוכר.

רוצים לקרוא עוד על איסטנבול? להזמנת המגזין לחצו כאן

Share.

Comments are closed.