מרי מלכת הסקוטים – משחק המלכות

0

חייה הטרגיים של מרי מלכת הסקוטים היו נושא למחקרים, ספרים וסרטים רבים

עם מותו של המלך הסקוטי ג'יימס החמישי, בדצמבר 1542, לא נותר אף יורש זכר לשושלת השלטון, ובתו, תינוקת בת שישה ימים ששמה מרי, הפכה ליורשת הלגיטימית. התינוקת היורשת לכס המלכות הסקוטי הפכה מיד לנכס אסטרטגי ביחסים המתוחים בין אנגליה וצרפת. הברית בין בית המלכות הקתולי של סקוטלנד לצרפת הקתולית הייתה לצנינים בעיני הנרי השמיני מלך אנגליה, והיורשת הצעירה נראתה לו כהזדמנות פז למיגור הברית. כאשר הייתה מרי בת שישה חודשים, הציע הנרי השמיני לסקוטים להשיא את מרי לבנו, הנסיך אדוארד, ובכך לאחד את בתי המלכות של סקוטלנד ואנגליה כאשר אדוארד יירש את כס המלכות האנגלי. ההסכם שנחתם בין אנגליה לסקוטלנד, הסכם גריניץ', הבטיח את נישואי מרי ואדוארד, ואת חינוכה של מרי בחצר המלכות האנגלית. הפרלמנט הסקוטי לא אישר את ההסכם, והנרי פתח בפעולות מלחמתיות נגד סקוטלנד, כולל פלישה לאדינבורו על מנת לנסות לחטוף את מרי. בהגיעה לגיל תשעה חודשים הוכתרה מרי כמלכת סקוטלנד, ואמה, מארי דה גיז, אלמנתו של ג'יימס החמישי, הוכרזה כעוצרת.
הפלישות האנגליות הפעילו את ברית ההגנה בין סקוטלנד לצרפת וכוחות צרפתיים הגיעו לסקוטלנד לסייע בלחימה נגד האנגלים. אנרי השני מלך צרפת הציע לחזק את הברית בין שתי המדינות על ידי נישואי בנו, יורש העצר פרנסואה, למרי. פלישה אנגלית נוספת לסקוטלנד הביאה את מארי דה גיז להסכים להצעה. בשנת 1548, כשהייתה מרי בת חמש, היא נשלחה להתחנך בחצר המלכות בצרפת. היא שהתה שם 13 שנה, שבמהלכן קיבלה את החינוך הטוב ביותר של אותם ימים. כשמרי הגיעה לגיל 17 היא נישאה לפרנסואה. שנה לאחר מכן מת המלך אנרי השני, ובנו הפך למלך צרפת. מרי, מלכת סקוטלנד, הייתה כעת גם למלכת צרפת.
לאחר מותה של מרי הראשונה, בתו של הנרי השמיני שירשה אותו על כס המלכות האנגלי, עלתה על כס המלכות אליזבת הראשונה, בת אחרת של הנרי השמיני, שרבים ראו בה ילדה לא חוקית. היורשת בעלת הזכויות הלגיטימיות החזקות ביותר, על פי חוקי הירושה באנגליה, הייתה דווקא מרי מלכת הסקוטים.
בשנת 1560 נפטר פרנסואה מדלקת אוזניים. עוד קודם לכן באותה שנה חתם הפרלמנט הסקוטי על הסכם אדינבורו, שסיים את הקשר שבין סקוטלנד לצרפת וכרת ברית עם אנגליה. ההסכם גם הכיר בלגיטימיות שלטונה של אליזבת באנגליה. מרי סירבה לאשרר את ההסכם. לאחר מות בעלה נותרה מרי בצרפת, וניסתה למצוא לעצמה קשרי נישואין חדשים עם אחד מבתי המלכות של אירופה. מאמציה לא נשאו פרי והיא חזרה לסקוטלנד, שהייתה השרויה במאבקי כוח בין הפרוטסטנטים לקתולים במדינה. חינוכה לא צייד אותה בכישורים פוליטיים, ושלא כצרתה, אליזבת, היא לא ניחנה בהם באופן טבעי. ימיה בסקוטלנד היו שרשרת של טעויות פוליטיות שיביאו לנפילתה.
מרי ניסתה להתקרב לאליזבת, ואף הציעה שייפגשו. אליזבת הסכימה, אך התנתה את המפגש בכך שמרי תחתום על הסכם אדינבורו. בשנת 1565 נישאה מרי ללורד הנרי סטיוארט דרנלי, קרוב משפחתה. הנישואין בין מרי לדרנלי, גם הוא מצאצאי בית סטיוארט, חיזקו עוד יותר את זכותה של מרי לכס המלכות האנגלי, דבר שאיים עוד יותר על אליזבת. גם אם הנישואין היו מתוך אהבה, כפי שהיסטוריונים רבים אוהבים לכתוב, הם בהחלט לא התנהלו על מי מנוחות. שמונה חודשים אחרי הנישואין דרנלי, יחד עם קבוצה של לורדים סקוטים, רצח לעיני מרי ההרה את דיוויד ריציו, מזכירה הפרטי ומקורבה. הנישואין עלו על שרטון, דרנלי החל לדרוש סמכויות רחבות יותר, והאצילים הסקוטים החליטו שצריך לחסל אותו, בעיקר לאחר שמילא את תפקידו העיקרי ולמרי נולד יורש זכר, ג'יימס, ביוני 1566. לאחר שמרי פיתתה את דרנלי לחזור לאדינבורו הוא מת בפיצוץ מסתורי בארמונו. כעבור שלושה חודשים נישאה מרי למי שנחשד ברצח – הרפתקן, אדמירל ומאהב של נשים רבות: ג'יימס הפבורן, רוזן בותוול.
אצילי סקוטלנד התנגדו לנישואין, והעמידו צבא להילחם במרי. רגע לפני פתיחת הקרב, הסכימה מרי לבטל את הנישואין, בתנאי שהפבורן ישוחרר. הלורדים הסקוטים שמו את מרי במעצר והכריחו אותה לוותר על השלטון לטובת בנה בן השנה, ג'יימס. לאחר כמה חודשים במאסר הצליחה מרי לברוח וגייסה צבא קטן, אך זה הובס על ידי הלורדים הסקוטים ומרי נמלטה לאנגליה, שם נעצרה במהרה על ידי שליחיה של המלכה אליזבת. מרי ביקשה את עזרתה של אליזבת להשיב לידיה את כס המלכות הסקוטי. אליזבת החליטה להשהות את החלטתה, ועל מנת להחזיק במרי באופן חוקי פתחה בחקירה בנוגע למעורבותה ברצח הלורד דרנלי, שהיה נתין בריטי. מרי עדיין סירבה לחתום על הסכם אדינבורו, ולאחר שנחשף מרד שתכנן להוריד את אליזבת מהשלטון ולשים את מרי במקומה, השתכנעה אליזבת שהסקוטית מסוכנת לשלטונה, ושיש להוציאה להורג. מרי הואשמה בבגידה, נמצאה אשמה ונידונה למוות. עם מותה ירש את כס המלכות האנגלי, ג'יימס השישי מלך סקוטלנד, בנה של מרי מלכת הסקוטים, שהפך לג'יימס הראשון מלך אנגליה.

חן חקלאי

נוסעים לאדינבורו? להזמנת המדריך לחצו כאן

Share.

Comments are closed.